Nejbohatším člověkem světa je Musk, stane se členem správní rady Twitteru

Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč). Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 miliard dolarů), který prvenství držel předchozí čtyři roky. Z Čechů se letos ocitla nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,6 miliardy dolarů).

Elon Musk

Pořadím zamíchala mimo jiné pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu či pomalý růst trhů. Žebříček letos obsahuje 2668 miliardářů, tedy o 87 méně než před rokem. Součet jejich majetku činí 12,7 bilionu dolarů. To je o 400 miliard dolarů méně než loni. Stejně jako v roce 2021 je mezi nejbohatšími lidmi planety devět Čechů.

K nejdramatičtějším poklesům došlo v Rusku, kde po invazi na Ukrajinu ubylo ve srovnání s loňskem 34 miliardářů, a v Číně, kde vládní regulace technologického sektoru a dalších odvětví vedly k tomu, že na seznamu je o 87 čínských miliardářů méně.

Více než tisícovka miliardářů je podle Forbes bohatších než před rokem. Za poslední rok do klubu miliardářů vstoupilo 236 nováčků. Byli mezi nimi vůbec první z Barbadosu, Bulharska, Estonska a Uruguaye.

Světové žebříčky stále vedou Spojené státy se 735 miliardáři, kteří mají dohromady majetek 4,7 bilionu dolarů. Na druhém místě zůstává Čína (včetně Macaa a Hongkongu) s 607 miliardáři s úhrnným majetkem 2,3 bilionu dolarů.

Mezi devět nejbohatších Čechů se po vdově po Petru Kellnerovi řadí zakladatel KKCG Karel Komárek, který majetek zvýšil z 2,2 na 7,7 miliardy dolarů (304. místo) a na třetí pozici realitní magnát Radovan Vítek s majetkem 5,8 miliardy dolarů (438. místo).

Do první světové pětistovky boháčů se zařadil ještě majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský (5,4 miliardy dolarů, 490. místo). Ten je nejvýše postaveným českým podnikatelem z výběru, který nezbohatl na privatizaci, poznamenal český Forbes. Devítky nejbohatších Čechů stejně jako loni dále tvoří Andrej Babiš (4,4 miliardy dolarů, 654. místo), Pavel Tykač (3,4 miliardy dolarů, 883. místo), Pavel Baudiš (2,7 miliardy dolarů, 1163. místo), Marek Dospiva (1,5 miliardy dolarů, 1929. místo) a Eduard Kučera (1,5 miliardy dolarů, 1929. místo).

Elon Musk se stane členem správní rady Twitteru

Miliardář a ředitel výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk bude členem správní rady Twitteru. Oznámila to dnes společnost Twitter. Musk se stal v pondělí s podílem 9,2 procenta největším akcionářem provozovatele stejnojmenné sociální sítě.

Musk bude podle dohody zastávat funkci ředitele, jeho funkční období však skončí na výroční valné hromadě akcionářů v roce 2024. Po dobu, kdy bude členem správní rady, a 90 dní po ukončení členství nebude smět Musk sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru.

"Jsem nadšený, že se mohu podělit o to, že jsme jmenovali Elona Muska do naší správní rady," uvedl na svém účtu na twitteru generální ředitel Parag Agrawal. "Je vášnivým vyznavačem i intenzivním kritikem naší služby, což je přesně to, co potřebujeme v Twitteru i ve správní radě, abychom byli v dlouhodobém horizontu silnější," dodal.

Akcie Twitteru v pondělí po oznámení, že Musk se stal největším akcionářem, posílily o 27 procent. Dnes si po zahájení obchodování připisují zhruba pět procent.

Dosazení Muska do správní rady a omezení množství akcií, které muže získat po dobu, kdy bude ředitelem, může být ze strany Twitteru strategickým krokem. Musk se stal jeho největším akcionářem, ale také otevřeně zpochybnil oddanost platformy svobodě projevu a prvnímu dodatku americké ústavy, upozornila agentura AP.

Musk je hojným uživatelem twitteru. Na této síti působí od roku 2009 a sleduje ho zde více než 80 milionů lidí. Jeho příspěvky jsou často citované v médiích a nezřídka budí kontroverze. Sociální síť využil k několika oznámením, včetně zprávy o privátní transakci Tesly, kvůli které se dostal pod kontrolu regulačních orgánů. Podle pondělní zprávy vlastní 73,5 milionu akcií Twitteru v hodnotě zhruba tři miliardy USD (66,6 miliardy Kč).

Musk se konkrétně nevyjádřil k žádným změnám pravidel Twitteru, které by mohl prosazovat. Na svém účtu však dnes napsal, že chce v příštích měsících Twitter výrazně vylepšit. V březnu Musk sdělil svým příznivcům na twitteru, že vážně uvažuje o vytvoření vlastní sociální sítě.

Americká armáda opět otestovala raketu Minuteman III, může letět ve…

16.08.2022 21:09 Americká armáda dnes provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Raketa…

Na Krymu vybuchl muniční sklad a trafostanice, explozi hlásí i z letiště

16.08.2022 21:02 Aktualizováno Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym dnes ráno otřásly výbuchy, informovaly ruské…

Izraelský expremiér Benjamin Netanjahu vydá na konci roku autobiografii

16.08.2022 20:36 Bývalému izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi vyjde v listopadu autobiografie s názvem…

V Zimbabwe už zemřelo na spalničky 157 lidí, úřady viní náboženské sekty

16.08.2022 20:11 Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady…

Biden byl podle médií o ruském plánu zaútočit na Ukrajinu informován v…

16.08.2022 19:31 Aktualizováno Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské…

Macrona znepokojuje přítomnost ruských sil v Záporožské jaderné elektrárně

16.08.2022 18:14 Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem…

Německo zatím neodstaví své poslední tři jaderné elektrárny

16.08.2022 17:41 Německo kvůli energetické krizi neodstaví své poslední tři jaderné elektrárny a nechá je prozatím v…

Biden věděl o plánovaném ruském útoku na Ukrajinu od října

16.08.2022 16:56 Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské…

Ukrajinci zaútočili na stožáry vysokého napětí na západě Ruska

16.08.2022 16:46 Ukrajinští diverzanti vyhodili do povětří šest stožárů vysokého napětí, které byly součástí…

Jill Bidenová má pozitivní test na covid-19

16.08.2022 16:25 První dáma Spojených států Jill Bidenová má pozitivní test na koronavirus. Oznámila to dnes její…

Související:

Nejnovější