Nejvíce peněz z nového operačního programu ministerstvo dalo na podporu úspor energií

Nejvíce peněz z nově schváleného Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) vyčlenilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v první fázi na podporu úspor energií. Ve výzvě na snížení energetické náročnosti podnikatelských subjektů bude připraveno deset miliard korun. Žádosti by měl úřad začít přijímat v září.

Energetika, ilustrační fotografie.

MPO podpoří také výzkum a vývoj, na realizaci průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje vyčlenilo čtyři miliardy korun. Příjem žádostí by mělo spustit začátkem srpna. Novinářům to dnes řekli zástupci MPO.

Evropská komise tento týden schválila OP TAK, ve kterém je na podporu podnikatelů do roku 2027 přichystáno 81,5 miliardy korun. Dotační titul navazuje na končící Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceshopnost (OP PIK). Pomoc budou moci čerpat malé, střední i velké podniky ze všech regionů kromě Prahy. Výzvy na jednotlivé dotace MPO neplánuje jako dříve vyhlašovat postupně, aby se z programu čerpalo po celé programovací období, ale spustí jich několik najednou, uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha.

V případě výzvy na snížení energetické náročnosti budou mít podnikatelé podle Ondřeje Tomšeje z MPO dostatek času na přípravu projektů, zejména zpracování energetického posudku. Ukončení příjmu žádostí je naplánováno na listopad příštího roku. Firmy budou moci získat od půl do 200 milionů korun, míra podpory bude záviset na velikosti společnosti i kraji, ve kterém bude projekt uskutečněn.

"Evropská komise nám dala požadavek na minimálně 30procentní úsporu primární obnovitelné energie," řekl Tomšej. Přesto má výzva podle něj značný potenciál a očekává stovky žádostí. Někteří podnikatelé, kteří žádali o podporu v OP PIK a nestihnou projekt uskutečnit, připraví podle něj žádost do nového programu. Jednat se bude o desítky žadatelů, dodal.

Z energetický projektů resort z OP TAK podpoří také výstavbu větrných elektráren - ve výzvě, kterou by mělo MPO vyhlásit v polovině srpna bude připraveno 500 milionů korun. Letos bude ještě spuštěna také výzva na rozvoj inteligentních sítí, tzv. smart grids, podporující integraci obnovitelných zdrojů energie do tuzemských distribučních soustav.

Ve výzkumu a vývoji budou moci firmy žádat o dotace na získání nových znalostí potřebných pro vývoj nových produktů, materiálů, technologií a služeb. Výše podpory bude v rozmezí pěti až 125 milionů korun. Na podání žádosti by měli mít podnikatelé tři měsíce, MPO ovšem z předchozí zkušenosti většinu žádostí očekává až těsně před skončením termínu. Úřad předpokládá 500 až 600 žádostí.

OP TAK je rozdělen do šesti celků. Nejvíce peněz, konkrétně 31,1 miliardy korun z celkové částky, je určeno na posilování výkonnosti podniků ve výzkumu, vývoji a inovacích a jejich digitální transformaci. Na posun k nízkouhlíkovému hospodářství se počítá s 27,2 miliardami korun.

Zeman podepsal nové zákony. Skončí jednorázová brčka a příbory z plastu

16.08.2022 19:04 Aktualizováno Česko do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v…

Ceny plynu v Evropě mohou v zimě vzrůst o dalších 60 procent, varuje…

16.08.2022 18:55 Aktualizováno Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit…

Síkela: Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek…

16.08.2022 17:11 Aktualizováno Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Mlejnek má moji důvěru, z postu ministra neodstoupím, řekl Rakušan

16.08.2022 16:38 Aktualizováno Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek má jeho důvěru.…

Horkým počasím jsou nejvíc ohroženi senioři, děti do čtyř let nebo těhotné

16.08.2022 14:46 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Politologové: Smyslem hlasování o nedůvěře je často snaha opozice se…

16.08.2022 14:26 Smyslem vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je z hlediska opozice obvykle snaha zvýšit svou…

Lidovci odmítají zrušení podpory stavebního a důchodového spoření

16.08.2022 14:07 Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a…

Vláda probere, kolik dá odborům a zaměstnavatelům na vyjednávání

16.08.2022 13:13 Vláda by měla ve středu jednat o částce, kterou stát v příštím roce dá odborům a zaměstnavatelům na…

ANO požaduje mimořádnou schůzi k energetické krizi

16.08.2022 13:09 Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k řešení energetické krize nebo…

Odborový předák Středula vyzval vládu, aby řešila energetickou krizi

16.08.2022 12:23 Aktualizováno Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi…

Související:

Nejnovější