Návštěvnost skiareálů začne pozvolna opadat. Vlekaři budou ukončovat sezónu

Víkendovou návštěvnost českých lyžařských středisek negativně ovlivnilo sobotní větrné počasí. Slunečná neděle ale do hor vylákala více zájemců o lyžování, takže víkend jako celek hodnotí provozovatelé skiareálů převážně pozitivně. Na vlekaře příští týden čeká poslední turnus jarních prázdnin. Někteří z nich uvažují, že po něm ukončí provoz svých středisek, jiní je chtějí udržet v chodu alespoň do konce března. Vyplývá to z dnešních zjištění krajských zpravodajů ČTK.

Lyžování

Návštěvnost hlavních lyžařských středisek na východě Čech byla tento víkend průměrná. Do Krkonoš a Orlických hor přijelo méně lyžařů o prvním víkendovém dni, kdy bylo horší počasí. "Zatímco v sobotu bylo velmi větrno a sněžilo, v neděli bylo nádherné slunečné počasí, které si lyžaři užili na čerstvém sněhu," zhodnotila návštěvnost mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová. Podobnou zkušenost udělal i Tomáš Drápal z resortu Dolní Morava na Orlickoústecku. "V sobotu byla návštěvnost necelých 900 lyžařů, zatímco dnes jsme už na 2000," řekl ČTK v neděli odpoledne.

Ve třech největších skiareálech Jizerských hor v sobotu lyžovalo zhruba 1500 lidí a kvůli silnému větru byl dočasně zastavený provoz obou lanovek na Tanvaldském Špičáku. Dnes na Špičáku, na Severáku a ve skiareálu v Bedřichově lyžovalo zhruba 4000 lidí, podmínky byly ideální. "Dneska to bylo špičkové, se vším všudy," uvedl za střediska Pavel Bažant.

Více lidí s lyžemi dorazilo v neděli také na Ještěd. "Zájem byl velký, měli jsme asi 1200 lyžařů," pochvaloval si ředitel skiareálu Jakub Hanuš. Spokojený byl ale i s větrnou sobotou, kdy včetně večerního lyžování přišlo kolem 1000 lidí. Víkend proto hodnotí dobře a nyní vyhlíží nový závěrečný týden jarních prázdnin. "Věříme, že tu oblevu, co se blíží, tak přečkáme, a nejspíš 19. března zakončíme sezonu," uvažuje Hanuš.

Spokojení jsou s uplynulým víkendem i provozovatelé některých středisek v Ústeckém kraji. Podle Jindřicha Holingera za skiareálu Telnice u Ústí nad Labem byla návštěvnost slušná a odpovídala konci sezony. Středisko zůstane v každodenním provozu i příští týden. "Pojedeme do neděle a pak uvidíme," řekl Holinger ČTK.

Alespoň do konce měsíce by chtěla udržet své středisko v chodu provozovatelka areálu Novako na Božím Daru v Krušných horách Svatava Nováková. Nedělní nával podle ní ukazuje, že o lyžování je mezi lidmi ještě velký zájem. "Předpokládáme, že bychom jezdili do konce března každý den a pak bychom to ještě chtěli spustit na velikonoční víkend," plánuje.

Zájemci o lyžování o tomto víkendu vyrazili i do lyžařských areálů v moravskoslezské části Beskyd. "V sobotu hodně foukalo. Chvílemi byla situace poměrně dramatická," popsal provozovatel areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula. Dodal, že naopak dnes bylo počasí za odměnu. V Bílé je na sjezdovkách v průměru ještě okolo 30 centimetrů sněhu. Vrzgula doufá, že se mu provoz podaří udržet alespoň do prvního dubnového víkendu.

V průměru jako solidní zhodnotil tento víkend zástupce střediska v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka. Také on poukázal na podstatný rozdíl mezi dvojicí víkendových dní. V sobotu bylo větrno a sněžilo, napadlo deset až 15 centimetrů sněhu. "Nějací lidé ale lyžovali i v sobotu, dnes je krásně a návštěvnost je vyšší, takže se to srovnalo," uvedl.

Většina zástupců ski areálů v Jeseníkách chce provoz ve středicích udržet do konce března. Růst návštěvnosti očekávají ještě příští týden v souvislosti s brněnskými prázdninami.

Témata: Lyžování

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Langšádlová skončila, TOP 09 má nového kandidáta na ministra

07.05.2024 15:53 TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České…

Ústavní soud se zastal trans lidí. Operace nebude podmínkou změny pohlaví

07.05.2024 10:46 Operace už nebude potřeba k úřední změně pohlaví, podle Ústavního soudu je taková podmínka v…

Česká diplomacie odvolala velvyslance Pivoňku z Ruska

05.05.2024 14:15 Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti…

Související:

Nejnovější