Ne všichni Trumpovi příznivci ohrožují demokracii, prohlásil Biden

Ne všichni příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa ohrožují americkou demokracii. Hrozbou jsou jen ti z nich, kteří páchají či schvalují násilí nebo nejsou schopni uznat právoplatný výsledek voleb. Prohlásil to dnes americký prezident Joe Biden po svém čtvrtečním projevu, ve kterém řekl, že Trump se svými radikálními příznivci podrývá základy amerického státu. Opoziční republikáni Bidena kritizovali za to, že se snaží rozdělit zemi, uvedla agentura Reuters.

Joe Biden

"Nepovažuji každého Trumpova příznivce za hrozbu pro demokracii," uvedl dnes Biden na otázku ohledně svého čtvrtečního projevu. Dodal ale, že hrozbou jsou ti sympatizanti bývalého prezidenta, kteří páchají násilí či se od něj nedistancují, odmítají uznat právoplatné výsledky voleb nebo ti, kteří se snaží změnit ve svůj prospěch způsob pořádání voleb.

Ve svém čtvrtečním projevu Biden odsoudil "extremistickou ideologii", kterou vyznává Donald Trump a jeho radikální příznivci mezi republikány. Podle Bidena jejich počínání ohrožuje samotné základy amerického státu a demokracie. Podle něj není pochyb, že Trump a jeho příznivci mají dominantní postavení v současné Republikánské straně. Trumpa v předloňských prezidentských volbách volilo na 74 milionů Američanů, uvedla agentura AFP.

Projev kritizovala řada republikánů, podle kterých se Biden pokouší prohlubovat názorové a politické rozdíly mezi Američany. "V posledních dvou letech Joe Biden zahájil útok na duši Ameriky, na její lid, zákony a nejposvátnější hodnoty," uvedl lídr republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy.

Podle agentury AFP čtvrteční projev ukázal, že se Biden bude snažit udělat z listopadových voleb, ve kterých demokratům hrozí, že ztratí většinu v parlamentu, referendum o svém předchůdci. Bílý dům se domnívá, že takovým způsobem zvýší šanci demokratů na úspěch mezi umírněnými či nerozhodnutými voliči. Protežováním témat jako ochrana demokracie či právo na potraty se prezident snaží zastínit ekonomická témata, na která sází republikáni. Podle analytiků by se však tato strategie mohla Bílému domu vymstít. "Nerozhodnutí voliči se rozhodují podle konkrétních témat, například ekonomiky," domnívá se politolog Samuel Goldman, podle kterého je nyní Bidenovým cílem vyburcovat své vlastní příznivce.

Témata: Joe Biden | Donald Trump

Bulharsko volí parlament počtvrté za necelé dva roky

02.10.2022 10:13 Bulharsko dnes volí nový parlament, již počtvrté za 18 měsíců. Přibližně 6,6 milionu oprávněných…

Tragédie v Indonésii. Násilnosti po fotbalovém utkání mají 174 obětí

02.10.2022 09:22 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Hurikán Ian má na Floridě nejméně 47 obětí. Někde uvádí až 72 mrtvých

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Pro Putina je podle analytiků aktuálně důležitější udržet jih Ukrajiny

02.10.2022 08:53 Aktualizováno Ruská porážka a následné stažení vojsk ze strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na…

Ukrajinci si přišli pro Lyman: V ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se…

02.10.2022 05:08 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Zelenskyj: Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky

02.10.2022 04:51 V Lymanu na východě Ukrajiny, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam…

Volby v Lotyšsku: Podle prvních odhadů zvítězila strana premiéra Kariňše

02.10.2022 04:46 Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:45 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Na Krymu došlo k výbuchu na letišti, údajně vzplálo letadlo

01.10.2022 21:48 Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se dnes večer ozval výbuch, uvedla agentura…

Podle prvních odhadů volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše

01.10.2022 19:54 Dnešní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Související:

Nejnovější