Náměstek MPO: Prioritou předsednictví EU v digitalizaci bude nová legislativa

Prioritou českého předsednictví Rady Evropské unie v digitalizaci budou připravované evropské regulace týkající se umělé inteligence, sdílení dat a také strategická iniciativa určená k podpoře výroby čipů. Dnes to řekl náměstek ministerstva průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko na kongresu pořádaném evropským sdružením DigitalEurope. Tématy budou také podpora Ukrajiny, čerpání peněz z fondu obnovy nebo transatlantická spolupráce.

Ilustrační foto

Připravovaná regulace technologií založených na umělé inteligenci má za úkol klasifikovat jejich využití podle míry rizika například z hlediska ochrany osobních údajů. "Musíme být velmi opatrní v tom, jak budeme tuto oblast regulovat," řekl náměstek. Dodal, že přílišná regulace může zabrzdit technologický rozvoj a naopak nedostatečná kontrola může otevřít prostor technologiím vedoucím k omezení občanských svobod.

Druhým důležitým bodem bude podle Očka takzvaný data act, což je připravovaná norma směřující k lepšímu využití a výměně dat. To může mít z pohledu veřejného sektoru výhody například v krizových situacích. Náměstek zmínil případ pandemie covidu-19, kdy byli čeští operátoři ochotní sdílet data o pohybu lidí, ale reálná aplikace narazila na legislativní bariéry.

Třetí chystaná evropská iniciativa se týká čipů a má subvencemi napomoci tomu, aby se EU stala silnějším hráčem v jejich výrobě. "Měli bychom posílit technologickou suverenitu Evropy," řekl Očko. Dodal nicméně, že zjevný technologický náskok Asie v této oblasti znamená, že to nevyhnutelně bude běh na dlouhou trať.

Dnešní konferenci pořádala organizace DigitalEurope, což je celoevropské sdružení průmyslu digitálních technologií. Jejím prvním českým členem je Asociace pro aplikovaný vývoj v IT (AAVIT). Ředitelka DigitalEurope Cecilia Bonefeld-Dahlová dnes uvedla, že zásadním tématem českého předsednictví bude také podpora digitálního sektoru ve válkou postižené Ukrajině, využití peněz z fondu obnovy nebo budování lepších transatlantických vztahů. Z hlediska regulace je podle ní zásadní, aby nenarušovala konkurenceschopnost evropských firem. "Pokud budeme pokračovat jako doposud, vytváří to obtížné podnikatelské prostředí," řekla.

Bonefeld-Dahlová dnes ohledně priorit českého předsednictví rovněž absolvovala schůzky s Očkem a vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem (Piráti), ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou (TOP 09) a s viceprezidentem Hospodářské komory Zdeňkem Zajíčkem (ODS).

AAVIT má za cíl podporovat aplikovaný výzkum v IT nebo digitalizaci státní správy. Jejími členy jsou například on-line prodejce letenek Kiwi.com, softwarové firmy eMan a TopMonks nebo výrobce strojů Fermat. Prezidentem asociace je zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý.

Tarif může lidem podle ministra Síkely zlevnit energie až o 20 procent

28.05.2022 17:10 Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od…

Zemanem nejmenovaná kandidátka na viceprezidentku NKÚ u sebe nevidí nic…

28.05.2022 13:26 Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího…

V Česku získalo dočasnou ochranu dalších 900 lidí z Ukrajiny

28.05.2022 09:49 Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo v Česku příslušná víza více než 357 tisíc uprchlíků. Údaje…

Výdaje na platy státních zaměstnanců loni vzrostly o 13 miliard korun

28.05.2022 08:55 Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly meziročně o 13 miliard korun na téměř 246 miliard…

Nejvíce případů porušování cen bylo loni zjištěno ve zdravotnictví

28.05.2022 08:14 Nejvíc případů porušování cenových předpisů zjistily loni úřady při kontrolách ve zdravotnictví.…

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Související:

Nejnovější