Negativní názor na Rusko má 85 procent lidí, říká průzkum v 18 prozápadních zemích

Negativní názor na Rusko má podle nového průzkumu v 18 prozápadních zemích v průměru 85 procent lidí. Jen méně než deset procent respondentů vidí největší stát světa pozitivně. Na historické minimum za posledních 20 let se mezi lidmi propadla také důvěra v ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Rusko, Kreml

Dnes zveřejněný průzkum americké společnosti Pew Research Center zkoumal názory obyvatel například Japonska, Austrálie, Izraele, Malajsie, Singapuru, Kanady a několika evropských států. Nejvýraznější změny ve veřejném mínění podle studie, která se částečně uskutečnila po začátku ruské invaze na Ukrajinu, nastaly v Polsku.

Rusko vnímá jako významnou hrozbu 94 procent Poláků, přičemž v roce 2018 stejný názor sdílelo jen 65 procent obyvatel. Stejně rekordní počet lidí nevěří ruskému prezidentovi Putinovi. Z výzkumu také vyplynulo, že Evropané, kteří ve své zemi podporují pravicově populistické strany, spíše důvěřují Putinovi, že bude jednat správně v mezinárodních otázkách.

Ze strmé proměny národního smýšlení v Polsku těží zejména západní spojenci - Spojené státy, NATO a EU, přičemž devět z deseti Poláků tyto instituce vnímá nyní pozitivně. Jde tak o nejvyšší čísla od roku 2007.

V současné době navíc podporuje vyzbrojování Ukrajiny prostřednictvím NATO 84 procent Poláků. Tři čtvrtiny lidí v Polsku si přejí, aby se Ukrajina stala členem NATO, což je výrazný nárůst od roku 2015. Kromě toho zhruba dvě třetiny místních tvrdí, že by podpořily, aby Polsko použilo vojenskou sílu, kdyby Rusko napadlo členský stát NATO.

Názor na NATO v 11 členských státech, které se účastnily průzkumu, a Švédsku je obecně velmi pozitivní a od loňska se v některých zemích ještě zlepšil. Největší skok zaznamenalo nicméně Švédsko, které do aliance zatím nepatří, ale i tak ji 79 procent lidí vnímá příznivě. V několika ze zkoumaných zemí jsou názory na NATO pozitivnější mezi lidmi, kteří se řadí mezi pravicové voliče, tento trend je ale opačný v USA a Kanadě.

Globální názor na Spojené státy je stabilně spíše pozitivní, přičemž 61 procent respondentů vnímá zemi pozitivně, 35 negativně. Oproti minulému roku ztratily Spojené státy body v Řecku, Itálii a Francii a jediná Malajsie zaznamenala povětšinou negativní názor na USA.

Naopak důvěra v amerického prezidenta klesla v některých zemích i o pětinu, jako například v Itálii, Řecku, Španělsku, Singapuru nebo Francii. Izrael je jedinou zemí, kde má Joe Biden nižší hodnocení než jeho předchůdce Donald Trump. Biden navíc zažívá výraznější ztrátu popularity v těchto zemích, než tomu bylo u Baracka Obamy.

Jedním z důvodů je nejspíše stažení americké armády z Afghánistánu. I když většina lidí věří, že to byl správný krok, nesouhlasí se způsobem, jakým k tomu Spojené státy přistupovaly. I přesto se obliba Bidena drží okolo 60 procent, přičemž nejvíce mu věří Poláci (82 procent) a nejméně Řekové (41 procent).

Témata: Rusko | průzkumy

Další kandidaturu Bidena si nepřeje přes 70 procent Američanů

04.07.2022 21:12 Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o…

Na Hadím ostrově opět zavlála ukrajinská vlajka

04.07.2022 20:59 Aktualizováno Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační…

V Chicagu se střílelo během průvodu ke Dni nezávislosti, nejméně 6 mrtvých

04.07.2022 20:32 Aktualizováno Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých a…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Aktualizováno Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Na obnovu Ukrajiny musíme být připraveni, už teď lze začít, řekl Fiala

04.07.2022 19:13 Aktualizováno Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí…

Evropský parlament je v podpoře jádra a plynu rozdělený, čeká se těsné…

04.07.2022 18:43 Velmi napínavou podívanou slibuje tento týden hlasování Evropského parlamentu (EP) o zařazení jádra…

Papež odmítl spekulace o rezignaci, chtěl by do Moskvy i Kyjeva

04.07.2022 18:05 Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví…

Čína odmítla tvrzení šéfa NASA, že může plánovat ovládnutí Měsíce

04.07.2022 16:59 Čína dnes odmítla tvrzení šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle…

Putin oznámil ruské vítězství v Luhanské oblasti

04.07.2022 16:10 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské…

Ostřelování škol a nemocnic je úmyslnou strategií Ruska, řekl Zelenskyj

04.07.2022 16:01 Aktualizováno Ostřelování ukrajinských školek, škol a zdravotnických zařízení a dalších civilních cílů je…

Související:

Nejnovější