Nárůst nenávistných projevů na Twitteru je dle vědců bezprecedentní

Předtím, než miliardář Elon Musk koupil internetovou firmu Twitter, objevovaly se na stejnojmenné sociální síti urážky Afroameričanů v průměru více než tisíckrát denně. Nyní se jejich počet téměř zčtyřnásobil. Podle amerických výzkumníků to ukazuje, že se od nástupu Muska do vedení společnosti prudce zvýšil rozsah problematického obsahu a dříve zakázaných účtů, uvedl list The New York Times (NYT). Musk ale dnes reagoval, že je tomu právě naopak.

Ilustrační foto

Jako další příklad slouží urážky vůči proti komunitě LGBT+. Před Muskovou koupí se na twitteru objevily v průměru 2500krát denně, nyní je to téměř 4000krát. Počet antisemitských příspěvků vzrostl o více než 61 procent. Tato zjištění poskytují dosud nejkomplexnější obrázek o tom, jak se konverzace na twitteru změnila od doby, kdy Musk koncem října dokončil transakci za 44 miliard dolarů (přes bilion Kč).

Posun v tom, jak se uživatelé twitteru vyjadřují, je jen vyvrcholením změn, které Musk zavedl. Vrátily se některé účty, které twitter dříve pravidelně odstraňoval - například ty, které se identifikují jako součást teroristické organizace Islámský stát (IS). Účty spojené s konspiračním hnutí QAnon si zase nově zaplatily ověřený status, který jim dodává punc legitimity.

Tyto změny jsou podle výzkumníků alarmující. Uvedli, že nikdy předtím nezaznamenali tak prudký nárůst nenávistných projevů, problematického obsahu a dříve zakázaných účtů v tak krátkém období na jedné z nejvíce používaných sociálních sítí.

Musk dříve uvedl, že je "zastáncem svobody projevu" a věří v neomezenou diskusi na internetu. Rychle přistoupil k revizi praktik twitteru a umožnil návrat bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který byl dříve vyloučen za tweety, jež mohly podněcovat násilí. Minulý týden Musk navrhl rozsáhlou amnestii pro účty, které předchozí vedení firmy pozastavilo. A v úterý ukončil vymáhání opatření proti dezinformacím o nemoci covid-19.

Musk ale odmítá tvrzení, že se pod jeho dohledem zvýšil počet nenávistných projevů. Na twitteru dnes zveřejnil na graf, který podle něj ukazuje, že stále klesají, a to i přes výrazný nárůst uživatelů. Neřekl ale, jak počty nenávistných projevů měří.

Změny v obsahu twitteru mají nejen společenské důsledky, ale ovlivňují také hospodářský výsledek společnosti. Inzerenti, kteří zajišťují asi 90 procent příjmů internetové firmy, snížili své výdaje na platformu, protože čekají, jak se jí bude dařit. Někteří z nich uvedli, že se obávají snížené kvality diskuzí.

Nárůst nenávistných projevů či antisemitských příspěvků podle výzkumníků začal ještě předtím, než Musk uvolnil pravidla pro obsah. To podle nich naznačuje, že by jich ještě mohlo přibýt.

Pokud k tomu dojde, není jasné, zda bude mít Musk zavedena pravidla pro řešení nenávistných projevů. Není také zřejmé, zda má Twitter v současné době zaměstnance, kteří by moderování stíhali. Musk minulý měsíc propustil, vyhodil nebo přijal výpovědi více než poloviny zaměstnanců společnosti.

Nezisková organizace Anti-Defamation League (Liga proti hanobení), která Twitteru pravidelně podává hlášení o antisemitských tweetech a sleduje, které příspěvky jsou odstraňovány, uvedla, že společnost z 60 procent nahlášených tweetů přijala opatření pouze v polovině případů.

"Poradili jsme Muskovi, že Twitter by měl nejen zachovat pravidla, která má již léta, ale měl by na ně vyčlenit prostředky," uvedla viceprezidentka této organizace Yael Eisenstatová, která se s Muskem setkala minulý měsíc. Podle ní se nezdálo, že by Musk měl zájem dbát na rady skupin, které se zabývají ochranou lidských práv. "Místo toho dodal odvahu rasistům, homofobům a antisemitům," dodala.

Témata: Twitter | Elon Musk

Zelenskyj podle Scholze souhlasí s tím, že západní zbraně nemají být…

05.02.2023 17:02 Aktualizováno Kyjev nepoužije přislíbené zbraně dlouhého dostřelu k útokům na Rusko, pouze na ruské jednotky na…

Putin podle Bennetta slíbil, že nedá zavraždit Zelenského

05.02.2023 12:51 Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi,…

Rusové zasáhli dům v centru Charkova, jeden zraněný

05.02.2023 09:55 Aktualizováno Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům,…

USA se postaraly o špionážní balón, jak slíbil Biden. Sestřelily ho nad…

04.02.2023 21:33 Aktualizováno Spojené státy dnes sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený…

Demokraté schválili nové pořadí primárek, úpravy navrhoval i Biden

04.02.2023 20:38 Vedení americké Demokratické strany dnes schválilo nové pořadí stranických shromáždění a primárek…

Papež je v Jižním Súdánu, setkal se s vysídlenými dětmi

04.02.2023 19:37 Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným…

Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí

04.02.2023 17:02 Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí a 7,5 milionu Ukrajinců…

Sunak telefonicky hovořil se Zelenským o urychlení pomoci Ukrajině

04.02.2023 16:22 Britský premiér Rishi Sunak dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem…

Ukrajina a Rusko si vyměnily 179 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 15:18 Aktualizováno Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl dnes šéf ukrajinské prezidentské…

Mladičká Australanka zemřela po útoku žraloka

04.02.2023 15:09 Šestnáctiletá dívka dnes zemřela v západoaustralském městě Fremantle poté, co na ni ve zdejší řece…

Související:

Nejnovější