Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi narazí

Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS) zřejmě odmítne návrh poslanců opozičního ANO na rozšíření okruhu lidí osvobozených od úhrady koncesionářských poplatků.

Vláda ČR

Platit by je nemuseli podle novely příslušného zákona starobní a invalidní důchodci, všichni držitelé průkazu lidí se zdravotním postižením, nikoli tedy jen lidé s úplným zrakovým či sluchovým hendikepem jako nyní, a také nezaopatřené děti. Kabinet by měl podle podkladů pro středeční schůzi poslat zákonodárcům k předloze záporné stanovisko.

Předkladatelé v čele s lídrem ANO Andrejem Babišem zdůvodnili rozšíření skupiny lidí osvobozených od úhrady poplatků snahou o snížení životních nákladů zranitelných skupin obyvatel. Podle předběžného stanoviska kabinetu by tento krok vedl fakticky k likvidaci veřejné služby poskytované Českou televizí a ke zcela zásadnímu omezení této služby v případě Českého rozhlasu. Veřejnoprávní televize by přišla podle podkladů o až 2,85 miliardy korun ročně, tedy asi o polovinu příjmů z koncesionářských poplatků. Rozhlas by ztratil až dvě pětiny výnosů z poplatků, ročně zhruba 800 milionů korun, stojí v materiálu.

Televizní poplatek činí na domácnost 135 korun a rozhlasový 45 korun měsíčně. Poplatky představují většinu příjmů obou veřejnoprávních médií.

Nynější výjimky z hrazení poplatků, k nimž patří také domácnosti s příjmy pod 2,15násobek životního minima, pokládají předkladatelé novely za úzké a přísné. Neodrážejí podle nich podmínky, v nichž zranitelné skupiny obyvatel žijí. "Ty se zejména v uplynulých dvou letech potýkaly se zvýšenou zdravotní, finanční a sociální zátěží v souvislosti s probíhající pandemickou krizí i drastickým růstem cen energií, potravin i dalších základních komodit, který přesahuje jejich schopnosti na změny reagovat," uvedli autoři v důvodové zprávě.

Vládní legislativci dále upozornili například na to, že navrhovaný zákon by nebylo možné využít, když osvobozeni by měly být "osoby, jimž vznikl nárok na starobní nebo invalidní důchod". Někteří senioři totiž odcházejí do starobního důchodu později a vznik nárok potvrzuje až schválení podané žádosti o důchod, uvedli. Není podle vládního materiálu také jasné, jak by obě veřejnoprávní média kontrolovala podmínku, zda osvobození lidé nežijí v domácnosti s někým, kdo poplatek hradit musí.

V minulém volebním období navrhovali rozšíření osvobození od úhrady koncesionářských poplatků poslanci SPD. Výjimku měli mít starobní a invalidní důchodci a samoživitelé, kteří pečují o nezletilé dítě. Od plateb měly být podle novely osvobozeny také například domácnosti s příjmy pod čtyřnásobek životního minima. Někdejší komunistický poslanec Zdeněk Ondráček pak chtěl v jiném návrhu vyjmout z povinnosti domácnosti, jejichž členové by úředně ověřeným písemným prohlášením uvedli, že rozhlasové nebo televizní vysílání nesledují. Sněmovna žádnou z těchto předloh do voleb neprojednala.

Témata: vláda ČR

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí o vystavení korunovačních klenotů

01.12.2022 16:39 Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů…

Jurečka chce v koalici jednat o zvýšení rodičovské

01.12.2022 14:56 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce příští rok ve vládní koalici jednat o zvýšení…

Jurečka chce, aby se Hladík stal ministrem nejpozději počátkem ledna

01.12.2022 14:56 Aktualizováno Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík by…

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy

01.12.2022 14:52 Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7…

Sněmovna souhlasí se zvýšením přídavků na dítě o 200 korun

01.12.2022 13:26 Aktualizováno Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst…

Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

01.12.2022 12:34 Senát dnes podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a…

Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou, řekl Fiala

01.12.2022 12:24 Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět…

Senát: V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků

01.12.2022 11:19 V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské…

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Související:

Nejnovější