Nejméně pět lidí zabil řidič, který vjel autem do vánočního průvodu u Milwaukee

U města Milwaukee v americkém státě Wisconsin vjelo v neděli auto do vánočního průvodu, zabilo pět lidí a dalších 48 poranilo, oznámil dnes šéf místní policie Dan Thompson. Nejednalo se podle něj o teroristický čin, podezřelý 39letý řidič Darrell Brooks v průvodu nikoho neznal a jen pár chvil před incidentem odjel z domova, kde se s někým pohádal.

Policie USA, ilustrační fotografie.

Řada raněných, mezi nimiž jsou i děti, je ve vážném či dokonce kritickém stavu, uvádí místní nemocnice.

Podle Thompsona při incidentu zemřely ženy ve věku 52 až 79 let a jeden 81letý muž. Devět pacientů v blízkých nemocnicích, většina z nich děti, je nadále v kritickém stavu, vážná zranění registrují nemocnice u sedmi dalších účastníků incidentu.

Tragédie, která zasáhla město Waukesha západně od Milwaukee, byla zachycena na oficiálním videopřenosu a na záběrech natočených mobilními telefony svědků. Na jedné videonahrávce je vidět, jak červený vůz SUV prolomí bariéry a vřítí se na ulici, kde se koná průvod. Zvuky kapely vystřídají výkřiky.

Na jiném videu je vidět, jak na vozidlo střílí policisté. Podle policejního šéfa Thompsona policie v době incidentu podezřelého nepronásledovala, jeden strážník však použil zbraň ve snaze automobil zastavit. Pak toho ale nechal kvůli obavám, že zasáhne někoho z účastníků průvodu. Řidič podle Thompsona vyvázl bez zranění.

Podle prohlášení zveřejněného na facebooku se incident dotkl i členů a dobrovolníků spojených s klubem "tančících babiček z Milwaukee". Tamní arcidiecéze zase uvedla, že mezi zraněnými je i katolický kněz a několik farníků a dětí z katolické školy města Waukesha. Místní úřady zrušily vyučování a poskytují dětem psychologickou pomoc, protože se průvodu zúčastnily i členové některých zájmových kroužků.

Místní dětská nemocnice přijala 18 dětí ve věku od tří do 16 let, řekla agentuře AP lékařka Amy Dendrelová. Některé mají jen odřeniny, jiné však polámané končetiny či vážná poranění hlavy, dodala.

Podle informací, která zveřejnila jedna z místních televizí, najelo auto do skupiny tančících dívek. "Všude byly bambule s třásněmi a boty a rozlitá horká čokoláda. Musel jsem chodit od jednoho schouleného těla k druhému, abych našel svou dceru," řekl místní obyvatel Angelito Tenorio listu Milwaukee Journal Sentinel. Hrozivou scénu popisoval i majitel tanečního centra Chris Germain, který prý v průvodu vedl skupinu asi 70 lidí. "Všude na silnici ležely malé děti, byli tam policisté a záchranáři, několika členům průvodu dávali první pomoc," řekl.

Další ze svědků uvedl, že incident se stal krátce před 17:00 místního času (před půlnocí SEČ) a že vozidlo jelo rychlostí přes 60 kilometrů v hodině. "Auto jelo plnou rychlostí, a pak jsem slyšela křik," řekla agentuře Reuters Belen Santamariová, která byla na místě se svým manželem a dcerou.

Podezřelý Brooks je podle agentury AP stíhán ve dvou předchozích případech, čelí obviněním z bránění výkonu policistů, ohrožování, porušení podmínek kauce, či ublížení na těle. Podle soudních záznamů byl v pátek propuštěn na tisícidolarovou kauci.

O události byl informován americký prezident Joe Biden. "Soucítíme se všemi, kterých se tento hrozný incident dotkl," uvedl Bílý dům, který situaci na místě bedlivě sleduje.

Témata: Policie USA | USA

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Aktualizováno Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

V Evropě stále přibývá nakažených. Další země zavádí či zvažují povinné…

07.12.2021 21:58 V Evropě stále přibývá nakažených koronavirem, některé země proto dál zpřísňují protiepidemická…

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem…

07.12.2021 21:49 Americký prezident Joe Biden ujistil v dnešním rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina, že…

WHO: Transfuze krevní plazmy uzdravených nezabrání těžkému průběhu covidu

07.12.2021 20:58 Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní…

Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

07.12.2021 20:42 Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která…

Minsk zakáže dovoz potravin ze zemí, které uvalily na Bělorusko sankce

07.12.2021 18:23 Běloruská vláda se rozhodla zavést od 1. ledna embargo na dovoz potravin ze zemí, které uvalily na…

Von der Leyenová: EU uvalí na Rusko další sankce, pokud napadne Ukrajinu

07.12.2021 17:35 Pokud by Rusko opět napadlo Ukrajinu, je Evropská unie připravena uvalit na něj další sankce.…

Putin a Biden zahájili videokonferenci, řešit se má hlavně Ukrajina

07.12.2021 16:46 Americký prezident Joe Biden dnes prostřednictvím videokonference zahájil jednání s ruským…

Část slovenských škol zavede distanční formu výuky, obchody otevřou pro…

07.12.2021 16:11 Aktualizováno Slovensko prodlouží stávající zákaz vycházení s výjimkami, nyní uzavřené prodejny ale budou moci od…

V EU je shoda na reformě daní. Zlevnit mohou léky nebo ekoprodukty

07.12.2021 16:00 Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než…

Související:

Nejnovější

reklama