Negativní názor na Rusko má 85 procent lidí, říká průzkum v 18 prozápadních zemích

Negativní názor na Rusko má podle nového průzkumu v 18 prozápadních zemích v průměru 85 procent lidí. Jen méně než deset procent respondentů vidí největší stát světa pozitivně. Na historické minimum za posledních 20 let se mezi lidmi propadla také důvěra v ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Rusko, Kreml

Dnes zveřejněný průzkum americké společnosti Pew Research Center zkoumal názory obyvatel například Japonska, Austrálie, Izraele, Malajsie, Singapuru, Kanady a několika evropských států. Nejvýraznější změny ve veřejném mínění podle studie, která se částečně uskutečnila po začátku ruské invaze na Ukrajinu, nastaly v Polsku.

Rusko vnímá jako významnou hrozbu 94 procent Poláků, přičemž v roce 2018 stejný názor sdílelo jen 65 procent obyvatel. Stejně rekordní počet lidí nevěří ruskému prezidentovi Putinovi. Z výzkumu také vyplynulo, že Evropané, kteří ve své zemi podporují pravicově populistické strany, spíše důvěřují Putinovi, že bude jednat správně v mezinárodních otázkách.

Ze strmé proměny národního smýšlení v Polsku těží zejména západní spojenci - Spojené státy, NATO a EU, přičemž devět z deseti Poláků tyto instituce vnímá nyní pozitivně. Jde tak o nejvyšší čísla od roku 2007.

V současné době navíc podporuje vyzbrojování Ukrajiny prostřednictvím NATO 84 procent Poláků. Tři čtvrtiny lidí v Polsku si přejí, aby se Ukrajina stala členem NATO, což je výrazný nárůst od roku 2015. Kromě toho zhruba dvě třetiny místních tvrdí, že by podpořily, aby Polsko použilo vojenskou sílu, kdyby Rusko napadlo členský stát NATO.

Názor na NATO v 11 členských státech, které se účastnily průzkumu, a Švédsku je obecně velmi pozitivní a od loňska se v některých zemích ještě zlepšil. Největší skok zaznamenalo nicméně Švédsko, které do aliance zatím nepatří, ale i tak ji 79 procent lidí vnímá příznivě. V několika ze zkoumaných zemí jsou názory na NATO pozitivnější mezi lidmi, kteří se řadí mezi pravicové voliče, tento trend je ale opačný v USA a Kanadě.

Globální názor na Spojené státy je stabilně spíše pozitivní, přičemž 61 procent respondentů vnímá zemi pozitivně, 35 negativně. Oproti minulému roku ztratily Spojené státy body v Řecku, Itálii a Francii a jediná Malajsie zaznamenala povětšinou negativní názor na USA.

Naopak důvěra v amerického prezidenta klesla v některých zemích i o pětinu, jako například v Itálii, Řecku, Španělsku, Singapuru nebo Francii. Izrael je jedinou zemí, kde má Joe Biden nižší hodnocení než jeho předchůdce Donald Trump. Biden navíc zažívá výraznější ztrátu popularity v těchto zemích, než tomu bylo u Baracka Obamy.

Jedním z důvodů je nejspíše stažení americké armády z Afghánistánu. I když většina lidí věří, že to byl správný krok, nesouhlasí se způsobem, jakým k tomu Spojené státy přistupovaly. I přesto se obliba Bidena drží okolo 60 procent, přičemž nejvíce mu věří Poláci (82 procent) a nejméně Řekové (41 procent).

Témata: Rusko | průzkumy

Ruská armáda částečně mění strategii vzdušných úderů

22.03.2023 20:25 Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu…

Německo chce co nejrychleji vyřešit spor mezi EK a státy o zákaz…

22.03.2023 14:20 Německý ministr dopravy Volker Wissing chce co nejrychleji vyřešit spor mezi Evropskou komisí a…

Lídry EU čeká debata o pomoci Ukrajině, podpoře zelené ekonomiky i…

22.03.2023 12:59 Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma…

Zelenskyj navštívil ukrajinské vojáky bojující v bitvě o Bachmut

22.03.2023 12:44 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky na přední linii poblíž ukrajinského…

KLDR opět testovala své řízené střely, dopadly do moře u východního pobřeží

22.03.2023 12:14 Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží zkušebně odpálila několik řízených střel, které…

Inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila

22.03.2023 09:35 Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila a dostala se na 10,4 procenta, v…

Trump působí, jako by si neuvědomoval závažnost svých možných právních…

22.03.2023 08:28 Bývalý americký prezident Donald Trump působí, jako by si neuvědomoval závažnost svých možných…

Si Ťin-pching ukončil třídenní návštěvu Ruska

22.03.2023 08:25 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ráno odletěl z Moskvy. S odvoláním na čínskou státní televizi…

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Související:

Nejnovější