Na vyšetřování exprezidenta Trumpa má dohlížet zvláštní vyšetřovatel

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland dnes jmenoval zvláštního vyšetřovatele pro dohled nad vládním vyšetřováním případů bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura AP. Funkce se ujme Jack Smith, který je nyní hlavním prokurátorem zvláštního tribunálu v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu.

Donald Trump

Smith se zaměří na případ, v němž je Trump podezřelý z přechovávání utajovaných dokumentů ve svém soukromém sídle na Floridě, a také na roli bývalého amerického prezidenta v nepokojích z 6. ledna 2021, při nichž vtrhli jeho podporovatelé do budovy amerického Kongresu.

Ministr spravedlnosti Smithovo jmenování zvláštním vyšetřovatelem oznámil tři dny poté, co Trump uvedl, že bude v roce 2024 opět kandidovat na prezidenta. Bílý dům prohlásil, že ministerstvo rozhodnutí učinilo nezávisle a úřad současného prezidenta Joea Bidena v něm nesehrál žádnou roli.

Ministr Garland uvedl, že Smithovo jmenování bylo ve veřejném zájmu. "Trumpovo oznámení kandidatury a Bidenova pravděpodobná kandidatura v roce 2024 byly faktory při rozhodování, zda jmenovat zvláštního vyšetřovatele," řekl ministr.

Zvláštní vyšetřovatelé jsou zčásti nezávislí právní experti, kteří mohou být podle pravidel ministerstva spravedlnosti jmenováni pro obzvláště důležité případy, ve kterých může hrozit střet zájmů, nebo na něj veřejnost může mít podezření. Mají větší míru nezávislosti než federální prokurátoři, ale de facto stále podléhají kontrole ministra spravedlnosti, uvádí list The New York Times. Zvláštním vyšetřovatelem byl i Robert Mueller, který se zabýval podezřením na ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, v nichž zvítězil právě Donald Trump.

Ministerstvo spravedlnosti exprezidenta Trumpa vyšetřuje, protože podle něj při odchodu z Bílého domu na začátku roku 2021 neodevzdal některé citlivé dokumenty a své vlastní prezidentské záznamy Národnímu archivu USA. Mnoho měsíců trvající spor mezi úřady a Trumpem, který podle ministerstva nespolupracoval, vyústil v domovní prohlídku agentů FBI v jeho sídle na Floridě.

Druhý případ se týká období po předloňských prezidentských volbách, ve kterých Trumpa porazil Biden. Výsledky ale republikán Trump označoval za zmanipulované a opakovaně odmítl uznat porážku. Trumpovi příznivci pak zhruba dva měsíce po volbách vpadli do budovy Kongresu, kde se konalo společné zasedání obou komor, které měly potvrdit Bidenovo vítězství. V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí.

Smith podle Garlanda svoji práci zahájí okamžitě po návratu z Haagu a jeho práce "nezpomalí celkový průběh vyšetřování".

"Svoji práci budu vykonávat svižně a nezávisle. Vyšetřování povedu rychle a důkladně vpřed k závěru, který bude v souladu s fakty a zákonem," uvedl Smith ke svému jmenování.

Témata: Donald Trump | USA

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější