NCOZ zabavila pekárně kvůli kauze linky na toastový chléb pozemky

Agrofert
Agrofert, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný 29. října 2024 19:00
Sdílej:

Policie v případu dotace na inovační linku na výrobu toastového chleba zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka, která spadá pod firmu Penam. Informovala o tom Česká televize. Nemovitosti mají hodnotu 98 a půl milionu korun. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pátek oznámila, že v případu obvinila jednu právnickou a dvě fyzické osoby.

ČT konkrétně uvedla, že nemovitosti se nacházejí v obci Herink u Prahy. Má jít o pozemky v rozsahu asi 20 tisíc metrů čtverečních. "Podle ustanovení trestního řádu se (zajišťují) jako náhradní hodnota nemovitosti, jejichž vlastníkem je Pekárna Zelená louka, a. s., (…) v současné souhrnné hodnotě 98 480 800 korun," píše se v usnesení NCOZ.

Centrála uvedla, že se souhlasem dozorového evropského pověřeného žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zahájila trestní stíhání jedné právnické osoby a dvou fyzických osob pro spáchání trestných činů dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Podle vyšetřovatelů měly obviněné osoby během procesu žádosti o dotaci na inovační linku na výrobu toastového chleba "podat nepravdivé údaje a zamlčet podstatné údaje" při komunikaci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Záměrem bylo získání finančních prostředků, které byly v roce 2018 poskytnuty v plné výši z českého státního rozpočtu.

"Následně v důsledku auditu Evropské komise nebyla poskytnutá dotace refundována ze strany Evropské unie vůči České republice, neboť byl projekt označen jako nezpůsobilý k jeho proplacení, čímž měla vzniknout celková škoda ve výši 100.000.000,- Kč České republice zastoupené Ministerstvem průmyslu a obchodu," sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Podle mluvčího je součástí zahájení trestního stíhání také zajištění náhradní hodnoty, výnosu z trestné činnosti, a to nemovitostí ve vlastnictví stíhané právnické osoby. Případ dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám, jejichž stíhání probíhá na svobodě, trest odnětí svobody od 5 do 10 let.

Jména obviněných nebyla v pátek oficiálně známá. "Jde nicméně o osoby zastupující předmětnou právnickou osobu, která byla příjemcem dotace," řekl webu iRozhlas.cz český zástupce při Úřadu evropského žalobce Petr Klement.

Kauzy si všimlo i Politico, které s odkazem na česká média napsalo, že případ souvisí s firmou Penam, pekárenským podnikem z holdingu Agrofert, který byl kontrolován expremiérem Andrejem Babišem.

Stalo se
České celebrity
Daniel Krejčík s manželem.

Daniel Krejčík odhalil, co si po rozpadu manželství přeje

Náročným obdobím si v poslední době prochází Daniel Krejčík, ale ve středu se nepochybně ukázalo, kolik lidí ho má stále rádo. Známý herec totiž slavil narozeniny a při té příležitosti vyslovil tři zajímavá přání. 

Sport
Ilustrační foto

MS ve fotbale 2026 bude pokračovat bez Čechů. Rozhodla prohra s Mexikem

Čeští fotbalisté se loučí se světovým šampionátem v nejkratším možném čase, tedy již po třech zápasech skupinové fáze. Rozhodla o tom jasná porážka 0:3 v nočním zápase s pořadatelským Mexikem. Češi skončili ve skupině na posledním místě s jedním bodem za remízu proti JAR. 

České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp a tajemství jednání s Českou televizí. Jde o osud Všechnopárty

Karel Šíp by si mohl užívat zaslouženého důchodu, ale stále baví statisíce televizních diváků jako moderátor nejúspěšnější talk show z dílny České televize. Bude tomu tak i po letních prázdninách? Odpověď na tuto otázku chce znát spoustu lidí. 

Světové celebrity
Kanye West

Kanye West má problém už i v Americe. Chtějí mu rušit koncerty!

Americký rapper Kanye West, v současnosti vystupující pod jménem Ye, čelí možnosti zrušení svého nadcházejícího koncertu v Texasu. Vystoupení naplánované v sanantonské hale Alamodome ohrozily jeho předchozí antisemitské výroky, kvůli kterým se do něj ostře opřela tamní starostka Gina Ortiz Jones.