Náskok Macrona před Le Penovou se před druhým kolem opět zvětšil

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron, foto: Facebook Emmanuela Macrona
ČTK 19. dubna 2022 18:42
Sdílej:

Náskok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona před krajně pravicovou kandidátkou Marine Le Penovou se před druhým kolem prezidentských voleb opět zvětšil. Podle agentury Reuters to vyplývá ze čtyř předvolebních průzkumů, které dnes zveřejnily různé výzkumné agentury.

Sondáž společnosti Ipsos přisuzuje současnému šéfovi Elysejského paláce 56,5 procenta, tedy o 3,5 procentního bodu více než 8. dubna, kdy zbývaly dva dny do prvního kola prezidentských voleb. Podle průzkumu získá jeho soupeřka Le Penová 43,5 procenta hlasů.

Podle výzkumné agentury Opinionway by centristu Macrona volilo 56 procent voličů, což je o dva procentní body více než v pátek, zatímco krajně pravicovou političku 44 procent.

Průzkum Ifop slibuje Macronovi 55 procent, tedy o půl procentního bodu více než v pondělí a o tři body více než 8. dubna. Jeho oponentce přisuzuje 45 procent hlasů.

Z průzkumu agentury Elabe vyplývá, že Macron by získal 54,5 procenta hlasů, zatímco Le Penová 45,5 procenta. Od posledního průzkumu této společnosti si státník připsal jeden procentní bod navíc. Elabe upozornila, že 42 procent registrovaných voličů krajně levicového politika Jean-Luka Mélenchona, který neprošel prvním kolem, se chystá volit Macrona.

Macron porazil Le Penovou ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2017, získal tehdy 66,1 procenta hlasů. Letos je jejich souboj mnohem těsnější. Macron se před prvním kolem voleb zaměřil místo tradiční kampaně na pokusy o diplomatické řešení války na Ukrajině. Francouze ale více trápí narůstající životní náklady, což je téma, kterému se více věnovala Le Penová.

Stalo se
České celebrity
Veronika Žilková

Veronika Žilková spoléhá na policii. Naletěla podvodníkům, jde o peníze

Nejrůznějších podvodů, které cílí na důvěřivce, je v současnosti opravdu mnoho. Pokud lidé naletí, je jim většinou trapně a málokdo přizná, co se mu přihodilo. Veronika Žilková se ale rozhodla přiznat, že podvodníkům skočila na lep, když si dělala obavy o svou dceru Kordulu. 

Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Boje v Gaze by se mohly zastavit. Hamás souhlasí s návrhem Witkoffa

Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. 

České celebrity
Jitka Boho

Jitka Boho má štěstí na muže. O novém vztahu ale mluvit nechce

Už pěkných pár dní se šušká o nové lásce v českém šoubyznyse, přičemž předmětem těchto spekulací jsou Jitka Boho a Lukáš Langmajer. Důkazy o jejich vztahu se sice zdají být neprůstřelné, ale modelka stále mlží. 

Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj opět jednal v Bílém domě. (18.8.2025)

Trump si volal s Putinem, Zelenskyj je připraven s ruským protějškem jednat

Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, možnost summitu Zelenskyj–Putin a diplomatická přítomnost Evropy u klíčových jednání – to byly hlavní body večerní schůzky v Bílém domě, které se účastnili americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři. Podle Keira Starmera panovala jednota, Emmanuel Macron vyzdvihl ochotu USA spolupracovat. Trump si během večera vyhradil čas na telefonát s ruským vládcem Vladimirem Putinem.