Na východě Ukrajiny se dnes otevře devět humanitárních koridorů

Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády
Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády, foto: FREE Photo Kashuba Taras / UNIAN
ČTK 12. dubna 2022 09:34
Sdílej:

Na východě Ukrajiny se dnes civilistům otevře devět humanitárních koridorů, kterými se mohou evakuovat z obléhaných měst, oznámila místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Osobními vozy mohou lidé odjet i z Mariupolu.

Pět z devíti koridorů vede z Luhanské oblasti. Moskva nedávno oznámila, že na východ země bude soustředit své síly poté, co stáhla vojska ze severu Ukrajiny. Zbývající evakuační trasy vedou z obléhaných měst na jihovýchodě země - mimo jiné z Mariupolu, Berďansku a Enerhodaru - do Záporoží.

V pondělí se podle Vereščukové podařilo evakuovat 4354 lidí devíti humanitárními koridory. Bezmála 600 lidí uteklo z Mariupolu, který je v obležení už 40 dní. Ruští vojáci strategicky položený přístav u Azovského moře tvrdě ostřelují, ve zdevastovaném městě není voda, jídlo ani léky.

Ukrajinský pluk Azov, který město brání, v pondělí večer uvedl, že ruská armáda proti městu použila chemické zbraně. Tyto zprávy ale nelze ověřit.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová

Otevřená zpověď Meghan: Deset let jsem čelila šikaně den co den!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan v doprovodu svého manžela, prince Harryho, vystoupila v australském Melbourne s emotivním projevem zaměřeným na nebezpečí digitálního prostoru. Během diskuse se studenty na Swinburne University of Technology se podělila o svou osobní zkušenost a prohlásila, že po dobu deseti let byla „nejvíce trolenou osobou na celém světě“. Podle jejích slov čelila šikaně na sociálních sítích prakticky každý den.

Světové celebrity
Katy Perry

Policie vyšetřuje Katy Perry. Měla napadnout herečku!

Australská policie zahájila vyšetřování závažného obvinění, které vznesla herečka Ruby Rose proti americké popové hvězdě Katy Perry. Podle tvrzení Rose měla zpěvačka herečku sexuálně napadnout v jednom z melbournských nočních klubů před více než deseti lety. Katy Perry veškerá obvinění důrazně odmítá a označuje je za nebezpečné a lehkomyslné lži.

Světové celebrity
Michael Jackson

Syn Michaela Jacksona se objevil na veřejnosti. Viděli ho v Německu

Nejmladší syn Michaela Jacksona, čtyřiadvacetiletý Bigi, známý pod přezdívkou „Blanket“, se po delší době objevil na veřejnosti. V pátek se v Berlíně zúčastnil světové premiéry nového životopisného snímku Michael, který mapuje životní příběh jeho slavného otce. Na červeném koberci ho doprovodil starší bratr Prince a strýcové Marlon a Jackie.

Sport
Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík skončí u národního týmu. Nahradit ho mají dva osvědčení trenéři

Český hokej čeká po této sezóně zásadní změna. Realizační tým mužské reprezentace dostane nové složení, protože Radim Rulík u nároďáku skončí. Už dnes by se lidé mohli dozvědět, kdo ho nahradí.