Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes kritizoval pondělní test ruské rakety, která zničila jeden ze satelitů na oběžné dráze. Podle šéfa NATO byla akce nezodpovědná a zanechala ve vesmíru nebezpečné úlomky ohrožující například Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Zkoušku již v pondělí kritizovaly Spojené státy a Británie.
"Je to znepokojující jednak proto, že úlomky představují riziko pro civilní aktivity ve vesmíru, ale i proto, že jde o důkaz toho, že Rusko vyvíjí nové zbraňové systémy, které mohou sestřelovat satelity," řekl Stoltenberg novinářům před dnešním jednáním s ministry obrany zemí Evropské unie. Úlomky podle něj mohou zasáhnout nejen ISS, ale i například čínskou vesmírnou stanici.
NATO loni schválilo vybudování nového centra vesmírných operací, podle Stoltenberga však chce využívat vesmír k mírovým účelům zejména pro navigační a informační systémy.
Americká armáda přitom využívá satelity čím dál více, od navádění munice přes hlídání odpalů nepřátelských raket až po sledování pohybu vojsk. Podle pondělního vyjádření Pentagonu ruský test ukázal, že Moskva nemyslí svá vyjádření o nevojenském využívání vesmíru vážně a že je třeba zavést pro mimoplanetární aktivity jasná pravidla.
Spojené státy provedly první test rakety namířené proti satelitu v roce 1959. Moskva svůj dosud poslední uskutečnila v dubnu, ruští představitelé tehdy hovořili o vesmíru coby čím dál důležitější oblasti pro vedení války.
Rusko odmítá, že by testem rakety proti satelitu ohrozilo ISS
Obvinění, že Rusko představuje riziko pro mírové využívání vesmíru, jsou nepodložená a pokrytecká, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americké ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že Rusko provedlo test rakety proti jednomu ze svých satelitů, přičemž výbuch vytvořil úlomky, které mimo jiné ohrožují Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Ruské ministerstvo obrany dnes test protisatelitní zbraně potvrdilo, odmítlo však, že by představoval hrozbu pro ISS.
"Tvrdit, že Ruská federace představuje riziko pro aktivity mírového využívání vesmíru, je přinejmenším pokrytectví. Neexistují žádná fakta," uvedl podle agentury TASS Lavrov na tiskové konferenci. Spojené státy by podle něj měly "zasednout k jednacímu stolu a projednat své obavy". USA podle něj dosud ignorovaly ruské a čínské návrhy ohledně možné dohody, které by zabránily závodům ve zbrojení ve vesmíru.
Americké ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že ruský test vytvořil trosky na oběžné dráze, které ohrozily Mezinárodní vesmírnou stanici a budou představovat nebezpečí pro vesmírné aktivity ještě léta. "Nebezpečné a nezodpovědné chování Ruska ohrožuje dlouhodobou udržitelnost (...) vesmírného prostoru a jasně ukazuje, že tvrzení Ruska o tom, že se staví proti militarizaci vesmíru, jsou neupřímná a pokrytecká," uvedl v pondělí podle Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price s tím, že test vytvořil dalších 1500 kusů "sledovatelného kosmického smetí".
Raketový test dnes odsoudila také Francie. Ministryně obrany Florence Parlyová na twitteru napsala, že trosky vzniklé odpálením rakety jsou ohrožením pro satelity i astronauty.
Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.
Nově objevený dopis zesnulé britské princezny Diany odhalil její tehdejší přání, aby spolu její synové, princové William a Harry, v budoucnu komunikovali na hlubší úrovni. Dvoustránkový text napsala bývalá princezna z Walesu v listopadu 1995 jako odpověď svému příznivci Michaelu Barrattovi, který jí vyjádřil podporu po odvysílání jejího výbušného rozhovoru pro pořad Panorama televize BBC. Diana v dopise uvedla, jak moc ji jeho slova dojala, a ztotožnila se s jeho názory na sebepoznání a potřebu posunout se v životě dál.
Ještě předtím, než srdce budoucí britské panovnice Alžběty II. definitivně dobyl princ Philip, byl ve hře jiný urozený nápadník. Podle zjištění královského historika Huga Vickerse, autora knihy „Queen Elizabeth II: A Personal History“, byl vážným kandidátem na sňatek Hugh, hrabě z Eustonu a pozdější 11. vévoda z Graftonu.
Desetiletá právní bitva mezi herci Angelinou Jolie a Bradem Pittem spěje ke svému definitivnímu konci. Nadcházející osmnácté narozeniny dvojčat Vivienne a Knoxe, které oslaví 12. července, totiž znamenají, že poslední z jejich šesti dětí dosáhnou plnoletosti. Tímto dnem oficiálně zanikne dosavadní dohoda o péči, podle níž měla Jolie děti v primární péči a Pitt disponoval právem na jejich návštěvu.
Začínající sólová kariéra Charlotte Gottové nabírá na obrátkách. Její fanoušci se po první písničce dočkali i videoklipu. Bez obrazových materiálů se ostatně už v dnešní době sociálních sítí nemá nikdo šanci prosadit.
Česko v posledním květnovém týdnu zasáhlo několik smutných zpráv. Jednou takovou bylo úmrtí zpěvačky, šansoniérky a herečky Věry Nerušilové. Bylo jí 91 let. Málo se přitom ví, že měla v rodinu jednu známou političku, která ji dokonce považovala za druhou maminku.
Petra Svoboda se předloni musela vypořádat s událostí, kterou by nikdo nechtěl zažít. Přišla totiž o milovaného manžela. Se ztrátou se dlouho vyrovnávala sama, ale nyní se objevily informace, které naznačují, že v jejím životě figuruje nový muž.
Českým šoubyznysem v květnu otřásl rozpad jednoho hvězdného vztahu. Již třetí manželství se rozpadlo Ondřeji Brzobohatému, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Nyní se lidé konečně dočkali netrpělivě očekávané reakce maminky Ondřeje.
Pohádka je u konce, oznámil Daniel Krejčík svým fanouškům. Po předchozích spekulacích potvrdil, že se rozvádí se svým partnerem Jiřím. Ano si přitom řekli teprve loni v létě. Idyla ale brzy skončila.
Halina Pawlowská se ve vzpomínkách vrátila do doby, kterou už máme dávno za sebou. A z jejích slov vyplývá, že je to jenom dobře. Pawlowská totiž popsala, co musela podstoupit, aby se prosadila.
Nestabilní bude počasí ve zbytku pracovního týdne. Nejteplejším dnem bude čtvrtek, dnes a před víkendem by si lidé neměli doma zapomenout deštník. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česká verze Survivoru se letos poprvé dočká velkolepého finále, které zatím televizní diváci nezažili. Mohou se ho ostatně osobně zúčastnit, protože na vyvrcholení reality show v pražském Foru Karlín se prodávají vstupenky.