Nejvíce peněz z nového operačního programu ministerstvo dalo na podporu úspor energií

Nejvíce peněz z nově schváleného Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) vyčlenilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v první fázi na podporu úspor energií. Ve výzvě na snížení energetické náročnosti podnikatelských subjektů bude připraveno deset miliard korun. Žádosti by měl úřad začít přijímat v září.

Energetika, ilustrační fotografie.

MPO podpoří také výzkum a vývoj, na realizaci průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje vyčlenilo čtyři miliardy korun. Příjem žádostí by mělo spustit začátkem srpna. Novinářům to dnes řekli zástupci MPO.

Evropská komise tento týden schválila OP TAK, ve kterém je na podporu podnikatelů do roku 2027 přichystáno 81,5 miliardy korun. Dotační titul navazuje na končící Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceshopnost (OP PIK). Pomoc budou moci čerpat malé, střední i velké podniky ze všech regionů kromě Prahy. Výzvy na jednotlivé dotace MPO neplánuje jako dříve vyhlašovat postupně, aby se z programu čerpalo po celé programovací období, ale spustí jich několik najednou, uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha.

V případě výzvy na snížení energetické náročnosti budou mít podnikatelé podle Ondřeje Tomšeje z MPO dostatek času na přípravu projektů, zejména zpracování energetického posudku. Ukončení příjmu žádostí je naplánováno na listopad příštího roku. Firmy budou moci získat od půl do 200 milionů korun, míra podpory bude záviset na velikosti společnosti i kraji, ve kterém bude projekt uskutečněn.

"Evropská komise nám dala požadavek na minimálně 30procentní úsporu primární obnovitelné energie," řekl Tomšej. Přesto má výzva podle něj značný potenciál a očekává stovky žádostí. Někteří podnikatelé, kteří žádali o podporu v OP PIK a nestihnou projekt uskutečnit, připraví podle něj žádost do nového programu. Jednat se bude o desítky žadatelů, dodal.

Z energetický projektů resort z OP TAK podpoří také výstavbu větrných elektráren - ve výzvě, kterou by mělo MPO vyhlásit v polovině srpna bude připraveno 500 milionů korun. Letos bude ještě spuštěna také výzva na rozvoj inteligentních sítí, tzv. smart grids, podporující integraci obnovitelných zdrojů energie do tuzemských distribučních soustav.

Ve výzkumu a vývoji budou moci firmy žádat o dotace na získání nových znalostí potřebných pro vývoj nových produktů, materiálů, technologií a služeb. Výše podpory bude v rozmezí pěti až 125 milionů korun. Na podání žádosti by měli mít podnikatelé tři měsíce, MPO ovšem z předchozí zkušenosti většinu žádostí očekává až těsně před skončením termínu. Úřad předpokládá 500 až 600 žádostí.

OP TAK je rozdělen do šesti celků. Nejvíce peněz, konkrétně 31,1 miliardy korun z celkové částky, je určeno na posilování výkonnosti podniků ve výzkumu, vývoji a inovacích a jejich digitální transformaci. Na posun k nízkouhlíkovému hospodářství se počítá s 27,2 miliardami korun.

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Policisté pátrají po třináctileté Viktorii z Kladenska, napsala dopis na…

24.03.2023 09:47 Policisté pátrají po třináctileté Viktorii Koklesové z obce Klobuky ve Středočeském kraji.…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

ANO se domnívá, že Jurečka mohl při odvolání Najmona porušit služební zákon

23.03.2023 12:37 Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická,…

Související:

Nejnovější