Na zvyšování úrokových sazeb ČNB už reagují i velké banky

Na postupné zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů i velké banky. K malým bankovním domům, které nabízejí na svých spořicích účtech úroky blízké sazbě ČNB už delší dobu, se nedávno připojila i ČSOB s úrokem pět procent.

Česká národní banka

Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. ČNB dnes zřejmě opět ponechá sazby na sedmi procentech.

Z malých bankovních domů mají vysoké úroky podle analýzy ještě Trinity Bank, která je má skoro 5,6 procenta. Následuje Fio banka a UniCredit Bank s 5,5 procenta a Moneta, která nabízí úrok 5,2 až 5,3 procenta. Na úrovni pět procent se vedle ČSOB nachází ještě Air Bank a mBank. "Právě vstup druhé největší banky v ČR podle počtu klientů do týmu vysokých úroků na spořicích účtech může být průlomový a může donutit i další dvě velké banky - Českou spořitelnu (ČS) a Komerční banku, k podobnému zvýšení," uvedl analytik Portu Filip Louženský.

To podle něj v budoucnu ukrojí z rekordních zisků bankovních domů, neboť rozdíl mezi tím, co banka vyplatí střadatelům a hlavní úrokovou sazbou od ČNB, je pro banky zisk. "Na klasickém spoření od ČS nebo KB je sazba 0,2 procenta, respektive jedno procento a celý rozdíl do sedmiprocentní hlavní úrokové sazby jde zmíněným bankám. Klienti, kteří na těchto účtech mají peníze, jsou velkými donátory jejích zisků. Obě tyto banky ale nabízí i účty s vyšším zhodnocením," upozornil Louženský. Spořicí účet s úrokem pět procent a vyšším podle něj nabízí aktuálně sedm bank.

"Termínované vklady jsou úročeny lépe než spořicí účty, jejich nevýhodou ale je nemožnost okamžitého výběru. Navíc má naprostá většina nabídek i podmínky typu investování do jiných bankovních produktů, převážně fondů. Pakliže to pro občany není překážkou, mohou získat úrok mezi šesti a sedmi procent na tu část prostředků, kterou mají v termínovaném vkladu. Nejvyšší sazbu na termínovaném vkladu bez podmínek má J&T Banka, která nabízí 5,5 procenta, a to bez povinnosti investovat do jiných produktů," dodal Louženský.

Termínované vklady mají dlouhodobě vyšší zhodnocení, protože banka s vloženými prostředky může počítat delší dobu a nehrozí, že je klient vybere předčasně. Termínovaný vklad s úrokem šest procent a vyšším nabízí aktuálně pět institucí, tři bankovní domy a dvě spořitelní družstva, podotkl analytik.

Hypoteční sazby u nově poskytnutých hypoték se i nadále zvedají a v srpnu byla sazba podle Hypomonitoru České bankovní asociace 5,8 procenta. Takzvaná realizovaná sazba tak dohání nabídkovou sazbu, rozdíl je způsoben dlouhým schvalovacím procesem při udělování hypoték. "Sazby u nových hypoték tak v budoucnu porostou, ale brzy nás čeká kulminace, neboť ČNB zřejmě už moc zvyšovat sazby neplánuje," poznamenal Louženský.

Témata: ČNB | banky

Související:

Nejnovější