NÁZOR: Miro Žbirka byl jenom jeden. Čím se tak lišil od Gotta a spol.?

Češi a Slováci se definitivně loučí s výjimečnou osobností populární hudby v obou zemích, zpěvákem Miroslavem Žbirkou. Vyčníval v šedivé době komunismu i barevnějším porevolučním období. Čím to bylo?

Miroslav Žbirka

Výjimečných aspektů je u Žbirky hned několik. Narodil se sice v roce 1952 v Československu, již komunistickém, měl v sobě ale kus Západu. Celoživotní lásku k Beatles teď nechme stranou. Bratislavský rodák byl totiž synem Slováka a Angličanky, kteří se za druhé světové války seznámili v Londýně. Kus západní identity pak promítl do své hudby.

Průlom v jeho kariéře přinesla 80. léta, kdy se z kapely Modus vydal na sólovou dráhu. "Osmdesátky" se v tehdejším československém popu nesly převážně v duchu převzatých zahraničích písní, které autoři opatřili českými texty. Čest výjimkám.

Mezi ně patřil právě zpěvák a hudebník přezdívaný Miro nebo Meky. Hudbu si psal, texty často také, navíc měl skvělého partnera v podobě Laca Lučeniče. I jeho zásluhou zněly Žbirkovy písně tak nějak jinak, moderně. Nezadaly si tak ani se soudobou západní popovou produkcí.

Miroslav Žbirka - Balada o poľných vtákoch (3:27) | zdroj: YouTube

Lučenič totiž držel krok s dobou po technické stránce, opatřil syntezátory či elektrické bicí a naučil se s nimi pracovat. Výsledkem byla alba jako Nemoderný chalan z roku 1984, přičemž název opravdu neodpovídal realitě.

Deska totiž přinesla experimenty s rapem (V-klub) či ryze elektronickou hudbou (Do člna). Navzdory tomu nešlo o nějakou alternativu bez hitů, o čemž svědčí její otvírák. Píseň 22 dní patřila k základním kamenům koncertního repertoáru až do posledních vystoupení.

Když v polovině minulého týdne přišla jako blesk z čistého nebe zpráva o Žbirkově úmrtí, na sociálních sítích o něm lidé opakovaně mluvili jako o "slovenském Karlu Gottovi". Ačkoliv jeden ke druhému bezpochyby choval velký respekt, kulhá tohle přirovnání snad i více než na jednu nohu. Je až zarážející, že Žbirka nad hegemonem ankety zvítězil jen jednou jedinkrát. V roce 1982 se stal prvním slovenským vítězem.

Kvůli tomuto triumfu si jej ale lidé pamatovat nebudou. Budou to Žbirkovy písně, které budou dál žít svým životem. Už teď mají své místo v kolektivní paměti českého i slovenského národa.

Témata: Miroslav Žbirka | hudba

Zemřel Jiří Srnec, s černým divadlem se proslavil i v zahraničí

29.11.2021 12:30 Českou divadelní obcí dnes otřásla smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel divadelník Jiří Srnec,…

OBRAZEM: Rozloučit se Žbirkou se přišli kolegové i Čaputová s Babišem

19.11.2021 16:00 V Praze se v pátek odpoledne lidé naposledy rozloučili s Miroslavem Žbirkou, který zemřel ve středu…

Na Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

17.11.2021 20:36 Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný…

Zemřel slavný slovenský hudebník Miroslav Žbirka

10.11.2021 22:20 Aktualizováno Ve věku 69 let zemřel legendární slovenský hudebník Miroslav Žbirka. S informací o jeho skonu…

Zemřel úspěšný hollywoodský herec Dean Stockwell

09.11.2021 21:32 V USA zemřel ve věku 85 let herec Dean Stockwell. Jako dítě hrál v hollywoodských filmech a po…

ABBA vydala po 40 letech nové album Voyage

05.11.2021 08:14 Slavná švédská popová skupina ABBA vydala první nové studiové album po 40 letech. Má název Voyage a…

Související:

Nejnovější

reklama