Nejvyšší soud odmítl dovolání znalců v kauze Kramný

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 20. srpna 2021 10:52
Sdílej:

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání znalců Igora Fargaše a Radka Matlacha. V kauze Petra Kramného vypracovali posudek svědčící v jeho prospěch, podle obžaloby však zkreslený. Dostali podmíněné tresty. NS rozhodoval bez veřejného jednání. O výsledku ČTK informoval Dalibor Zecha, mluvčí Okresního soudu v Ostravě, který se případem zabýval jako první instance.

Dovolání obžalovaných byla odmítnuta jako neopodstatněná, uvedl Zecha. Nejvyšší soud zatím plné odůvodnění nezpřístupnil.

Kramný si odpykává 28 let vězení za to, že v roce 2013 na dovolené v Egyptě zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Okresní soud v Ostravě později dospěl k závěru, že se znalci Fargaš a Matlach dopustili křivé výpovědi a nepravdivého posudku, když vědomě zkreslili expertizu ve prospěch Kramného.

Ostravské soudy vyměřily Fargašovi devět měsíců vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku. Matlach dostal jeden rok s odkladem na dva roky. Oběma znalcům justice navíc uložila zákaz činnosti.

Obžaloba v Kramného kauze vycházela z posudku expertů ostravského ústavu soudního lékařství, podle nichž Kramný ženu a dceru zabil elektrickým proudem. Znalci Matlach a Fargaš v posudku obhajoby uvedli jako nejpravděpodobnější příčinu úmrtí otravu z jídla, byť možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili.

Třetí, revizní posudek jako příčinu smrti opět jednoznačně určil zásah proudem a znalec František Vorel rovněž řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo o úmyslné zkreslení.

Stalo se
České celebrity
Daniel Krejčík s manželem.

Daniel Krejčík odhalil, co si po rozpadu manželství přeje

Náročným obdobím si v poslední době prochází Daniel Krejčík, ale ve středu se nepochybně ukázalo, kolik lidí ho má stále rádo. Známý herec totiž slavil narozeniny a při té příležitosti vyslovil tři zajímavá přání. 

Sport
Ilustrační foto

MS ve fotbale 2026 bude pokračovat bez Čechů. Rozhodla prohra s Mexikem

Čeští fotbalisté se loučí se světovým šampionátem v nejkratším možném čase, tedy již po třech zápasech skupinové fáze. Rozhodla o tom jasná porážka 0:3 v nočním zápase s pořadatelským Mexikem. Češi skončili ve skupině na posledním místě s jedním bodem za remízu proti JAR. 

České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp a tajemství jednání s Českou televizí. Jde o osud Všechnopárty

Karel Šíp by si mohl užívat zaslouženého důchodu, ale stále baví statisíce televizních diváků jako moderátor nejúspěšnější talk show z dílny České televize. Bude tomu tak i po letních prázdninách? Odpověď na tuto otázku chce znát spoustu lidí. 

Světové celebrity
Kanye West

Kanye West má problém už i v Americe. Chtějí mu rušit koncerty!

Americký rapper Kanye West, v současnosti vystupující pod jménem Ye, čelí možnosti zrušení svého nadcházejícího koncertu v Texasu. Vystoupení naplánované v sanantonské hale Alamodome ohrozily jeho předchozí antisemitské výroky, kvůli kterým se do něj ostře opřela tamní starostka Gina Ortiz Jones.