Některé zprávy o opičích neštovicích jsou podle OSN rasistické a homofobní

Některé mediální zprávy o opičích neštovicích posilují homofobní nebo rasistické stereotypy a prohlubují stigma. Uvedla to Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS), podle které zkušenosti z odezvy na epidemii AIDS ukázaly, že obviňování určité skupiny lidí může zmařit schopnost účinně reagovat na ohnisko nákazy. Případy viru jsou hlášeny z Evropy, USA, Kanady a Austrálie. Nemoc se obvykle vyskytuje v zemích západní a střední Afriky.

OSN

UNAIDS uvedla, že značná část nedávných případů opičích neštovic byla zjištěna u homosexuálů, bisexuálů a dalších mužů, kteří mají pohlavní styk s muži. Podle agentury se ale pravděpodobně nakazili při těsném fyzickém kontaktu s někým, kdo už byl virem infikovaný. Organizace zdůraznila, že nakazit se může kdokoli.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virus přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například ložní prádlo.

Některá mediální zobrazení Afričanů a členů LGBT komunity (lesbické ženy, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby) tak podle UNAIDS "posilují homofobní a rasistické stereotypy a prohlubují stigma".

WHO oznámila, že ke 21. květnu obdržela hlášení o 92 nemocných ve 12 členských státech. kde se nemoc obvykle nevyskytuje. Prověřuje dalších 28 podezření na toto onemocnění.

"Stigma a obviňování podkopávají důvěru a schopnost účinně reagovat během epidemií, jako je tato," řekl náměstek výkonného ředitele UNAIDS Matthew Kavanagh.

"Zkušenosti ukazují, že stigmatizující rétorika může rychle znemožnit reakci založenou na důkazech tím, že podněcuje koloběh strachu, odvádí lidi od zdravotnických služeb, brání úsilí o identifikaci případů a podporuje neúčinná, represivní opatření," dodal.

Šíření opičích neštovic podle Kavanagha ukazuje, že lidé budou i nadále čelit virovým hrozbám. Je proto nezbytná mezinárodní koordinace a solidarita, protože viry lze překonat pouze na globální úrovni, uvedl představitel UNAIDS.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech minulého století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval. 

Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Témata: opičí neštovice | OSN

Někdejší pracovnice Bílého domu popisuje v Kongresu, jak se choval Trump v…

28.06.2022 20:33 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, týkají se i dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Bulharsko vyhostilo desítky ruských diplomatů, část viní ze špionáže

28.06.2022 19:17 Aktualizováno Bulharsko dnes vyhostilo 70 ruských diplomatů, z nichž někteří podle končícího premiéra Kirila…

Rusové zaútočili raketami na Dnipro, pod troskami jsou prý lidé

28.06.2022 19:07 Rusko dnes podniklo raketový útok na třetí největší ukrajinské město Dnipro, uvedly tamní úřady.…

Skotsko chtějí vyvolat nové referendum o nezávislosti

28.06.2022 17:47 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v projevu v Holyroodu prohlásila, že skotský parlament…

Policie našla v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:53 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

V Madridu začíná třídenní summit NATO, bude řešit ruskou invazi na Ukrajinu

28.06.2022 16:51 Aktualizováno Do hlavního města Španělska se dnes slétají lídři členských zemí Severoatlantické aliance, které…

Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do NATO, řekl Fiala

28.06.2022 16:42 Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO), zopakoval dnes na…

Rusko zveřejnilo souřadnice Pentagonu, nelíbí se mu podpora Kyjeva

28.06.2022 16:15 Rusko v den zahájení summitu Severoatlantické aliance v Madridu zveřejnilo souřadnice Pentagonu a…

Počet obětí ruského útoku na nákupní středisko v Kremenčuku stoupl na 18

28.06.2022 16:03 Aktualizováno Počet obětí ruského raketového úderu na ukrajinské město Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna…

Související:

Nejnovější