NATO bude muset vymyslet novou strategii odstrašování, současná podle experta selhala

Severoatlantická aliance bude muset vymyslet novou podobu strategie odstrašování, ta současná vzhledem k válce na Ukrajině selhala. ČTK to v analýze napsal Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Ruská armáda napadla Ukrajinu 24. února, boje si od té doby vyžádaly mnoho obětí mezi civilisty, z Ukrajiny před válkou utekly již téměř čtyři miliony lidí.

NATO

Ve strategii odstrašení jde o vytvoření psychologického účinku na protivníka tak, aby své případné vojenské operace neuskutečnil. Dát mu jednoznačně na vědomí, že akce, kterou zamýšlí, je iracionální, nerozumná a že naděje na případný úspěch jsou velmi nejisté a že cena by byla neúměrná očekávanému zisku. "Klíčovým faktorem pro úspěšnou aplikaci strategie odstrašování hraje takzvaný duální princip. To znamená, že ten, kdo odstrašuje, musí jednak disponovat patřičným vojenským potenciálem, ale zároveň musí být vyslán směrem k potenciálnímu protivníkovi jasný signál o tom, že tento potenciál v případě potřeby bude bez váhání použit," uvedl Petráš.

Strategii odstrašování uplatňuje řada zemí či aktérů na poli bezpečnosti a obrany. V případě NATO je podle Petráše tato strategie základním prvkem celkové strategie, který zahrnuje ochranu spojenců a předcházení konfliktům i válce. Schopnost NATO odstrašovat je podle něj podporována vhodnou kombinací schopností jaderné, konvenční a protiraketové obrany, které se vzájemně doplňují. Podle Petráše se ale z hlediska strategie odstrašování přístup NATO liší od strategie odstrašování protivníků.

"Zatímco NATO se tradičně soustřeďuje na odstrašování zaměřené primárně na odvetu, alianční protivníci, tedy hlavně Rusko, naopak zařazují do svého portfolia odstrašení daleko větší spektrum operačních aktivit," uvedl Petráš. Bezpečnostní analytikové a experti se tak podle něj mýlili, pokud koncentraci sil a prostředků ruské armády u ukrajinských hranic vnímali právě jako strategii odstrašování.

"Pohlížení na tuto situaci prizmatem strategie odstrašování tak Kremlu umožnila vytvořit uskupení sil ruské armády přímo před očima světové veřejnosti a zahájení vojenské intervence ve zvolený čas," míní Petráš.

Přístup NATO ke strategii odstrašování tak podle něj tímto selhal. "NATO bude muset posoudit, zda celý jeho odstrašující a obranný postoj není poněkud zastaralým součtem národních příspěvků v podobě vojenských schopností, to znamená, zda je celková kombinace jaderných, nejaderných a protiraketových obranných schopností vhodná pro daný účel," uvedl odborník. Podle něj budou muset alianční stratégové nyní řešit novou podobu strategie odstrašení v souladu s politickými cíli, a to bez podněcování možných forem přímé vojenské konfrontace s Ruskem či jiným protivníkem.

"Pro Alianci však stále platí, že komplexní přístup ke strategii odstrašování musí být organizován pod politickým vedením, kde jsou vojenské nástroje moci součástí širšího procesu obranného plánování. Což je ovšem v prostředí 30 členských zemí často svízelný úkol," uvedl Petráš.

Témata: NATO

Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů kvůli inflaci

25.05.2022 11:07 Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují…

Ročně pátrá česká policie po zhruba 1500 dětech

25.05.2022 09:56 Každý rok pátrá česká policie přibližně po 1500 dětech, z toho zhruba 20 dětí je v tzv. ohrožení,…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno přes 360 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

V ČR je zhruba 75 až 80 procent uprchlíků, kteří se zde registrovali,…

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

Související:

Nejnovější