Na zimní nebo celoroční pneumatiky k 1. listopadu přezulo 70 procent řidičů

Zimní pneu, ilustrační fotografie.
Zimní pneu, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 4. listopadu 2021 15:48
Sdílej:

Na zimní nebo celoroční pneumatiky letos k 1. listopadu přezulo 70 procent řidičů, což je stejně jako v minulém roce. Na rozdíl od předchozích let však řidiči začali s přezouváním už začátkem října a díky tomu se většina z nich vyhnula potížím s hledáním volného termínu v pneuservisech. Vyplývá to ze statistik serveru Pneumatiky.cz.

“Zatímco v předchozích letech začal opravdový start sezóny až v polovině října, letos byl zvýšený zájem o nové pneu patrný už v září. V druhé polovině září se prodalo přibližně o 60 procent více pneumatik než v minulém roce," řekl ČTK ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

K rychlejšímu nákupu mohl řidiče motivovat i růst cen pneumatik a nedostupnost některých rozměrů. Zimní pneumatiky meziročně zdražily o šest procent, tedy asi 500 Kč za sadu, především kvůli zvýšení cen výrobních materiálů a kontejnerové dopravy.

Díky dřívějšímu startu sezóny pneuservisy v druhé polovině října nečelily takovému tlaku jako obvykle. Zatímco v minulých letech nechávala podle Schwangmaiera řada řidičů přezouvání na poslední chvíli, letos mělo podle průzkumu Pneumatiky.cz přezuto v polovině října na zimní nebo celoroční pneumatiky 43 procent řidičů. Přibližně 80 procent řidičů letos nenarazilo při hledání volného termínu na žádné komplikace. Jen 17 procent se potýkalo s drobnějšími problémy a pouze tři procenta řidičů měla problém s nalezením volného termínu.

Za zvýšeným zájmem o pneumatiky může být podle Schwangmaiera i skutečnost, že se řidiči naučili žít s pandemií koronaviru. Lidé v říjnu neočekávali návrat nejpřísnějších opatření, část z nich kupovala nové pneumatiky i kvůli častějšímu cestování i zimním dovoleným. Lockdown v říjnu čekala jen pětina řidičů.

Zimní pneu s alespoň čtyřmi milimetry vzorku musí mít od začátku listopadu do konce března vozidlo obuté při zhoršených povětrnostních podmínkách, zejména sněhu a náledí. Povinné jsou také v úsecích označených dopravní značkou.

Nejoblíbenější značkou zimních pneumatik je tradičně český Barum, na kterou minulou zimní sezónu přezouvalo 20 procent řidičů. Ve střední třídě má na trhu zimních pneumatik nejsilnější pozici jihokorejský výrobce Hankook a v prémiové třídě jsou nejoblíbenější finský Nokian a německý Continental.

Témata:
Stalo se
Domácí
Ilustrační foto

Obchody o Velikonocích. Problém budete mít jenom jednou

Velikonoce letos přicházejí na řadu hned na začátku dubna. Ani tentokrát se nic nemění na tom, že obchody nebudou ze zákona otevřené po celé období svátků. Kdy si lidé nenakoupí?

České celebrity
Dominika Gottová

Dominika Gottová se po čase opět projevila. Řeší jednu nepříjemnost

Dominika Gottová o sobě konečně dala vědět. Podle svých slov se má dobře, v jejím životě se nic zásadního nezměnilo. Přesto se potýká s jednou věcí, která ji momentálně trápí. 

Světové celebrity
Kanye West

Kanye West po 10 letech ohlásil návrat na pódia

Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift se musela nečekaně vypořádat s expartnerem

Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.