Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Na druhém místě letošního žebříčku se umístila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a třetí skončila vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová.
Naopak loňská a předloňská vítězka, tehdejší vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová nyní coby šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO figuruje až ve druhé stovce žebříčku. Forbes dnes svůj výběr nejvlivnějších žen poskytl ČTK.
Žebříček sestavuje časopis pojedenácté, letošní je podle Forbesu dosud nejpočetnější. Čítá 180 jmen významných Češek z veřejné sféry, politiky, finančnictví a byznysu, neziskového sektoru, kultury i sportu. Objevilo se v něm přes 40 nových tváří.
Eurokomisařka Jourová a žalobkyně Bradáčová se umisťují mezi třemi nejvlivnějšími ženami Česka opakovaně, Kellnerová se loni dostala na čtvrtou pozici poté, co po tragickém úmrtí svého muže začala spravovat majetek PPF.
"Věra Jourová obsadila první příčku v letošním žebříčku z řady důvodů. Orgán, v jehož vedení Jourová sedí od prosince 2019, má poslední měsíce hodně napilno - rozhoduje o sankcích proti Rusku nebo chrání Evropu před cílenými dezinformačními kampaněmi organizovanými a placenými Kremlem. Česko bude následující půlrok navíc předsedat Radě Evropské unie a lze očekávat, že naše nejmocnější politička bude ještě více slyšet," uvedl Forbes.
"Ocitla jsem se v něčem, co bych nazvala evropským krizovým řízením v době pandemie a války na Ukrajině," komentovala svou pozici Jourová.
Bradáčová podle časopisu vedle běžné agendy nyní nově dozoruje i vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. "Vdova po Petru Kellnerovi si kolem sebe v impériu PPF v posledním roce sestavila skutečný kapitálový a mozkový all-star tým," zdůvodnil výběr Forbes.
Nejvýše postavenou novou tváří žebříčku je na páté příčce Katarína Kohlmayer, finanční ředitelka a členka představenstva skupiny KKCG Karla Komárka. Získala české občanství, což je jednou z podmínek zařazení do žebříčku českého Forbesu. Před ní na čtvrtém místě skončila finanční ředitelka skupiny PPF Kateřina Jirásková, loni byla pátá. Mezi deseti nejvlivnějšími ženami ČR zůstaly i letos finanční šéfka koncernu Agrofert Petra Procházková, členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková, spolumajitelka dodavatele stavebnin DEK Petra Kutnarová či Simona Kijonková, spolumajitelka společnosti Packeta, která provozuje Zásilkovnu.
Letošní žebříček výrazně proměnily i podzimní volby do Poslanecké sněmovny a nástup nové vlády Petra Fialy (ODS), která nahradila dosavadní tým Andreje Babiše (ANO). Mezi prvními patnácti nejvlivnějšími ženami Česka podle Forbesu nově figuruje ministryně obrany Jana Černochová (ODS) i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), zatímco Schillerová se propadla do druhé stovky žebříčku. Minulý rok v první desítce nechyběla ani tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Redakce českého Forbesu hodnotí ženy v několika kategoriích podle několika základních kritérií, podle nichž přiděluje body. Vychází přitom z metodiky amerického Forbesu. Ke spolupráci zve i poradce, odborníky a znalce jednotlivých odvětví, s nimiž pořadí konzultuje. U majitelek a manažerek firem sleduje hospodářské výsledky firem, obrat, zisk či akvizice, a srovnává je i několik let zpětně. V sekci politiky a veřejné správy redakční tým posuzuje pozice, reálné pravomoci, počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit.
"Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování," dodal šéfredaktor listu Petr Šimůnek.
Po oznámení, že ve věku 89 let zemřel herec Robert Redford, mu v Londýně vzdal hold jeho kolega Leonardo DiCaprio. Stalo se tak na premiéře snímku Jedna bitva za druhou, kde DiCaprio popsal Redforda jako legendu a svou velkou inspiraci.
Zástupce Céline Dion rázně popřel zprávy o zpěvaččině zdraví a potvrdil, že se v žádném případě neměla letošního ročníku písňové soutěže Eurovize zúčastnit. Tým zpěvačky uvedl na pravou míru nedávná tvrzení, která se objevila v médiích. Tvrdilo se, že jednapadesátiletá kanadská interpretka, která soutěž vyhrála v roce 1988 se skladbou „Ne Partez Pas Sans Moi“, měla vystoupit na letošním ročníku Eurovize ve švýcarské Basileji.
Podle aktuálního oznámení se princ Harry a Meghan Markle objeví v novém speciálním pořadu americké stanice ABC News, který je věnován 70. výročí Disneylandu. Speciál nazvaný „Nejšťastnější příběh na Zemi: 70 let Disneylandu“ nabídne pohled do historie slavného parku a zároveň i exkluzivní zprávu od vévody a vévodkyně ze Sussexu, která se v upoutávce objevila po boku hollywoodských hvězd.
Na předávání cen WellChild Awards se sešla řada známých osobností, včetně zpěváka Petera Andreho s jeho manželkou Emily MacDonagh. Právě zde měli jedinečnou příležitost osobně se setkat s patronem této charitativní organizace, princem Harrym. Peter Andre později prozradil, o čem si s princem povídali, a podělil se o své dojmy ze slavnostního večera.
Kamila Nývltová odhalila, že za partnera Eddieho se bude vdávat na etapy. První svatbu podle arabských zvyků už má zdárně za sebou. Českým úřadům to ale nestačí, takže v příštím roce se uskuteční druhá veselka.
Lucie Vondráčková má slabost pro sportovce. Vdaná byla za někdejšího reprezentačního hokejistu Tomáše Plekance, s nímž má dva syny. Aktuálně tvoří pár s MMA zápasníkem Zdeňkem Polívkou, jenž často laboruje se zdravím. Na péči milované partnerky ale spoléhat nemůže.
Počasí se aktuálně nese v podzimním duchu, ale léto ještě neřeklo poslední slovo. Dnes a zítra ještě může zapršet, pak se ale v Česku vyjasní a oteplí. Maximální teploty budou dokonce atakovat třicítku, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat.
Britská královská rodina se v úterý rozloučila se zesnulou vévodkyní z Kentu Katharine. Prvního katolického pohřbu v moderní historii monarchie se zúčastnil král Karel III. a další členové rodiny, informovala BBC. Chyběla zdravotně indisponovaná královna Camilla.
Hokejoví fanoušci zatím čekají, zda Jaromír Jágr bude hrát i v novém extraligovém ročníku. Zatím se totiž na ledě neobjevil. Do práce podle nejnovějších informací nenastoupila ani jeho partnerka Dominika Branišová, kterou zaměstnávala televize Nova.
Celý svět, ale zejména Spojené státy americké v úterý rozesmutnila zpráva o smrti slavného herce Roberta Redforda, jedné z hollywoodských legend. Bez komentáře ji nemohl nechat ani americký prezident Donald Trump, který Redforda v krátkém prohlášení ocenil.
Do Česka v následujících dnech dorazí babí léto a na chvíli přetrvá i v příštím týdnu. Následně ale přijde ochlazení, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).