Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.
Přes úsilí a téměř 12 hodin nad rámec plánovaného času nebyli delegáti schopni překonat rozpory v otázce, jakým způsobem směřovat finanční podporu z bohatších do chudších zemí. Na konferenci se sešlo na 23 000 účastníků z přibližně 200 zemí světa s cílem nalézt řešení pro zpomalení úbytku biologické rozmanitosti na Zemi.
I přes absenci dohody o financování se delegátům podařilo dosáhnout několika významných průlomů. Schválili vytvoření stálého orgánu zastupujícího zájmy domorodých obyvatel a fond, do kterého budou moci farmaceutické a kosmetické společnosti přispívat za využití genetických zdrojů pocházejících především z rozvojových zemí. Tento fond umožní těmto firmám finančně přispět na ochranu přírody za produkty, které vyvinuly díky genetickým údajům získaným z rostlin a zvířat z bohatě biodiverzních oblastí.
Nový stálý orgán, založený na Úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, bude hájit zájmy domorodých komunit, které často žijí v ekologicky nejbohatších oblastech světa, jako je například amazonský prales. Domorodé obyvatelstvo zde hraje zásadní roli při ochraně přírody, neboť žije v úzkém vztahu s přírodou a čelí extrémním dopadům klimatické změny.
Konference v Kolumbii navázala na jednání v Montrealu z roku 2022, kde 196 zemí podepsalo dohodu s cílem chránit biologickou rozmanitost, která zahrnuje opatření k ochraně nejméně 30 % světové pevniny a oceánů do roku 2030.
Delegáti v Cali měli připravit konkrétní plán, jak zvýšit financování, aby bylo možné těchto ambiciózních cílů dosáhnout. Nevyřešené otázky financování však přerušily další postup. Kvůli časovému tlaku a odjezdům delegátů, kteří měli naplánované lety, nakonec nebylo možné hlasovat o některých dalších klíčových otázkách.
Dnes v deset hodin dopoledne začal na zámku v Lánech dlouho očekávaný ceremoniál k otevření obálky s údajnými posledními slovy Tomáše Garrigua Masaryka. Historici za účasti prezidenta Petra Pavla ji otevřeli přesně dvacet let poté, co ji Masarykův tajemník Jan Sum uložil do Národního archivu s datem otevření na dnešní den. Jak historici po otevření zjistili, jednalo se o dokument v angličtině o pěti stranách a nešlo o dopis, nýbrž o záznam Jana Masaryka. Dokument navíc podle prvního zkoumání není z roku 1937, ale z roku 1934, kdy se Masaryk cítil špatně a domníval se, že umírá.
Populární zpěvák Ed Sheeran poodhalil roušku tajemství svého soukromého života. Prozradil, že narození dvou dětí zcela změnilo jeho manželství s Cherry Seaborn. Podle jeho slov se vztah přeměnil z partnerského na rodinnou jednotku, což s sebou přineslo nejen radost, ale také stres a občasné velké hádky.
Televizní stanice BBC oznámila datum vysílání dokumentu "Coming Home" o rockerovi Ozzym Osbournovi. Stanice se vrátila k původnímu plánu a dokument odvysílá 2. října, tedy pět dní předtím, než má konkurenční streamovací platforma Paramount+ uvést svou vlastní show s názvem "Ozzy: No Escape From Now".
Je to tady. Do konce týdne bude v Česku panovat babí léto, maximální teploty budou atakovat třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Po víkendu však nastane výrazná změna počasí.
Ukrajina má dva plány, v případě jednoho z nich potřebuje sehnat 60 miliard dolarů, naznačil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hlavním plánem pro Kyjev je ukončení války, mírové rozhovory s Ruskem se ale v poslední době zastavily.
Organizační tým hudebního festivalu Coachella oznámil, že jednou z hlavních hvězd ročníku 2026 bude Justin Bieber. Pořadatelé ho zařadili do programu obou víkendů festivalu, který se koná v kalifornském údolí Coachella. Spolu s ním budou hlavními hvězdami Sabrina Carpenter a Karol G.
Rebekah Vardy, manželka fotbalisty Jamieho Vardyho, se na sociálních sítích rozčilovala kvůli zpoždění letu. Důvodem podle ní byla přítomnost amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zejména diváci televize Prima baží po informacích o zdravotním stavu Jany Bouškové, protože si přejí její co možná nejrychlejší návrat do Prostřena. Václav Vydra prozradil novinky z jejich společné domácnosti, který se rozrostla o nového člena.
Do vrcholící předvolební vřavy se chystá vstoupit i Ústavní soud. Podle předsedy Josefa Baxy se bude zabývat dvěma stížnostmi na skryté koalice, které se týkají kandidátek hnutí SPD a Stačilo. Obě uskupení mají podle průzkumů šanci se dostat do Poslanecké sněmovny.
Modelka Krystyna Pyszková, která se po Taťáně Kuchařové stala další českou Miss World, se pochlubila radostnou novinkou. Na svět přivedla krásnou a zdravou dceru. Jednu informaci přitom musela zdůraznit. Šlo o to, kde se miminko narodilo.
Přání Laury Dahlmeierové, která na konci července přišla o život v Himálajích, se nakonec vyplní. Záchranný tým se sice v uplynulých dnech vydal do hor, ale dospěl k závěru, že tělo někdejší skvělé německé biatlonistky není možné vyzvednout.
I do Česka v úterý doputovala velmi smutná zpráva z Hollywoodu. Ve věku 89 let zemřel slavný americký herec Robert Redford. Letos to bylo rovných dvacet let od jeho návštěvy filmového festivalu v Karlových Varech. Tehdy se na herce těšil i moderátor Marek Eben.