NATO má nad Ruskem výraznou vojenskou převahu, ukázala analýza

NATO
NATO, foto: NATO
Libor Novák 11. listopadu 2024 15:23
Sdílej:

Navzdory intenzivnímu zbrojení vedenému Ruskem pod prezidentem Vladimirem Putinem zůstává vojenská převaha na straně Severoatlantické aliance (NATO), jak uvádí studie mezinárodní neziskové organizace Greenpeace.

Studie, kterou zpracovali odborníci Herbert Wulf a Christopher Steinmetz, byla zveřejněna v pondělí a přinesla analýzu vojenských kapacit NATO ve srovnání s Ruskem. Organizace TASR o těchto výsledcích informovala na základě zprávy agentury DPA.

Analýza přinesla závěr, že NATO má oproti Rusku výraznou vojenskou převahu v mnoha klíčových oblastech. Podle Wulfa a Steinmetze je jedinou oblastí, ve které jsou NATO a Rusko vyrovnány, nukleární arzenál. To podle nich znamená, že není důvod pro další eskalaci vojenských výdajů v rámci evropských zemí NATO, zejména v Německu. Autoři varují, že rostoucí vojenské rozpočty by mohly vést k omezení prostředků v oblastech, jako jsou sociální služby, vzdělávání či ochrana klimatu.

Výzkumníci srovnávali vojenský potenciál NATO a Ruska podle šesti různých kritérií, včetně výdajů na obranu. Podle jejich údajů NATO investuje do obrany desetinásobek toho, co Rusko: členské státy NATO ročně vynakládají na obranu 1,19 bilionu dolarů, zatímco Rusko pouze 127 miliard dolarů. I kdyby byly odečteny příspěvky Spojených států a zohledněny rozdíly v kupní síle, stále by měla Aliance nad Ruskem značnou převahu ve výši 430 miliard proti 300 miliardám dolarů.

Kromě finanční převahy má NATO náskok i v hlavních zbraňových systémech. Zatímco NATO disponuje 5406 bojovými letouny, z nichž 2073 operuje v Evropě, Rusko má jen 1026 letounů. V oblasti strategických bombardérů jsou čísla podobná: Spojené státy mají 140 bombardérů, zatímco Moskva jich má 129. Z toho vyplývá, že NATO má širokou škálu vojenské techniky, která zahrnuje nejen více strojů, ale také technologicky pokročilejší systémy.

Autoři studie dále upozorňují, že Rusko v současnosti výrazně zaostává za NATO v několika zbraňových oblastech a pravděpodobně nebude schopno tento deficit dohnat během následujícího desetiletí. Aliance má rovněž vyšší počet vojáků jak v aktivní službě, tak v záloze, což podtrhuje její vojenskou kapacitu. Tento náskok NATO nad Ruskem se projevuje i na globálním trhu se zbraněmi, kde země NATO dominují s podílem přesahujícím 70 %.

Vzhledem k této převaze se autoři studie domnívají, že by NATO mělo využít své současné vojenské kapacity jako příležitost k tomu, aby přistoupilo k revizi a kontrole zbrojní politiky, zejména na evropském kontinentu. Podle Wulfa a Steinmetze by se Aliance neměla zaměřovat na další eskalaci zbrojení, ale spíše na stabilizaci vojenských sil a hledání diplomatických cest k zajištění bezpečnosti.

Jedním z prvních kroků k tomu by měla být obnova smlouvy Nová dohoda START, která je poslední významnou smlouvou o kontrole jaderných zbraní mezi Spojenými státy a Ruskem. Tato dohoda slouží jako klíčový prvek globální bezpečnosti a prevence nekontrolovaného zbrojení a její záchrana by přispěla k větší stabilitě nejen v Evropě, ale i na celém světě. 

Témata:
Stalo se
Domácí
Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody od ledna: Vyšší, ale s dražší výplatou v hotovosti. Ušetřit se ale dá

Od ledna budou důchody po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale zároveň jejich výplata zdraží těm, kteří peníze dostávají v hotovosti prostřednictvím pošty. Je přitom možné ušetřit téměř stokorunu. Víte, jak na to? 

České celebrity
Blízcí a přátelé se rozloučili s moderátorem Patrikem Hezuckým. (12.12.2025)

Vytočený do běla. Leoš Mareš chtěl od kolegyně vysvětlení kvůli fotce Hezuckého

První ranní vysílání Evropy 2 po pátečním posledním rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým přineslo zajímavý moment. Řešilo se, že z internetových stránek rádia zmizela fotka zesnulého. Leoš Mareš to ihned začal řešit. 

Sport
Ester Ledecká

Sportovec roku zná vítěze. Ester Ledecká zopakovala triumf

Sportovní obojživelnice Ester Ledecká se dočkala třetího vítězství v novinářské anketě Sportovec roku. K triumfu jí pomohly tři medaile z mistrovství světa, které letos získala na lyžích i snowboardu. Nyní už se dcera slavného zpěváka připravuje na vrchol probíhající sezóny, jímž budou únorové zimní olympijské hry v Itálii. 

České celebrity
Anna Slováčková

Zázrak na koncertě? Anna Slováčková ožila díky umělé inteligenci

Slováčkovi se připravují na první Vánoce bez milované dcery a sestry Aničky, která letos po dlouhém a statečném boji podlehla zákeřné rakovině. Na vánočním koncertu otcova big bandu ale chyběla jen fyzicky. Pozůstalí ji totiž nezapomněli náležitě připomenout.