NASA oznámila úspěch v misi planetární obrany

Americká vesmírná agentura NASA slaví úspěch v historické misi planetární obrany. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která se nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země. Dobu jeho oběhu kolem planetky po nárazu ze 27. září zkrátila o 32 minut. NASA o tom dnes informovala na tiskové konferenci.

NASA

Cílem mise DART je připravit se na odvrácení možné civilizační hrozby, kterou by mohla představovat podobná planetka mířící k planetě Zemi. Na analýze fotometrických dat po nárazu se podíleli i čeští vědci vedení astronomem Petrem Pravcem z observatoře v Ondřejově, kteří v roce 2003 Dimorphos odhalili. Dvojplanetka Dimorphos a Didymos pro planetu Zemi nepředstavovaly hrozbu.

"Bylo by ohromným úspěchem, kdyby se podařilo zkrátit dobu oběhu o deset minut. Podařilo se to ale o dvaatřicet. Jde o zlomový moment pro planetární obranu i celé lidstvo. DART je výsledkem mezinárodních snah a je odpovědností nás všech bránit naši planetu. Je jediná, kterou máme," řekl úvodem dnešní konference ředitel NASA Bill Nelson.

Dimorphos kolem své planetky před nárazem sondy o rychlosti přes 22.500 kilometrů v hodině obíhal jednou za 11 hodin a 55 minut. Vědci v uplynulých dvou týdnech díky pozorování teleskopy a následnou analýzou dat potvrdili, že doba oběhu je nyní o 32 minut kratší, a pouhou kinetickou silou se tak podařilo změnit trajektorii planetky.

"K výsledku 32 minut nás přivedly analýzy dvou odlišných datových sad, které pocházely z optických teleskopů a planetárních radarů," vysvětlila Nancy Chabotová, vrchní planetoložka z ústavu aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse.

Optickým teleskopům na Zemi se systém planetek Didymos a Dimorphos jeví jako jediný světelný bod. Světelná intenzita tohoto bodu se ale jednou za čas sníží, a to ve chvíli, kdy je planetka Dydimos v zákrytu za svým měsícem. Vědci, včetně těch českých, tak z pozorování mohli vyvodit dobu oběhu měsíce kolem planetky.

V analytickém týmu mise DART je přes 200 lidí z 28 zemí, kteří se v uplynulých dvou týdnech denně virtuálně i osobně setkávali. "Úspěšně jsme dokázali, že jsme schopni odvrátit potenciálně nebezpečnou planetku. Klíčové je ale její včasné odhalení, čas, který máme na to malé postrčení," řekla ředitelka planetárního oddělení NASA Lori Glazeová.

Thomas Statler, jeden z předních vědců projektu, uvedl, že současné výsledky mise jsou jen začátkem toho, co z experimentální mise DART lze vytěžit. "Budeme dále studovat například novou oběžnou dráhu planetky, materiální hustotu (planetky) Dimorphos a detailněji i tvary obou planetek. Získáme tak lepší představu o tom, co zjistí sonda Hera Evropské vesmírné agentury, až k tělesům dorazí v roce 2027," řekl Statler.

Sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) odstartovala loni v listopadu v rámci projektu za 325 milionů dolarů (asi 8,2 miliardy korun). Dalším krokem NASA na poli planetární obrany je podle Glazeové získat lepší přehled o tělesech v průměru větších než 140 metrů potenciálně nebezpečných pro Zemi.

Témata: NASA

Zelenskyj navrhl výrazně přísnější strop na ruskou ropu než státy G7

26.11.2022 19:59 Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel,…

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia nepřežila jedna osoba

26.11.2022 18:55 Aktualizováno Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se…

V Budapešti vyrazili demonstrovat učitelé,chtějí vyšší platy

26.11.2022 17:42 Tisíce učitelů, žáků, jejich rodičů a dalších lidí vyšly dnes do ulic maďarské metropole Budapešti…

Při ruském ostřelování ukrajinského Dnipra bylo zraněno 13 lidí

26.11.2022 16:59 Nejméně 13 lidí dnes utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Dnipro. S odvoláním…

Ukrajina a Rusko si vyměnily přes 20 zajatců

26.11.2022 14:31 Ukrajina a Rusko si dnes vyměnily dalších v součtu více než 20 zajatců. Podle kanceláře…

V Kyjevě jsou dál lidé bez proudu, Cherson má elektřinu poprvé od…

26.11.2022 12:25 V ukrajinské metropoli Kyjevě po ruských útocích z tohoto týdne k dnešnímu dopoledni zůstává bez…

V Sin-ťiangu, kde žijí Ujgurové, vypukly silné protesty kvůli covidovým…

26.11.2022 11:23 V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči…

Rusko nasadilo na Ukrajině střely, z nichž byly odstraněny jaderné hlavice

26.11.2022 09:01 Rusko zřejmě na Ukrajině nasadilo střely, z nichž odstranilo jaderné hlavice. Ve své pravidelné…

Hrozí nedostatek nafty, nejdůležitějšího paliva. Co by to znamenalo?

26.11.2022 08:50 Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní…

Univerzální vakcína proti chřipce má vzniknout ještě v této dekádě

26.11.2022 08:15 Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici…

Související:

Nejnovější