NATO chce vytvořit jednotky k rychlému nasazení na východní křídle

Severoatlantická aliance plánuje v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vytvoření jednotek, které budou cvičeny k rychlému nasazení v konkrétních oblastech východního křídla NATO. Po dnešním jednání ministrů obrany aliančních zemí to prohlásil generální tajemník Jens Stoltenberg, podle něhož konkrétní obrysy plánu schválí za dva týdny summit NATO.

NATO

Lotyšský ministr obrany dnes jménem trojice pobaltských zemí požádal o navýšení počtu aliančních vojáků rozmístěných přímo v regionu sousedícím s Ruskem, s tím však připravovaná strategie zatím nepočítá.

Ministři se v závěrečný den dvoudenní schůzky bavili především o tom, jak odradit Rusko od další agrese směrem za jeho západní hranici. Aliance od únorového začátku války na Ukrajině vytvořila čtyři nové bojové skupiny rozmístěné na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Zejména do východní Evropy se krátkodobě přesunulo na 40.000 vojáků USA a dalších aliančních zemí.

Podle Stoltenberga stojí nyní NATO před úkolem zajistit dlouhodobější reakci na novou bezpečnostní situaci způsobenou válkou.

"Poprvé od dob studené války budeme mít v našem obranném plánu jednotky předem určené pro nasazení v konkrétních zemích na východě," řekl novinářům Stoltenberg. Vojáci z těchto jednotek budou cvičit v určené oblasti, dlouhodobě však budou působit ve svých mateřských státech. Část svých vojáků se již k tomuto úkolu rozhodlo vyhradit Německo a podle Stoltenberga se hlásí i další země. Konkrétní veřejná oznámení se dají čekat před summitem, řekl šéf NATO.

Aliance v současnosti debatuje o tom, zda umísťovat další vojáky i armádní techniku přímo v zemích geograficky blízkých Rusku, či sázet spíše na rychlé nasazení jednotek z větší vzdálenosti. Lotyšský ministr Artis Pabriks dnes prohlásil, že pokud se nezvýší počet aliančních vojsk v Pobaltí, pro Rusko to bude pobídka k další agresi směrem na západ.

"Chceme lepší plánování, chceme velitelskou strukturu, chceme dopředu rozmístit různé typy techniky, abychom v případě krize nemuseli čekat," řekl médiím Pabriks.

Kritici plánu na rozmístění techniky poblíž ruských hranic však tvrdí, že by tam byla jednodušším terčem pro ruské zbraně. Podle Stoltenberga by dlouhodobá strategie obrany východního křídla měla stát jak na dosavadním posilování přímé přítomnosti vojáků, tak na výcviku jednotek schopných rychlého přesunu.

Témata: NATO

Barlin: Putin se bude muset zodpovídat z raketového útoku v Oděse

01.07.2022 16:02 Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v Oděské oblasti…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 15:39 Aktualizováno Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v EU bude vyžadovat tvrdou…

01.07.2022 15:29 Aktualizováno Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Turecko zablokovalo vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

01.07.2022 13:53 Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání dvou zahraničních rozhlasových stanic - k Hlasu…

Proruští separatisté zavedou trest smrti od roku 2025

01.07.2022 13:22 Justiční orgány separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) na východě Ukrajiny začnou uplatňovat…

Severní Korea viní z epidemie covidu předměty z jihu

01.07.2022 13:03 Severní Korea dnes uvedla, že první případy epidemie covidu v zemi se objevily proto, že se lidé…

Řecko by mohlo přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, namísto vizí bude ale tématem válka, míní…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Zelenskyj poblahopřál Fialovi k začátku českého předsednictví unii

01.07.2022 11:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřál českému premiérovi Petrovi Fialovi úspěch při…

Rusko ruší všechna zbývající opatření proti covidu, situace je podle úřadů…

01.07.2022 10:40 Rusko ruší všechna zbývající opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámil spotřebitelský úřad…

Související:

Nejnovější