Navalnyj v nové věznici sedí pod Putinovým portrétem

Dlouhé sezení na tvrdé lavici pod portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci "výchovných aktivit" nebo šití na šicím stroji je teď běžnou náplní dne vězněného ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného. Opozičník byl minulý měsíc převezen do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou a na twitteru dnes popsal poměry v novém zařízení.

Alexej Navalnyj

"Žiju si jako Putin a (bývalý premiér a prezident Dmitrij) Medveděv," píše Navalnyj a vysvětluje, že jeho budovu lemuje šestimetrový plot, "takový, jaký jsem viděl jen při našem zkoumání paláců Putina a Medveděva".

"Putin má ministry, kteří na něj šest hodin čekají, a moji právní zástupci musí počkat pět až šest hodin, aby se se mnou viděli. Mám v budově reproduktor, který hraje skladby jako 'Sláva službě v FSB (ruská tajná služba - pozn. ČTK)' a myslím si, že to tak má i Putin," žertuje Navalnyj, podle kterého tím podobnost mezi jeho a Putinovým životem končí.

Letos v březnu byl Navalnyj odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice.

Šestačtyřicetiletý kritik ruského režim byl do trestanecké kolonie IK-6, která se nachází zhruba 250 kilometrů východně od Moskvy, převezen v polovině června. Agentura TASS tehdy napsala, že přesun do věznice s vyšší ostrahou souvisí s tím, že nabyl účinnosti vyšší trest za podvod.

Navalnyj uvádí, že v trestanecké kolonii vstává v šest ráno a následně sedm hodin pracuje u šicího stroje. Sedí i po práci, a to na dřevěné lavici pod Putinovým portrétem.

"Jmenuje se to 'výchovné aktivity'," podotýká opozičník s tím, že stejné činnosti se věnuje v sobotu po práci i v neděli, kdy má mít volno. V rámci "odpočinku" pak poslední den v týdnu sedí v místnosti s dřevěnou lavicí a Putinovým portrétem deset hodin.

Navalnyj se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Opozičník z otravy obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i samotný fakt otravy, potvrzený ovšem západními experty.

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:27 Aktualizováno Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Člena Islámského státu ze skupiny The Beatles v USA odsoudili na doživotí

19.08.2022 20:42 Soud v americké Alexandrii poslal na doživotí do vězení nejznámějšího člena Islámského státu (IS)…

Kvůli suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem…

19.08.2022 20:11 Kvůli mimořádnému suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem 22 milionů…

Putin a Macron spolu hovořili o situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny

19.08.2022 18:19 Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem…

Scholz opět odmítl, že by měl vliv na daňové řízení s hamburskou bankou

19.08.2022 16:41 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz opět odmítl, že by jako někdejší starosta Hamburku měl jakýkoli vliv na…

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině, řekl…

19.08.2022 16:31 Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně…

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů vylákaných podvodníky do Kambodže

19.08.2022 15:52 Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny…

Dcera ruského politika z exilu: Diktatura padne, ve vlasti jsem nemohla…

19.08.2022 15:41 Dcera ruského politika, který navrhl poslat odpůrce války proti Ukrajině do Donbasu k odklízení…

Německo asi nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

19.08.2022 14:32 Aktualizováno Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení…

Facebook a Instagram kvůli šíření nebezpečných dezinformací smazaly účty…

19.08.2022 14:10 Sociální sítě Facebook a Instagram kvůli šíření nebezpečných dezinformací smazaly účty skupiny…

Související:

Nejnovější