Nákaza koronavirem se v Německu za uplynulý den potvrdila u 252.836 lidí, dalších 249 jich tam po nákaze covidem-19 zemřelo. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem německé úřady hlásily 217.593 nově nakažených a 291 úmrtí. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci k epidemické situaci v zemi uvedl, že situace je mnohem horší, než si mnozí myslí.
"Nálada v Německu je taková, jako by pandemie končila," řekl Lauterbach. "To je ale chybný postoj," dodal. Denně podle něj s infekcí umírá 200 až 250 lidí a nynější stav je možné považovat za kritický. Řekl také, že současná dominující varianta omikron není zdaleka tak neškodná, jak jsou lidé přesvědčeni, a že problémy může vyvolat rovněž omikronová podvarianta BA.2, která je nakažlivější.
Lauterbach a také šéf RKI Lothar Wieler opětovně zdůraznili, že nejlepší ochranou před těžkým průběhem a úmrtím je očkování. Podle Lauterbacha je možné v létě očekávat ještě další vlnu, která se dotkne zejména neočkovaných. Na podzim pak může být situace ještě horší než teď, dodal ministr, který nadále obhajuje povinné očkování proti covidu-19. To v Německu zatím není, rozhodovat o něm budou poslanci.
Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel během jednoho týdne, v Německu stoupá už devátý den v řadě. Nyní je na hodnotě 1439,0, před týdnem to bylo 1196,4 a před měsícem 1472,2. Za růst incidence je podle Lauterbacha odpovědná právě podvarianta BA.2.
Nehledě na horšící se epidemickou situaci přikročí Německo 20. března k rozsáhlému rozvolnění, kdy zůstanou jako jediné opatření jen roušky v městské hromadné dopravě, nemocnicích a pečovatelských domovech. Spolkové země ale mohou vyhlásit infekční ohniska, kde budou platit přísnější opatření. Rozvolnění, i když je formálně ohlášeno na 20. březen, nemusí platit v celém Německu. Důvodem jsou místní nařízení, která vyhlašují jednotlivé spolkové země. Ty budou muset svá nařízení upravit nejdéle do 2. dubna.
V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku pandemie prokázala u více než 16,7 milionu lidí. Z toho 125.272 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo. Podle Wielera je mezi oběťmi infekce 57 dětí. Skutečný počet nakažených ale pravděpodobně bude výrazně vyšší, protože mnoho infekcí nebylo odhaleno, poznamenala agentura DPA.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?