Nejvyšší soud povolil Kongresu žádat o Trumpovy daňové záznamy

Americký nejvyšší soud povolil dnes kongresovému výboru, aby po ministerstvu financí žádal okamžité předání daňové evidence bývalého prezidenta a miliardáře Donalda Trumpa. Ten ve tříletém právním sporu po soudu žádal, aby ministerstvu zabránil odevzdat jeho záznamy Kongresu, protože výbor je podle něj hodlá zveřejnit, píše agentura Reuters.

Donald Trump

Ministerstvo financí odmítlo Trumpovu evidenci odevzdat, když byl v Bílém domě. Administrativa současného prezidenta Joea Bidena ale konstatuje, že sněmovní výbor pro způsoby a prostředky, který se zabývá především daněmi a clem, má právo přezkoumat daňová přiznání všech daňových poplatníků včetně prezidenta.

S tím souhlasily soudy nižší instance a nyní i nejvyšší soud. Trump tvrdí, že sněmovní výbor, jehož členové jsou převážně demokraté, překračuje své pravomoci a jeho daňové záznamy chce jen proto, aby je mohl zveřejnit. Uvádí také, že jednání výboru je politicky motivované.

Trump byl prvním americkým prezidentem za posledních 40 let, který nezveřejnil své daňové záznamy ve snaze udržet v tajnosti podrobnosti o svém bohatství a činnosti společnosti Trump Organization, píše Reuters.

Sněmovní výbor prostřednictvím právního spisu nejvyššímu soudu sdělil, že přiklonit se v tomto případu na stranu Trumpa by podkopalo autoritu soudní moci a zavedlo by precedens, který by Kongresu de facto bránil dokončit jakékoli vyšetřování týkající se bývalého prezidenta ve chvíli, kdy by začal tvrdit, že je politicky motivované.

Předseda sněmovního výboru, demokrat Richard Neal, o Trumpovu daňovou evidenci neúspěšně žádal už v roce 2019. Tehdy ministerstva financí a spravedlnosti Trumpovy administrativy ale rozhodla o pozdržení dokumentů. Bývalý ministr financí Steve Mnuchin v té době uváděl, že demokraté je žádají "ze stranických zájmů". Následoval soudní spor, který byl dnes rozhodnut.

Rozhodnutí ve prospěch výboru s demokratickou většinou je pro jeho činnost rozhodující, jelikož Demokratická strana ve volbách 8. listopadu ztratila kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a potažmo i nad výborem zabývajícím se daněmi. Příští sněmovní výbor s republikánskou většinou, který zasedne v lednu, by se tímto případem téměř jistě už nezabýval, píše agentura AP.

Trump minulý týden oznámil, že se v roce 2024 bude potřetí ucházet o prezidentské křeslo. Jeho právní střet se sněmovním výborem ohledně daní je jedním z mnoha, v nichž se miliardář nachází.

Témata: Donald Trump | USA

Téměř dva miliony Italů musí zaplatit pokutu, nenechaly se očkovat proti…

01.12.2022 09:42 Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2500 Kč) za to, že se do…

Extrémní počasí v Evropě. Meteorologové varují před vydatnými srážkami

01.12.2022 06:30 I čeští meteorologové upozorňují na tlakovou níži s nebezpečnými projevy, která ovlivní počasí v…

Zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let

30.11.2022 22:02 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o…

Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu. Chce, aby se podíval na škody způsobené…

30.11.2022 21:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele…

Islámský stát oznámil zabití svého vůdce

30.11.2022 21:21 Aktualizováno Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to…

Většina Rusů je podle průzkumu pro vyjednávání

30.11.2022 21:00 Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes…

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou

30.11.2022 20:18 Aktualizováno Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce…

EU měla varovat Muska, že Twitteru hrozí zákaz kvůli moderování obsahu

30.11.2022 20:15 Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval…

Německo a Norsko chtějí, aby NATO chránilo podmořskou infrastrukturu

30.11.2022 18:46 Aktualizováno Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které…

Západ se podle Scholze nezalekne jaderných hrozeb Ruska, NATO je garant…

30.11.2022 18:36 Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci…

Související:

Nejnovější