Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem

OSN
OSN, foto: Pixabay
Libor Novák 3. listopadu 2024 15:19
Sdílej:

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Přes úsilí a téměř 12 hodin nad rámec plánovaného času nebyli delegáti schopni překonat rozpory v otázce, jakým způsobem směřovat finanční podporu z bohatších do chudších zemí. Na konferenci se sešlo na 23 000 účastníků z přibližně 200 zemí světa s cílem nalézt řešení pro zpomalení úbytku biologické rozmanitosti na Zemi.

I přes absenci dohody o financování se delegátům podařilo dosáhnout několika významných průlomů. Schválili vytvoření stálého orgánu zastupujícího zájmy domorodých obyvatel a fond, do kterého budou moci farmaceutické a kosmetické společnosti přispívat za využití genetických zdrojů pocházejících především z rozvojových zemí. Tento fond umožní těmto firmám finančně přispět na ochranu přírody za produkty, které vyvinuly díky genetickým údajům získaným z rostlin a zvířat z bohatě biodiverzních oblastí.

Nový stálý orgán, založený na Úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, bude hájit zájmy domorodých komunit, které často žijí v ekologicky nejbohatších oblastech světa, jako je například amazonský prales. Domorodé obyvatelstvo zde hraje zásadní roli při ochraně přírody, neboť žije v úzkém vztahu s přírodou a čelí extrémním dopadům klimatické změny.

Konference v Kolumbii navázala na jednání v Montrealu z roku 2022, kde 196 zemí podepsalo dohodu s cílem chránit biologickou rozmanitost, která zahrnuje opatření k ochraně nejméně 30 % světové pevniny a oceánů do roku 2030.

Delegáti v Cali měli připravit konkrétní plán, jak zvýšit financování, aby bylo možné těchto ambiciózních cílů dosáhnout. Nevyřešené otázky financování však přerušily další postup. Kvůli časovému tlaku a odjezdům delegátů, kteří měli naplánované lety, nakonec nebylo možné hlasovat o některých dalších klíčových otázkách.

Témata:
OSN
Stalo se
Zahraničí
Vatikán, ilustrační fotografie.

Důkazy o UFO nebo tajné spisy o Ježíšovi? Co skutečně ukrývají vatikánské archivy?

Vatikánské archivy fascinují veřejnost svou tajemnou aurou. Spekuluje se o ukrytých důkazech mimozemského života či tajných spisech o Ježíšovi. Ve skutečnosti jde o rozsáhlou sbírku historických dokumentů, přístupnou badatelům za přísných podmínek – většina teorií tak zůstává mýtem a spíše touhou po senzaci.

Kultura
Natáčení filmu Krtkův svět

Bolek Polívka se vrací na scénu se slavnou scénou s kolotoči – nostalgie, která dojímá

V pražských Měcholupech padla dlouho odkládaná klapka celovečerního filmu Krtkův Svět režisérky Evy Toulové. Natáčení zdržely zdravotní komplikace herce Bolka Polívky. Toho režisérka obsadila do legendární scény s kolotoči a vzdala tak holt své pedagožce Věře Chytilové. 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup a citlivý únik informací? Bude se bojovat

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Ekonomika
Německo, ilustrační foto

Německo čelí vážným problémům. Scholzovi se rozpadá pod rukama

Německo, největší ekonomika Evropy, čelí třetímu po sobě jdoucímu roku recese, což je nejdelší období ekonomické stagnace od druhé světové války. Podle prvních odhadů Spolkového statistického úřadu se ekonomika v roce 2024 snížila o 0,2 %, čímž navázala na pokles o 0,3 % v roce 2023. Tyto údaje mohou být podle SkyNews ještě revidovány, nicméně pokud budou potvrzeny, poukazují na hluboké hospodářské problémy země.