Na maďarské letecké základně Kecskemét mohou být v budoucnu rozmístěna bojová letadla schopná přepravovat zbraně s jadernou hlavicí.
Podle informací britského deníku Telegraph Spojené státy plánují základnu zmodernizovat v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Modernizace je již v pokročilé fázi a veřejné zakázky byly uzavřeny. Informaci přinesl server telex.hu.
Tento krok je podle deníku Telegraph reakcí na zvyšující se ruskou hrozbu. Kecskemét, který se nachází 88 kilometrů jihovýchodně od Budapešti, má být důležitým strategickým bodem.
Na základně by měla být umístěna taktická bojová letadla schopná přepravovat bomby s jadernými hlavicemi, což by významně posílilo obranné schopnosti NATO v regionu.
V rámci amerického programu Evropské obranné iniciativy mají být do Kecskemétu vyslána NATO-kompatibilní bojová a strategická transportní letadla.
Transportní letouny NATO jsou již dislokovány na letecké základně v maďarském městě Pápa ve Veszprémské stolici. Americké letectvo v minulosti v Maďarsku umístilo bojová letadla F-15 a F-16, ale ta sloužila pouze k výcvikovým účelům.
Server telex.hu se obrátil na maďarskou vládu a ministerstvo obrany s dotazem ohledně plánované modernizace letecké základny a charakteru letadel, která by na ní měla být rozmístěna, ale zatím nedostal odpověď.
Bývalá americká viceprezidentka Kamala Harrisová připustila, že se měla už dříve pokusit přesvědčit Joea Bidena, aby nekandidoval na druhé funkční období v Bílém domě. Harrisová nakonec byla soupeřkou Donalda Trumpa v loňské prezidentské volbě, ale neuspěla.
Českou hudební scénu zasáhla v týdnu jedna smutná zpráva, když zemřel úspěšný bubeník Pavel Skala. V příštím týdnu se s ním kolegové budou moci rozloučit. Skala prošel několika formacemi a o popularizaci hudby pečoval i v médiích.
Slovensko se nehodlá podílet na financování unijní vojenské pomoci Ukrajině, naznačil premiér Robert Fico (Smer-SD). Bratislava nechápe, proč na sebe Evropská unie bere celou tíhu války. Fico to označil za "největší chybu".
Jen zbytek nedělního dne a celé pondělí mají lidé na to, aby si nakoupili. Úterní státní svátek totiž ovlivní provozní dobu obchodů v Česku. A nebude to letos zdaleka naposledy.
Andrea Bezděková řeší velkou nepříjemnost. Jak odhalila na sociální síti, někdo se jí vloupal do auta, přičemž ukradl i mimořádně osobně cennou věc, která jí připomínala zesnulého tatínka. Modelka se s žádostí o pomoc obrátila i na své fanoušky.
Česko v neděli podle očekávání trápí větrné počasí. Na začátku nového týdne se na některých místech přidá i sníh, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na horách může napadnout až 20 centimetrů sněhu.
Páteřní českou dálnici D1 uzavřela v neděli dopoledne vážná dopravní nehoda. Podle strážců zákona se střetlo hned pět vozidel, nejméně jeden člověk utrpěl vážná zranění. Kolem poledne se dálnici podařilo opět zprůjezdnit.
Jakub Prachař si neotřelým způsobem zase jednou řekl o pozornost. Možná byste ho teď ani nepoznali, ale herec udělal zásadní věc. Na chystanou změnu image předem upozornil svou partnerku.
Americký prezident Donald Trump se neplánuje osobně setkat s ruským protějškem Vladimirem Putinem, dokud Moskva nebude připravena uzavřít mírovou dohodu týkající se války na Ukrajině.
Pavel Trávníček oslaví během posledního říjnového víkendu, konkrétně v neděli, půlkulaté 75. narozeniny. Letošní rok je zatím v jeho případě turbulentní. Potkaly ho totiž vážné zdravotní problémy.
Počasí během příštího víkendu příjemně překvapí. Přestože bude začínat listopad, nejvyšší teploty mají dosahovat poměrně vysokých hodnot. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že by se během nadcházející asijské cesty rád setkal se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Pokud by k setkání došlo, Trump by tak navázal na společné rozhovory, které uskutečnil během prvního mandátu v Bílém domě.