Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální tajemník Jens Stoltenberg pro agenturu AP. Reagoval tak na aktuální prohlášení, že některé západní země takové nasazení zvažují.
"Spojenci NATO poskytují Ukrajině bezprecedentní podporu. Děláme to už od roku 2014 a zintenzivnili jsme to po invazi (v roce 2022). Neexistují však žádné plány na nasazení bojových jednotek NATO na Ukrajině," prohlásil Stoltenberg.
Slovenský premiér Robert Fico před neformálním setkáním v Paříži za účasti lídrů více než 20 členských států EU a NATO řekl, že několik zemí těchto bloků zvažuje, že na základě dvoustranných dohod s Ukrajinou na její území vyšle své vojáky.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr konference v Paříži v reakci na novinářskou otázku prohlásil, že nevylučuje v budoucnosti nasazení francouzských pozemních jednotek na Ukrajině.
"Na oficiálním nasazení pozemních jednotek v současnosti nepanuje shoda," uvedl francouzský lídr. K dosažení toho, aby Rusko nemohlo zvítězit v útočné válce na Ukrajině, však není nic vyloučeno, dodal. Odmítl upřesnit, které země zvažují vyslání vojáků. Macron také zdůraznil, že v této věci upřednostňuje zachování "strategické nejednoznačnosti".
Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova by ale byl konflikt mezi Ruskem a NATO nevyhnutelný, pokud by evropské členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu. Reagoval tak na prohláení západních sátníků.
Na setkání, kterého se zúčastnilo přes 20 hlav států a vlád, nedošlo k shodě ohledně případného vyslání vojáků západních zemí, nicméně Macron zdůraznil, že v budoucnosti nelze vyloučit žádnou možnost.
Každá země by měla mít podle něj svrchované právo rozhodnout o svém postoji.
Macron také oznámil vznik nové koalice států, které budou Ukrajině dodávat rakety a munici se středním a dlouhým dosahem. Navíc se plánuje mobilizace další munice pro Ukrajinu ze zásob třetích států.
"Jsme přesvědčeni, že porážka Ruska je nezbytná pro bezpečnost a stabilitu v Evropě," prohlásil Macron. "Zajišťujeme naši bezpečnost pro dnešek a zítřek," dodal s důrazem na to, že není zájmem Francie vstupovat do války s ruským lidem.
Macron odmítl uvést, které země zvažují vyslání vojáků a zdůraznil, že preferuje strategickou nejednoznačnost v této otázce.
Jiřina Bohdalová by podle dostupných informací měla být už od neděle v domácím léčení po operaci srdce, kterou v uplynulých dnech podstoupila. Kromě fanoušků potěšil fakt, že všechno dobře dopadlo, i její přátele. Ozval se například exprezident Miloš Zeman.
Do Česka se již ve středu opět vrátí tropické počasí. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která se však týká jediného kraje v republice. Teploty tam zítra vyšplhají až na 33 °C.
Dnešní datum 24. června je naprosto neodmyslitelně spjaté s jednou z legend naší popmusic. Právě dnes slaví Helena Vondráčková osmasedmdesáté narozeniny. Jak prozradila, první přání obdržela již o uplynulém víkendu během vystoupení na Slovensku.
Strach si na televizi Prima dělali o kolegu Karla Kašáka. Moderátor a reportér se dokonce ocitl v policejní databázi hledaných osob. Sedmatřicetiletého Kašáka pohřešovala jeho přítelkyně, která od neděle neměla o partnerovi žádné zprávy. Podle posledních informací už se pohřešovaného muže podařilo najít.
V úterý dopoledne došlo k prudké eskalaci napětí mezi Izraelem a Íránem, jen několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump oznámil dohodu o příměří. Izraelský ministr obrany Israel Katz obvinil Teherán z porušení klidu zbraní a vydal pokyn armádě k „intenzivním úderům na cíle režimu v srdci Teheránu“.
Letní prázdniny začnou již v sobotu a meteorologové vidí i daleko za horizont nadcházejícího víkendu. Školní volno má zprvu doprovázet nadprůměrně teplé počasí, ale kolem poloviny července se teploty vrátí k normálu.
Léto je ročním obdobím, kdy se koná nejvíce svateb. Vstup do manželství v pondělí oznámila Berenika Suchánková, dcera herce a baviče Michala Suchánka. Prozradila přitom zajímavou věc ohledně volby nového příjmení.
Ondřej Brzobohatý nedávno opět předvedl své alterego Tiffany Richbitch, což znovu vzbudilo vlnu reakcí. S jednou teď přispěchala i matka úspěšného muzikanta Hana Gregorová. Asi nikoho nepřekvapí, že se syna prakticky ve všech ohledech zastává. Dokonce i naložila jeho bývalé manželce Taťáně Kuchařové.
Příští víkend bude speciální i tím, že školou povinným dětem začnou v sobotu prázdniny. Na počasí si rozhodně nebudou moci stěžovat. Očekává se totiž tropická epizoda. Teploty dosáhnou po víkendu až 35 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Írán v pondělí večer spustil odvetu za víkendový americký úder proti jaderným zařízením. Cílem se staly americké vojenské základny v Kataru a Iráku. Dauhá tvrdí, že protivzdušná obrana odrazila raketový útok, který se obešel bez lidských ztrát či zranění.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl reagovat na hlasy z Ruska, které navrhují poskytnutí jaderných zbraní Íránu, jenž se v posledních potýká s útoky Izraelců a také Američanů. Podle Trumpa by se o jaderných zbraních nemělo mluvit tak lehkovážně.
Ukrajinci tvrdí, že se podařilo zmařit atentát na prezidenta Volodymyra Zelenského, ke kterému mělo dojít na letišti v polském Řešově. Útok podle dostupných informací plánoval polský občan, jenž byl ve své domovině zadržen už loni na jaře.