Nejméně 162 obětí a stovky zraněných si vyžádalo zemětřesení v Indonésii

Na 162 vzrostl počet obětí zemětřesení, které dnes postihlo indonéskou provincii Západní Jáva. Stovky lidí jsou zraněny, přes 13.000 obyvatel přišlo o domovy. S odvoláním na místní média a guvernéra provincie Ridwana Kamila o tom informuje agentura Reuters. Podle prozatímních informací indonéského ministerstva zahraničí nebyl mezi oběťmi žádný cizinec, sdělila ČTK mluvčí české diplomacie Mariana Wernerová. Předchozí bilance otřesů o síle 5,6 stupně činila 62 mrtvých a 700 zraněných.

Následky zemětřesení

Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů pod městem Cianjur, které leží asi 75 kilometrů jihovýchodně od metropole Jakarty. Herman Suherman, vládní činitel v Cianjuru, už dříve řekl, že v troskách zřícených budov byli stále uvěznění lidé. Ve městě nefunguje elektřina, v některých oblastech brání evakuaci lidí sesuvy půdy.

Zdravotníci ošetřovali stovky zraněných na nemocničním parkovišti, některé také ve stanu určeném pro nouzové situace, popsal Reuters. Do nemocnice podle něj ještě dlouho do noci přijížděly sanitky a přivážely další zraněné. Na jiných místech Cianjuru se obyvatelé choulili na rohožích na volném prostranství nebo ve stanech, přičemž z okolních budov zbyly prakticky jen trosky, podotkla agentura.

"Většina mrtvých jsou děti," cituje agentura AP Ridwana Kamila. Mnoho z nich byli žáci státních škol, kteří absolvovali dodatečnou výuku v islámských školách, dodal činitel. Počet obětí podle něj může růst.

Úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB zatím stále uvádí 62 obětí a záchranáři se snaží pomoci 25 lidem, kteří zřejmě zůstávají uvězněni pod troskami budov, upozornila agentura Reuters.

Během dvou hodin po zemětřesení zaznamenal místní geologický úřad 25 následných otřesů. Oficiální činitelé varovali, že hrozí riziko sesuvů půdy, zvlášť pokud by v oblasti silně pršelo.

Otřesy byly citelné i v hlavním městě Jakartě, kde lidé vybíhali ven z kanceláří, když ucítili, jak se budovy třesou, a viděli pohybující se nábytek. Vlna cunami podle odborníků nehrozí.

Indonésie, kterou tvoří 17.000 ostrovů a ostrůvků a obývá ji 270 miliónů lidí, leží na rozhraní tří velkých tektonických desek, a zemětřesení jsou v této oblasti častá. V lednu 2021 si otřesy o síle 6,2 stupně na ostrově Sulawesi vyžádaly více než sto mrtvých.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější