Napětí mezi velmocemi je na maximu, řekl Guterres před Lavrovem

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov, foto: Twitter Sergej Lavrov
Marek Novotný 24. dubna 2023 18:55
Sdílej:

Zajímavé scény byly k vidění na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Její předsednictví totiž v dubnu připadá Rusku, které loni v únoru napadlo sousední Ukrajinu. O utrpení jejího lidu se během mítinku zmínil generální tajemník OSN Antonio Guterres, informovala dnes agentura Reuters.

Guterres na pondělním jednání řekl, že ruská invaze způsobuje ukrajinskému státu a jeho lidu obrovské utrpení a devastaci. "Napětí mezi velmocemi je na historickém maximu. To samé platí i o riziku konfliktu," poznamenal generální tajemník, zatímco seděl vedle Lavrova.

Šéf ruské diplomacie předsedal jednání a rovněž se dostal ke slovu. "Jako během studené války jsme dosáhli nebezpečné situace, možná ještě nebezpečnější. Dostali jsme se do ní kvůli ztrátě důvěry v multilateralismus," prohlásil.

Guterres zároveň tlačil na pokračování dohody, která umožňuje bezpečný vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. Její platnost by měla vypršet 18. května. "Demonstruje to, že kooperace je základem k vytvoření větší bezpečnosti a prosperity pro všechny," zdůraznil.

Stalo se
Světové celebrity
Sean Diddy Combs

Vězněný Sean „Diddy“ Combs skončil na samotce!

Americký hudební magnát Sean „Diddy“ Combs skončil na samotce poté, co se ve vězení dostal do ostrého konfliktu s jiným chovancem. K potyčce došlo ve federální věznici Fort Dix v New Jersey, kde si šestapadesátiletý producent odpykává svůj trest. Celou roznětkou měly být slovní urážky na adresu známého rappera, který se rozhodl nenechat si situaci líbit a vzal spravedlnost do vlastních rukou.

Magazín
Ilustrační foto

Vatové tyčinky do ucha nepatří? Žena po jejich použití šest let neslyšela

Čištění uší vatovými tyčinkami se pro jedenadvacetiletou Skye van Rensburgovou z Winsfordu změnilo v šestiletou noční můru. Mladá matka zůstala po nešťastné manipulaci s tyčinkou prakticky hluchá na jedno ucho a trpěla nesnesitelnými bolestmi. Svým příběhem nyní varuje ostatní před běžnou hygienickou pomůckou, která může způsobit trvalé následky.

České celebrity
Jaroslav Dušek

Jaroslava Duška vypekli? Pelíšky vzal kvůli jediné scéně, ta se ve filmu nikdy neobjevila

Jaroslav Dušek dnes patří mezi neodmyslitelné tváře kultovní komedie Pelíšky. Jako učitel Saša Mašlaň ve filmu exceluje, málokdo však ví, že herec na tuto roli kývl z jednoho velmi specifického důvodu. Lákala ho totiž závěrečná scéna, která měla být vrcholem celého snímku i jeho postavy. K jeho velkému zklamání ji však diváci nikdy nespatřili.

České celebrity
Ornella Koktová

Koktová se trápí kvůli nemocnému synovi. Léčbu si představovala jinak

Horor na dovolené s dětmi zažila Ornella Koktová. Jednoho z potomků začaly trápit zdravotní potíže, které se na první pohled nejevily moc závažně. Lékaři ale přistoupili k léčbě, která známou influencerku dost překvapila.