Řada měst a obcí se potýká s následky nedělních intenzivních bouřek. Ve Stachách na Prachaticku voda napáchala škody za miliony, ve Slavonicích na Jindřichohradecku zaplavila některé ulice až deseticentimetrová vrstva bahna.
"Během víkendu jsme řešili 878 událostí. Nejčastěji šlo o technické pomoci: čerpání vody, vyproštění vozidel z lagun, monitoring hladiny řek nebo odstraňování stromů z komunikací," uvedli hasiči na síti X.
Dodali, že nejvíce výjezdů měli ve Středočeském kraji, kde hasiče zaměstnalo celkem 289 událostí. Nezastavili se ani hasiči hlavního města Prahy, kteří řešili 142 událostí.
Královéhradečtí hasiči zaznamenali přes 100 výjezdů v souvislosti s bouřkou, nejčastěji zasahovali v Hradci Králové a okolí. Pytle s pískem na ochranu před valící se vodou rozváželi ve Stěžerách, Roudničce a hradecké čtvrti Plotiště nad Labem, kde se opět rozvodnil potok Melounka.
V sousedním Pardubickém kraji bylo zásahů méně, následky bouřky likvidovali hasiči zejména na Svitavsku a Pardubicku. Například v Opatovicích nad Labem čerpaly jednotky vodu na několika místech. To samé bylo potřeba v Lázních Bohdaneč, kde voda zatopila výtahovou šachtu.
Nejsilnější bouřky se podle ČHMÚ objevily ve velmi úzce vymezených oblastech. "Předpoklady včerejší výstrahy se bohužel na řadě míst vyplnily. Včerejší bouřky měly kvůli velké vlhkosti, energii a hlavně pomalému pohybu potenciál pro intenzivní déšť," uvedli meteorologové.
Dodali, že intenzivní srážky byly také na Královohradecku, ve středních Čechách nebo Liberecku. Na některých stanicích se úhrny za 10 minut pohybovaly i přes 15 mm, což už je velmi intenzivní déšť. Ve středních Čechách na intenzivní srážky reagovaly i menší toky dosažením povodňových stupňů.
"Opět se tedy jasně ukazuje, že přesná předpověď bouřek a přeháněk není možná. A to už jen z principu, že řada numerických modelů, jejichž data pomocí ikonek, mapek a animací zobrazují aplikace, mají rozlišení jen v řádu jednotek km. Tyto detaily ani teoreticky nejsou schopné zachytit. I kdyby ale rozlišení bylo větší, není přesná předpověď techto jevů reálná," doplnili na síti X.
Na podzim se poměrně často skloňovalo jméno Vilmy Cibulkové, kterou postihla nepříjemná nemoc, což mělo pochopitelně dopad na její pracovní závazky. Známá herečka například skončila v televizním seriálu Polabí. Nyní to vypadá, že přišla i o roli v divadelním představení.
Sněmovna pouhý den poté, co vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO), vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval navržené členy vlády, konkrétně poslance Filipa Turka, který je kandidátem Motoristů na post ministra životního prostředí. Pražský hrad vzápětí reagoval. Pavel se stanoviskem dolní parlamentní komory řídit nehodlá.
Karlos Vémola zřejmě má alespoň nějakou šanci se dostat z vazby. V posledních dnech se mluví o tom, že by se mohl dostat ven na kauci. Nyní se objevily další podrobnosti k tomuto scénáři. Peníze by podle nich dalo na stůl hned několik lidí.
Česko se před několika týdny dozvědělo, že Lucie Vondráčková se rozešla se svým posledním partnerem. Možná i proto je stěhování do nového domu složitější, než si populární herečka a zpěvačka mohla myslet. Má už hotovo?
Americký prezident Donald Trump už dlouho touží po Nobelově ceně míru. Teď se jí dočkal, i když na oficiálním seznamu laureátů ho stále nenajdete. Své ocenění mu ale předala opoziční venezuelská politička María Corina Machadová.
Začal další rok a legendární kapela Olympic tu s námi stále je a nadále koncertuje. Frontman Petr Janda přitom na jaře oslaví 84. narozeniny a připouští si, že zdravotně už na tom s ohledem na pokročilý věk lépe nebude.
Mlhy, námraza a vítr. Meteorologové řekli, s čím je třeba počítat ve zbytku probíhajícího lednového týdne. Mrznout bude hlavně v noci, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek večer vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak na závěr jednání, které s přestávkami probíhalo od úterý. Babišova vláda je u moci od poloviny prosince, kdy její členy jmenoval prezident Petr Pavel.
Soud dal razítko na dohodu mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem ohledně péče o jejich dceru Rozárku, o které již dříve informovala prvně jmenovaná. Dcera herečky Veroniky Žilkové původně neprozradila detaily. Nyní už je ale známe.
Bývalý poslanec Dominik Feri ve čtvrtek u soudu neuspěl se žádostí o předčasné propuštění na svobodu. Pro tuto chvíli tak platí, že si bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění.
Moskva je podle amerického prezidenta Donalda Trumpa připravena uzavřít dohodu vedoucí ke konci války na Ukrajině, ale Kyjev nikoliv. Trump jen několik týdnů před čtvrtým výročím začátku konfliktu prohlásil, že je nutné přesvědčit ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského, aby s dohodou souhlasil.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Radostnou novinkou se v polovině ledna pochlubila herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Její dvě děti se totiž dočkají nevlastního mladšího sourozence.