NATO poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc za desítky miliard eur

Členské státy NATO se dohodly na poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard eur na příští rok. Tuto informaci ve středu potvrdil agentuře Reuters anonymní evropský diplomat.

NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg navrhl tuto částku, aby zajistil, že podpora Ukrajině zůstane na stejné úrovni jako po začátku ruské invaze. Lídři NATO by měli tuto pomoc oficiálně schválit na summitu ve Washingtonu, který proběhne od 9. do 11. července.

Podle agentury DPA se Stoltenbergovi nepodařilo přesvědčit spojence, aby se zavázali k dlouhodobému finančnímu plánu na podporu Ukrajiny. Zároveň nebyla dosažena dohoda ohledně rozdělení finančních nákladů, přičemž členské státy pouze obecně uvedly, že by měly hrát roli podle svého HDP. Další příspěvky pro Ukrajinu by mohly být přehodnoceny na následujících summitech NATO.

Spojenci NATO také plánují během příštího roku vypracovat dvě zprávy, které budou analyzovat dodávky vojenské pomoci Ukrajině jednotlivými zeměmi. Tento krok má zajistit větší transparentnost a rovnoměrnější rozdělení zátěže mezi členské státy prostřednictvím poměrných příspěvků.

Na washingtonském summitu se očekává přijetí plánu na koordinaci vojenské pomoci Ukrajině v rámci mise s názvem Bezpečnostní pomoc a výcvik NATO pro Ukrajinu (NSATU). Tato mise představuje první oficiální poskytnutí tohoto typu pomoci Ukrajině v rámci NATO.

Dosud byla pomoc koordinována neformální kontaktní skupinou pro obranu Ukrajiny, vedenou Spojenými státy. Tato skupina, známá jako seskupení Ramstein, bude nadále sloužit jako politické fórum, zatímco NATO převezme vojenskou správu, která bude řídit dodávky zbraní a výcvik ukrajinských vojáků.

Ministři obrany členských států NATO se na nedávném zasedání v Bruselu také dohodli na plánu koordinace pomoci Ukrajině v oblasti dodávek vojenské techniky a výcviku. Tato koordinace se přesune z neformální skupiny vedené Spojenými státy pod oficiální misi NATO, oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci.

Podpůrná mise NATO pro Ukrajinu, nazvaná NSATU, bude mít sídlo v německém Wiesbadenu a její oficiální spuštění je naplánováno na červencovém summitu NATO ve Washingtonu.

Velení mise bude umístěno v americké vojenské posádce ve Wiesbadenu a další logistické uzly budou na zatím neupřesněných místech na východním křídle Aliance. Velení se ujme tříhvězdičkový generál podřízený vrchnímu veliteli spojeneckých sil v Evropě.

"Mise by měla zahrnovat téměř 700 osob z NATO a partnerských států," uvedl Stoltenberg. Dodal, že NATO poskytne výcvik ukrajinským ozbrojeným silám ve výcvikových zařízeních na území členských států, bude plánovat a koordinovat dary pro Ukrajinu, řídit přepravu a údržbu techniky a podporovat dlouhodobý rozvoj ukrajinských ozbrojených sil.

Stoltenberg zdůraznil, že tímto krokem se NATO nestává účastníkem konfliktu na Ukrajině. Samo NATO se ale vojensky na válce s Ruskem podílet nebude, neplánuje totiž vyslat své vojáky na Ukrajinu, uvedl Stoltenberg během návštěvy Finska podle agentury AFP.

NATO a jeho spojenci slíbili Ukrajině vojenskou a finanční podporu v boji proti ruské invazi, kterou budou poskytovat tak dlouho, jak bude potřeba. Nicméně vyslání vlastních vojáků na Ukrajinu obecně odmítají.

Témata: NATO | Ukrajina

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Scholz odmítl Zelenského žádost ohledně ruských raket nad Ukrajinou

19.07.2024 12:52 Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby…

Trump přijal republikánskou nominaci. Bidena z projevu v podstatě vynechal

19.07.2024 08:34 Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev,…

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Související:

Nejnovější