Necelá polovina Čechů chce v zimě na hory, většinou na ty tuzemské

Lyžování, ilustrační fotografie.
Lyžování, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 24. prosince 2021 09:13
Sdílej:

V letošní zimní sezoně chce podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny vyrazit na hory 43 procent Čechů, meziročně jde o třináctiprocentní nárůst. Většina lidí se chystá do tuzemských lyžařských středisek. Z lidí, kteří plánují dovolenou na horách, jich 15 procent odjede mezi Vánocemi a Novým rokem. Nejvíce jich chce do hor vyrazit na jarní prázdniny. Data z průzkumu má ČTK k dispozici.

Domácí zimní střediska plánuje letos využít 68 procent Čechů, kteří se chystají na hory. Z lidí, kteří chtějí odjet do zahraničí, jich nejvíce plánuje cestu do Itálie, následují Rakousko a Slovensko. Z hlediska dopravy převažuje přeprava automobilem.

Na hory v lednu se podle průzkumu chystá 39 procent Čechů, zhruba dvě pětiny vyrazí v únoru a 17 procent lidí počítá s lyžováním v březnu. "Obecně se dá říct, že nejvíce Češi jezdí na hory v období jarních prázdnin, které letos vychází od 7. února do 20. března," uvedl manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Z pohledu počtu škod i jejich závažnosti je lyžování podle Divokého nejrizikovějším sportem. U mužů je na druhém místě hned po fotbalu, u žen pomyslnému žebříčku rizikovosti dominuje. Statistiky ERV podle Divokého ukazují, že třetina úrazů z lyžování je vážná, u snowboardingu je to polovina všech případů.

Pokud lidé vyrážejí na hory do zahraničí, měli by myslet na pojištění. Většina zdravotních zařízení v cizině je podle Divokého soukromá a nelze v nich uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu. Itálie navíc od ledna bude vyžadovat, aby každý lyžař disponoval pojištěním odpovědnosti. S tím ale už dříve odjížděli všichni klienti ERV, bylo to součástí běžného pojistného balíčku na hory, uvedl Divoký.

Pojištění odpovědnosti je i součástí všech variant jednorázového pojištění ERV SingleTrip. Lidé tedy nemusejí počítat s vyššími náklady. Krytí škod v jeho standardní verzi je podle Divokého nastaveno na tři miliony korun, což by mělo být dostatečné. V případě požadavku vyššího limitu, konkrétně šest milionů korun, si lidé za pojištění připlatí zhruba 20 procent, dodal Divoký.

Průzkum pro ERV Evropskou pojišťovnu uskutečnila v prvním listopadovém týdnu agentura NMS Market Research. Zapojilo se do něj 1007 lidí.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

V Praze se střílelo. Zemřela žena, muž je zraněný po pokusu o sebevraždu

Tragickou střelbou se od středečního dopoledne zabývá pražská policie. Na ulici ležela mrtvá žena, vedle ní ležel zraněný muž. Šlo o bývalé rodinné příslušníky. Muž podle prvotního šetření zavraždil ženu a následně se pokusil o sebevraždu. 

České celebrity
Mirai Navrátil

Radost z narození syna střídá smutek. Mirai Navrátil přišel o babičku

Mirai Navrátil se nedávno stal otcem, ale v pondělí sdílel se svými fanoušky velmi smutnou zprávu. Zemřela totiž jeho česká babička. Sympatický zpěvák a hudebník v té souvislosti odhalil spoustu společných vzpomínek. 

České celebrity
Karlos Vémola

Comeback Karlose Vémoly potvrzen. Přijal výzvu od cizince

Fanoušci českého MMA se zase mají na co těšit. Legendární a mnoha lidmi obdivovaný Karlos Vémola by se totiž měl vrátit do klece. Přijal totiž výzvu zahraničního zápasníka, ačkoliv loni ukončil svou veleúspěšnou kariéru. 

Světové celebrity
Sam Neill

Odhaleno: Na co zemřel Sam Neill?

Filmový svět zasáhla v pondělí smutná zpráva o náhlém úmrtí novozélandského herce Sama Neilla, kterého diváci po celém světě milovali především jako ikonického paleontologa Dr. Alana Granta z filmové série Jurský park. Legendární osmasedmdesátiletý umělec skonal v pondělí 13. července 2026 v nemocnici v australském Sydney, obklopen svou rodinou. Jeho nejbližší označili odchod za nečekaný, zároveň však s úlevou potvrdili, že Neill v době své smrti již netrpěl rakovinou.