Nehodovost na tuzemských silnicích v letošním roce stoupla. Do konce září zatím policie eviduje 73.471 dopravních nehod, což je meziročně o 1,4 procenta více. Přibylo také úmrtí o deset na dosavadních 347. Novinářům to dnes sdělil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Podle něj tak letošní skokové zdražení paliv provoz na českých silnicích neuklidnilo.
"Nejčastěji k dopravním nehodám dochází kvůli tomu, že se řidiči plně nevěnují řízení vozidla. Obecně je velkým problémem přeceňování svých schopností. Mezi nejtragičtější příčiny nehod potom patří nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky," řekl při bilancování dosavadní nehodovosti Zlý.
Nejčastější příčinou nehod je podle policejních statistik nesprávný způsob jízdy, který byl až u 70 procent nehod. K dalším častým prohřeškům řidičů patří nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě, které mají shodně 14,5procentní podíl na nehodách. Požití alkoholu u řidiče policisté zjistila při 3582 nehodách, meziročně o 254 případů více.
Spolu s počtem nehod letos stoupl také počet asistenčních zásahů u nehod a poruch. Za prvních devět měsíců roku asistenční služby zasahovaly u 79.696 případů, což je 3,5procentní nárůst oproti roku 2021. V průměru tak jde o 292 asistencí denně, nejčastěji kvůli poruchám vozidel. Více než třetina případů se stala v létě.
"Na pomoc motoristům jsme v létě vyráželi obdobně jako loni, což bylo s ohledem na vysoké ceny pohonných hmot překvapení. Na lidech byl ovšem znát hlad po cestování po covidových letech a také potřeba vyrazit na dovolenou před tím, než tvrdě zasáhne ekonomická krize," uvedl provozní ředitel Europ Assistance Jan Procházka. Podle něj se tak potvrdily výsledky předprázdninového průzkumu Holiday Barometer, že na letní dovolenou vyrazí tři čtvrtiny Čechů a dvě třetiny z nich bude cestovat autem. Mimo ČR a Slovensko asistenční týmy během letních měsíců vyrážely na pomoc českým motoristům nejčastěji do Německa.
Zpěvačka Selena Gomez se rozhodla jednou provždy vyjasnit spekulace ohledně svého hlasu, který v posledních letech zní výrazně jinak, než jak si ho lidé pamatují z jejího mládí. Během prosincového živého vysílání na Instagramu otevřeně odpovídala na dotazy fanoušků, kteří si všimli nápadné změny v jejím projevu.
Módní ikona a bývalá členka skupiny Spice Girls Victoria Beckham se konečně veřejně přihlásila ke svému novému titulu „Lady Beckham“. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co byl její manžel, fotbalová legenda David Beckham, oficiálně pasován na rytíře králem Karlem III.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se vrací do světa streamování s novým a poněkud překvapivým tématem. Meghan Markle a princ Harry prostřednictvím své společnosti Archewell Productions připravují pro Netflix filmovou adaptaci populárního románu „The Wedding Date“ (v češtině vyšlo jako Záskok) od spisovatelky Jasmine Guillory. Tato zpráva přichází jen pár měsíců poté, co pár oficiálně prodloužil svou lukrativní spolupráci s tímto streamovacím gigantem.
Australská popová hvězda Kylie Minogue vyjádřila hlubokou soustrast po nedělním teroristickém útoku, který se odehrál na pláži Bondi v Sydney. Atentát, k němuž došlo v Archer Parku, kde se konala oslava židovského svátku Chanuka, si podle policejních zpráv vyžádal nejméně 15 obětí a 40 zraněných.
Česko se v uplynulém týdnu rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, jehož odchodem je zásadně ovlivněna budoucnost populární ranní show na Evropě 2. Podle nejnovějších informací již v rádiu padlo rozhodnutí ohledně jejího pokračování.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i v dalších týdnech. Již nějaký čas například víme, že Kamila Nývltová je v očekávání. Se snoubencem se těší rovnou na dvojčata. Nejnověji fanouškům prozradila, jakého pohlaví děti budou.
Jen stěží uvěřitelným případem se zabývají polští kriminalisté. Od pondělí vyšetřují vraždu teenagerky v Jelení Hoře, za kterou má být podle dosavadních závěrů zodpovědná jiná nezletilá dívka. Tragická událost městem v podhůří Krkonoš velice otřásla, informuje stanice TVP.
I ve středu nastal další vývoj v případu únosu chlapce ze Zlínska, ke kterému došlo v minulém týdnu. Soud vyslyšel žádost policistů a poslal pětadvacetiletého muže do vazby. Obviněný je podezřelý z pokusu o vraždu a zbavení osobní svobody. Hrozí mu až 20 let za mřížemi, případně výjimečný trest.
Vánoce ťukají na dveře, ale Václav Neckář - i když by s ohledem na věk mohl - si je stále neužívá jako plnohodnotný důchodce. Přitom je mu již 82 let. Legendárního zpěváka čeká do Štědrého dne ještě několik koncertů. Neckář odhalil i své sváteční plány.
Počasí působí ve středu ráno nečekané problémy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před silnou námrazou, jejíž vrstva může být i větší než třícentimetrová. Největší potíže nastaly v oblasti Českomoravské vrchoviny.
Nový český premiér Andrej Babiš (ANO) se v uplynulých hodinách dočkal asi nejcennější možné gratulace k tomu, že se opět stal předsedou vlády. Přišla z Bílého domu. Americký prezident Donald Trump, který poblahopřál Babišovi, věří v úspěšné pokračování jejich spolupráce z předchozích let.
Právě dnes zbývá týden do Štědrého dne, takže meteorologické modely již nabízejí výhled na 24. prosinec. Na Bílé Vánoce to každopádně nevypadá. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).