NASA by mohla v úterý poslat novou raketu k Měsíci

NASA’s Space Launch System (SLS) rocket with the Orion spacecraft aboard is seen illuminated by spotlights atop a mobile launcher at Launch Complex 39B, Friday, March 18, 2022, after being rolled out to the launch pad for the first time at NASA’s Kennedy Space Center in Florida. Ahead of NASA’s Artemis I flight test, the fully stacked and integrated SLS rocket and Orion spacecraft will undergo a wet dress rehearsal at Launch Complex 39B to verify systems and practice countdown procedures for the
NASA’s Space Launch System (SLS) rocket with the Orion spacecraft aboard is seen illuminated by spotlights atop a mobile launcher at Launch Complex 39B, Friday, March 18, 2022, after being rolled out to the launch pad for the first time at NASA’s Kennedy Space Center in Florida. Ahead of NASA’s Artemis I flight test, the fully stacked and integrated SLS rocket and Orion spacecraft will undergo a wet dress rehearsal at Launch Complex 39B to verify systems and practice countdown procedures for the, foto: NASA **www.nasa.gov**
ČTK 22. září 2022 12:46
Sdílej:

Technikům americké vesmírné agentury NASA se podařilo dokončit tankování rakety Space Launch System (SLS). Ta by už v úterý mohla vynést k Měsíci modul Orion, a tím připravit půdu pro další misi člověka na Měsíc. O průběhu příprav informovala NASA na twitteru.

První start SLS NASA 29. srpna zrušila kvůli problémům s chlazením jednoho ze čtyř raketových motorů, jehož teplotu je před startem třeba dostat na minus 250 stupňů Celsia. Druhý start byl zrušen 3. září kvůli potížím při tankování, konkrétně úniku paliva.

Únik kapalného vodíku se inženýrům podařilo dostat na "zvládnutelnou úroveň", uvedla NASA. Zda se SLS ale v úterý skutečně odlepí od země bude záviset na dalších faktorech - například počasí a technickém stavu jednoho typu baterií.

Raketa má v sobě zabudovaný "systém ukončení letu", který se aktivuje v případě, že se SLS při stoupání odchýlí od plánovaného kurzu. V takovém případě se aktivují výbušniny, které ji buď částečně nebo úplně zničí.

Baterie, které jsou součástí systému, nicméně mají certifikaci na omezenou dobu, která vypršela už před několika týdny. Ačkoliv je NASA přesvědčená, že baterie jsou stále v dobrém stavu, musí žádat o prodloužení certifikace.

Úterní start kromě počasí, konkrétně bouří momentálně zuřících v Mexickém zálivu nedaleko Floridy, a certifikace baterií závisí i na výsledku analýzy dat nasbíraných při testech provedených v hangáru.

Při této testovací misi Artemis I má Orion bez posádky obkroužit zemskou družici a vrátit se na Zemi. V případě úspěchu mají následovat cesty k Měsíci s posádkou. Podle současného plánu má modul Orion s posádkou obletět Měsíc v roce 2024 a při misi Artemis III mají na jeho povrchu stanout dva lidé.

Stalo se
Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

Počasí se mění jen pozvolna. V úterý hrozí další bouřky, mohou být velmi silné

Počasí se v týdnu na přelomu června a července mění jen pozvolna. Svědčí o tom aktuální výstraha, jejímž prostřednictvím meteorologové nadále varují před vysokými teplotami či nebezpečím požárů v části Česka. Hrozí také bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup se po dalším soudu s Hanychovou považuje za vítěze

Agáta Hanychová tentokrát na místě chyběla, přesto v pondělí pokračoval soud mezi ní a jejím bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. A byl to jednou právě známý podnikatel, který odcházel domů spokojenější. Co se tedy řešilo a jak to dopadlo? 

České celebrity
Lidé se ve Strašnicích rozloučili s Jiřím Krampolem. (8.8.2025)

Jiří Krampol a komplikované dědictví. Dorazily nové informace od notářky

Bude to v červenci již rok, co nás opustil legendární Jiří Krampol. Stihl tehdy ještě oslavit 87. narozeniny, ale o dva týdny později zemřel. Od toho okamžiku se řeší, kdo bude po slavném herci a baviči dědit. Jak to momentálně s dědictvím vypadá? 

Společnost
Petr Macinka

Klempíř a Macinka narazili ve Strážnici. Festival se rozhodl zareagovat

Pískot si vysloužili ministři Oto Klempíř a Petr Macinka (Motoristé), kteří v uplynulých dnech vystoupili na festivalu ve Strážnici. Pořadatelé akce se rozhodli na oba incidenty reagovat, přičemž se distancovali od politických projevů, které zazněly.