Na zvyšování úrokových sazeb ČNB už reagují i velké banky

Na postupné zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů i velké banky. K malým bankovním domům, které nabízejí na svých spořicích účtech úroky blízké sazbě ČNB už delší dobu, se nedávno připojila i ČSOB s úrokem pět procent.

Česká národní banka

Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. ČNB dnes zřejmě opět ponechá sazby na sedmi procentech.

Z malých bankovních domů mají vysoké úroky podle analýzy ještě Trinity Bank, která je má skoro 5,6 procenta. Následuje Fio banka a UniCredit Bank s 5,5 procenta a Moneta, která nabízí úrok 5,2 až 5,3 procenta. Na úrovni pět procent se vedle ČSOB nachází ještě Air Bank a mBank. "Právě vstup druhé největší banky v ČR podle počtu klientů do týmu vysokých úroků na spořicích účtech může být průlomový a může donutit i další dvě velké banky - Českou spořitelnu (ČS) a Komerční banku, k podobnému zvýšení," uvedl analytik Portu Filip Louženský.

To podle něj v budoucnu ukrojí z rekordních zisků bankovních domů, neboť rozdíl mezi tím, co banka vyplatí střadatelům a hlavní úrokovou sazbou od ČNB, je pro banky zisk. "Na klasickém spoření od ČS nebo KB je sazba 0,2 procenta, respektive jedno procento a celý rozdíl do sedmiprocentní hlavní úrokové sazby jde zmíněným bankám. Klienti, kteří na těchto účtech mají peníze, jsou velkými donátory jejích zisků. Obě tyto banky ale nabízí i účty s vyšším zhodnocením," upozornil Louženský. Spořicí účet s úrokem pět procent a vyšším podle něj nabízí aktuálně sedm bank.

"Termínované vklady jsou úročeny lépe než spořicí účty, jejich nevýhodou ale je nemožnost okamžitého výběru. Navíc má naprostá většina nabídek i podmínky typu investování do jiných bankovních produktů, převážně fondů. Pakliže to pro občany není překážkou, mohou získat úrok mezi šesti a sedmi procent na tu část prostředků, kterou mají v termínovaném vkladu. Nejvyšší sazbu na termínovaném vkladu bez podmínek má J&T Banka, která nabízí 5,5 procenta, a to bez povinnosti investovat do jiných produktů," dodal Louženský.

Termínované vklady mají dlouhodobě vyšší zhodnocení, protože banka s vloženými prostředky může počítat delší dobu a nehrozí, že je klient vybere předčasně. Termínovaný vklad s úrokem šest procent a vyšším nabízí aktuálně pět institucí, tři bankovní domy a dvě spořitelní družstva, podotkl analytik.

Hypoteční sazby u nově poskytnutých hypoték se i nadále zvedají a v srpnu byla sazba podle Hypomonitoru České bankovní asociace 5,8 procenta. Takzvaná realizovaná sazba tak dohání nabídkovou sazbu, rozdíl je způsoben dlouhým schvalovacím procesem při udělování hypoték. "Sazby u nových hypoték tak v budoucnu porostou, ale brzy nás čeká kulminace, neboť ČNB zřejmě už moc zvyšovat sazby neplánuje," poznamenal Louženský.

Témata: ČNB | banky

Obchodní bilance v říjnu podeváté v řadě skončila schodkem

07.12.2022 15:05 Aktualizováno Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset…

HDP letos podle komory vzroste o 2,4 procenta, příští rok bude stagnovat

07.12.2022 12:32 Česká ekonomika letos přes vysoké náklady na energie vzroste o 2,4 procenta. Příští rok bude…

Eurostat: Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí proti odhadům rychleji

07.12.2022 11:30 Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,4…

Stavebnictví se vrátilo k růstu, průmyslová výroba oproti září klesla

07.12.2022 09:59 Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a…

Firma Donalda Trumpa byla u soudu shledána vinnou z daňového podvodu

06.12.2022 22:58 Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v…

Klienti ČEZ už dostávají nové zálohy, část je má i přes zdražení stejné

06.12.2022 14:12 Zákazníci největšího dodavatele elektřiny v Česku společnosti ČEZ už dostávají nové zálohy za…

Maloobchodní tržby nadále klesají, v říjnu o více než 9 procent

06.12.2022 10:12 Aktualizováno Tržby v maloobchodě v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta…

Firmy s tržbami do dvou milionů korun mají čas na odhlášení z odvodů DPH…

05.12.2022 16:22 Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z…

Reálná mzda klesla v Česku o 9,8 procenta, nominálně rostla na 39.858 Kč

05.12.2022 10:12 Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně…

Tržby obchodníků během druhého adventního víkendu vzrostly proti začátku…

04.12.2022 17:22 Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15…

Související:

Nejnovější