Návrhy EK a vlády proti cenám energií se podle ekologů slučují, přesto si připlatíme

Opatření Evropské komise (EK) a české vlády proti vysokým cenám energií jsou slučitelné. Domácnosti ale budou muset přesto platit více než dosud, jsou proto potřeba další návrhy na národní úrovni. V dnešní tiskové zprávě to uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace ČR.

Topení v bytě

EK navrhuje omezit příjmy výrobců elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů, kteří mají nebývalé zisky v souvislosti s rekordním růstem cen. Dnes to oznámila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž krizové opatření přinese členským zemím Evropské unie 140 miliard eur (přes 3,43 bilionu korun), které mohou využít na podporu spotřebitelů ohrožených drahými energiemi. Unijní exekutiva podle ní také chce, aby členské země omezily spotřebu elektřiny.

Vláda se v pondělí shodla na zavedení cenového stropu na elektřinu a plyn pro maloodběratele. Strop na silovou elektřinu bez nákladů na distribuci byl stanoven na 6000 korun za megawatthodinu (MWh). Koncový zákazník by spolu s distribucí měl za elektřinu platit zhruba 7000 až 9000 korun za MWh. U plynu by strop měl být stanoven na 3000 korun za MWh.

Ani evropské, ani české řešení samo o sobě podle ekologů nezajistí ochranu před energetickou chudobou. Zastropované ceny budou několikanásobně vyšší, než před loňským začátkem zdražování. Je podle nich třeba zpřístupnit lidem zateplování domů a vlastní či komunitní zdroje čisté energie, zvýšit a zjednodušit příspěvek na bydlení a definovat, kdo je zranitelný zákazník a kdo přímo ohrožený energetickou chudobou. Těmto skupinám by se měly poskytnout sociální slevy, míní.

"Výhoda je, že aktuální návrhy komise a české vlády jsou slučitelné. Je však na vládě, aby řešení dotáhla a nezapomněla, že cenové stropy na elektřinu a plyn pouze chrání před zcela neřešitelným problémem," uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha, podle kterého na domácnosti s nízkými příjmy či nějakým sociálním handicapem čekají stále problémy. "Těm je potřeba pokrýt daleko větší část nákladů a do budoucna i jim umožnit zbavit se závislosti na fosilních palivech a snížit závislosti na nevypočitatelném trhu s energiemi," doplnil.

Podle Jaroslava Bicana z Greenpeace ČR se domácnosti vyhnout tomu největšímu cenovému šoku, který hrozil, zároveň ale budou muset stále platit výrazně vyšší částky než dosud. "Česká vláda by proto měla svoji pomoc ještě lépe zacílit a myslet na nejvíce ohrožené," míní. Zapomínat by neměla na odstranění překážek bránících zakládání energetických komunit a na podporu pro zateplování u domácností s nízkými příjmy. "Jde o investici do budoucna a prevenci před další podobnou krizí, které čelíme nyní," dodal Bican.

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 12:20 Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

Ostravu dál povede Macura, jeho ANO se dohodlo se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko na 27 hraničních přechodech

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Související:

Nejnovější