Americká pobřežní stráž ve čtvrtek oznámila, že s největší pravděpodobností nalezla trosky ztraceného plavidla Titan. Ponorka zřejmě implodovala, pětičlenná expedice k vraku Titaniku neměla šanci na přežití. Úmrtí všech lidí na palubě ponorky předpokládá také majitel plavidla, společnost OceanGate Expeditions.
Firma v prohlášení vyjádřila zármutek nad ztracenými životy. Podvodní robot ve čtvrtek ráno objevil záď ponorky, podle pobřežní stráže je tak jasné, že není naděje na přežití posádky. Předpokládá se, že ponorka implodovala poblíž vraku Titaniku. Trosky byly nalezeny ve vzdálenosti přibližně 490 metrů od přídě výletní lodi.
Pobřežní stráž hodlá pokračovat ve zkoumání oblasti, kde byly trosky nalezeny. Na místě zůstanou roboti sbírající informace. Zatím je ale příliš brzy na to říci, kdy k implozi došlo.
Pobřežní stráž dříve během dne na twitteru uvedla, že nalezla pole trosek u vraku legendární výletní lodi a zpracovává získané informace. CNN poté s odvoláním na interní zprávu stráže napsala, že trosky byly vyhodnoceny jako součást vnějšího trupu.
Pátrací akce ve čtvrtek pokračovala, ačkoliv měla podle odhadů krátce po 13. hodině na ponorce dojít zásoba kyslíku. Na dálku ovládaná ponorka vypuštěná kanadskou lodí Horizon Arctic dosáhla mořského dna a začala na něm hledat Titan. Zdali za objevem stojí ona, zatím není jasné.
Ponorka se ztratila v neděli ráno stovky kilometrů od Cape Cod ve státě Massachusetts, když byla v asi čtyřkilometrové hloubce. Na palubě se má nacházet pět lidí, mezi nimi britský miliardář Hamish Harding. BBC se rovněž podařilo ověřit, že uvnitř Titanu je přítomen také francouzský cestovatel Paul-Henry Nargeolet, člen první expedice k vraku výletní lodi v roce 1987, jemuž se přezdívá Mr Titanic.
Výlety k vraku trvají několik dní a stojí desítky tisíc dolarů. Konkrétně společnost OceanGate požaduje za místo na palubě ponorky 250 tisíc dolarů.
Titanic leží 3 800 metrů hluboko na dně oceánu. Nachází se asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu v Kanadě. Legendární loď se potopila během své první a zároveň poslední plavby 15. dubna 1912. Bezprostřední příčinou neštěstí, které si vyžádalo přes 1500 životů, byla srážka s ledovcem.
Znovu se o lodi začalo ve velkém mluvit v polovině 80. let minulého století, kdy byla objevena na dně oceánu během akce, při které se hledalo něco úplně jiného. 1. září 1985 v 0:38 se na obrazovkách v lodi Knorr objevily záběry lodi, kterou přes 70 let nikdo neviděl.
Exprezident Miloš Zeman jako každý rok i letos přednesl vánoční projev. Přinášíme jeho plné znění, jak zazněl v televizi CNN Prima News.
Rok 2025 přináší nové příležitosti, výzvy i změny na pracovním poli. Hvězdy naznačují, že tento rok bude pro mnohé znamení zlomový, zejména pokud jde o kariérní růst, přehodnocení pracovních cílů a zavádění moderních přístupů do profesního života. Pojďme se podívat, co jednotlivá znamení zvěrokruhu mohou očekávat.
Podle prognózy britské meteorologické služby Met Office bude rok 2025 jedním z tří nejteplejších let v historii měření globální průměrné teploty. Předpokládá se, že za ním budou pouze roky 2024 a 2023, přičemž právě rok 2024 má být rekordně nejteplejším rokem vůbec.
Britský zpěvák George Ezra, kterému je 31 let, si své soukromí dlouhodobě pečlivě chrání. Tento týden však vyvolal vlnu překvapení, když byl spatřen na veřejnosti s dítětem. Podle zahraničních médií se Ezra tajně stal poprvé otcem.
Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.
V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X.
Ze švýcarského horského střediska Arosa přišla tragická zpráva o smrti teprve 26leté snowboardcrossařky Sophie Hedigerové, která zahynula den před Štědrým dnem pod lavinou. Mladá sportovkyně, která byla mimo jiné soupeřkou české závodnice Evy Adamczykové, se stala obětí přírodního živlu během svého oblíbeného freeridu. Informace o této tragédii přinesla švýcarská média.
Jiří Krampol před více než čtyřmi lety přišel o manželku, ale se samotou se stále nesmířil. Není proto divu, že o Vánocích vyhledává společnost svých přátel. Letos se zdálo, že má dlouho dopředu jasno o tom, s kým bude. Jenže nakonec se jeví být všechno trochu jinak.
Meteorologové z ČHMÚ.cz zveřejnili výstrahu před náledím, která platí od dnešních 20 hodin do zítřejších 8 hodin ranních.
Rok 2024 byl opět náročný pro klima i přírodu. Přestože globální teploty rostly a extrémní počasí zasáhlo bohaté i chudé země, podařilo se také dosáhnout několika významných průlomů, které přinášejí naději. BBC sestavila seznam sedmi úspěchů, které mohly zůstat nepovšimnuty.
Tallulah Willis, nejmladší dcera legendárního herce Bruce Willise a herečky Demi Moore, prožila Vánoce, které jí zůstanou v paměti po celý život. Na Štědrý den sdílela na svém Instagramovém profilu radostnou zprávu o svém zasnoubení s partnerem Justinem Aceem.
Nepříjemnou situaci řeší podle slovenských médiích známá česká herečka Vilma Cibulková, která měla u našich východních sousedů řídit krátce před Vánocemi pod vlivem alkoholu. Den před Štědrým dnem si vyslechla soudní rozhodnutí.