Nové ohnisko ptačí chřipky zjistili veterináři v malém chovu v obci Rovečné na Ždársku. Chovatel měl 15 slepic a sedm kachen, uhynulo mu 15 kusů drůbeže, zbývající byla utracená. Státní veterinární ústav Praha z odebraných vzorků potvrdil výskyt ptačí chřipky H5N1, sdělil dnes dopoledne ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Jde o sedmé ohnisko ptačí chřipky, které se objevilo v Česku od začátku tohoto měsíce. Kvůli šíření nákazy je v Česku od středy plošně zakázaný venkovní chov drůbeže.
Ve všech předchozích případech šlo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka, uvedla SVS. Vysoce patogenní forma se podle ředitele krajské veterinární správy Božka Vejmelky dnes potvrdila i v zasaženém chovu na Žďársku. V Rovečném a okolí není žádný velkochov drůbeže.
"Protože chovatel zaznamenal zvýšený úhyn drůbeže, která navíc vykazovala příznaky onemocnění, nahlásil tuto skutečnost SVS," uvedl mluvčí SVS k nálezu na Ždársku. Veterinární inspektoři v chovu odebrali vzorky a odeslali je k vyšetření. Okolo ohniska budou platit mimořádná veterinární opatření.
V Rovečném a jeho okolí bylo stanovené ochranné pásmo a pásmo dozoru. Obce v tomto území zajistí pro krajskou veterinární správu do 22. prosince soupisy hospodářství, kde se chová drůbež. Postarají se o informování veřejnosti, zajistí také kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby, do nichž by bylo možné vkládat uhynulé volně žijící ptáky.
Chovatelé v těchto pásmech musí sledovat chovy a případnou nemocnost nebo úhyny drůbeže hned hlásit na krizovou linku. Používat mají například i dezinfekci při vstupu a odcházení z chovů. Vyplývá to z nařízení krajské veterinární správy, které bylo odpoledne zveřejněné na úřední desce SVS.
V Česku bylo letos od začátku prosince potvrzeno sedm ohnisek ptačí chřipky. Čtyři z předchozích ohnisek jsou ve Středočeském kraji a dvě v Jihočeském. Pět bylo v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde bylo kvůli nákaze 5. prosince utraceno 15.000 kachen.
Kvůli zákazu venkovního chovu drůbeže v Česku museli chovatelé své ptáky umístit do budov. Pokud není trvalé přemístění do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt své drůbeže s volně žijícími ptáky. Za porušení těchto mimořádných opatření hrozí vysoké pokuty, u fyzických osob až 100.000 korun a u právnických osob, tedy firem, až dva miliony.
Vloni byla na Vysočině ptačí chřipka potvrzená ve dvou místech. V Horní Cerekvi na Pelhřimovsku bylo v únoru utraceno okolo 300 kusů drůbeže. Na farmě v Rohozné na Jihlavsku bylo 2. listopadu vybito 5000 kusů drůbeže. Byly to hlavně chovné husy a vykrmené svatomartinské husy.
Americká herečka Jennifer Aniston vzdala na sociálních sítích emotivní hold zesnulému televiznímu režisérovi Jamesi Burrowsovi, který v pátek zemřel ve věku 85 let.
Manžel britské celebrity Katie Price Lee Andrews oznámil, že se připravuje na stěhování do Velké Británie, a to i navzdory opakovaným zprávám o tom, že má v Dubaji kvůli nedořešeným právním sporům zakázáno vycestovat.
Módní návrhářka Victoria Beckhamová vyslala symbolický vzkaz svému nejstaršímu synovi Brooklynovi, se kterým rodina prožívá dlouhodobé rozepře. Stalo se tak u příležitosti Dne otců, kdy na svém instagramovém profilu zveřejnila upřímné přání svému manželovi Davidu Beckhamovi. Součástí příspěvku byla archivní rodinná fotografie z dovolené, na níž je bývalý slavný fotbalista zachycen v moři obklopen všemi čtyřmi společnými dětmi, tedy včetně sedmadvacetiletého Brooklyna, a také Romea, Cruze a dcery Harper.
Britský král Karel III. uctil památku svého zesnulého otce, prince Philipa, vévody z Edinburghu, sdílením vzpomínkové fotografie u příležitosti Dne otců.
Princ Harry by mohl čelit definitivnímu konci svých snah o urovnání královských sporů, pokud král během jeho nadcházející cesty do Velké Británie učinit zásadní rozhodnutí. Začátkem tohoto týdne vyšlo najevo, že Harry plánuje za několik týdnů přicestovat do své vlasti společně s manželkou Meghan a oběma dětmi, princem Archiem a princeznou Lilibet.
Zendaya se do svého současného manžela Toma Hollanda bezhlavě zamilovala během jeho slavného televizního vystoupení v pořadu Lip Sync Battle z roku 2017. Podle zákulisního zdroje britského listu Mail on Sunday to bylo právě toto odvážné číslo s písní Umbrella od zpěvačky Rihanny, které u americké herečky definitivně rozhodlo.
Televizní moderátor Jeremy Clarkson oznámil na sociálních sítích, že jeho rakovina prostaty je v remisi, a zároveň poděkoval fanouškům za obrovskou podporu. Bývalý průvodce pořadem Top Gear odhalil svou diagnózu v páté sérii své reality show Clarksonova farma.
Držitel Oscara, devětaosmdesátiletý herec Morgan Freeman, oznámil svůj oficiální vstup na hudební scénu. Vydavatelská společnost Decca Records vydá sedmého srpna jeho debutové album s názvem Morgan Freeman’s Symphonic Blues Experience.
Zpěvák Lewis Capaldi se po dlouhé pauze vrátil na koncertní pódia a jako hlavní hvězda vystoupil na letošním festivalu Isle of Wight. Před vyprodaným padesátitisícovým davem otevřeně přiznal, že měl po svém veřejném psychickém kolapsu na festivalu v Glastonbury v roce 2023 vážné obavy, zda ještě někdy bude schopen živě vystupovat. Skotský hudebník tehdy kvůli silným úzkostem a projevům Touretteova syndromu nedokázal dokončit svůj koncert, následně zrušil veškerá turné a na dva roky se stáhl z veřejného života.
Holly Ramsay, dcera slavného šéfkuchaře Gordona Ramsaye, oznámila na sociálních sítích, že se svým novým manželem, olympijským plavcem Adamem Peatym, čeká své první dítě. Šestadvacetiletá influencerka zveřejnila na Instagramu snímek s rostoucím bříškem a rovnou prozradila i pohlaví miminka, když uvedla, že se jim v prosinci narodí holčička. Pro Holly to bude první potomek, zatímco dvaatřicetiletý Peaty už má pětiletého syna George-Andersona z předchozího vztahu.
Zpěvačka Dua Lipa se na sociálních sítích podělila o snímky ze své velkolepé třídenní svatby s hercem Callumem Turnerem, která se uskutečnila začátkem tohoto měsíce na Sicílii. Třicetiletá popová hvězda a její o šest let starší novomanžel si luxusní veselku naplánovali v přepočtu za 1,5 milionu liber. V současné době si dvojice užívá líbánky na prosluněném amalfinském pobřeží.
Sophie, mladší sestra britské modelky a celebrity Katie Price, se ostře opřela do nového vzhledu svého švagra Leeho Andrewse. Ten byl před několika dny propuštěn z nechvalně proslulé dubajské věznice Al-Awir, kde se všem trestancům standardně holí hlavy kvůli prevenci proti šíření vší.