Někteří odborníci považují zrušení povinnosti kontrolovat covidové certifikáty v restauracích, hotelích nebo na hromadných akcích od příští středy za předčasné. Vláda opatření zmírnila po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle některých ale může jít i o rezignaci na realitu, protože se opatření stejně často nedodržují.
Epidemiolog Rastislav Maďar na dotaz ČTK odpověděl, že jeho sekce Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) vládě radila, aby nejdříve zavedla možnost prokazovat se jako covidovým certifikátem i testem. Předseda odborné společnosti infektologů Pavel Dlouhý považuje za absurdní, že v ČR fakticky pandemii ukončil soud.
"Návrh Epidemiologické skupiny NIZP je nejdříve doplnil znovu uznávání testů do formy TNO (test-nemoc-očkování) a postupně končit vyžadování povinnosti certifikátu ve vlnách podle rizikovosti daného místa. Nejdéle měly zůstat povinné u hromadných akcí a v místech výskytu rizikové populace," sdělil. Vláda si podle něj ale názor epidemiologické skupiny NIZP nevyžádala a sám se o změnách dozvěděl z médií.
"Je absurdní, že k ukončení pandemie dochází v České republice rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který je jistě vybaven vysoce kvalifikovanými odborníky na covid-19," sdělil ČTK předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.
Podle něj půjde v zařízeních, kde kontroly skončí, v následujících třech týdnech o dosti nebezpečné prostředí. Varoval by zejména neočkované a lidi bez posilující dávky, protože třetí dávka očkování snižuje dvakrát riziko nákazy a osmkrát riziko hospitalizace.
"Považuji za zvláštní uvolňovat opatření ve chvíli, když čísla nakažených stále stoupají nebo alespoň ještě přesvědčivě neklesají a není zcela jasné, kolik lidí bude končit v nemocnicích a kdy a jak rychle bude incidence klesat či klesne na rozumná čísla," sdělila ČTK viroložka Ruth Tachezy. Podle ní není strategické říkat přesná data, ale lépe je uvádět parametry, kterých musí epidemie dosáhnout.
Zrušení kontroly covidových certifikátů může podle biochemika Libora Grubhoffera pandemickou vlnu omikronu podstatně prodloužit, předpokládá nejméně do konce března. "Rezignovali jsme na skutečnost, že máme obrovská čísla pozitivně testovaných, máme obrovské incidenční číslo. K rozvolnění bych přikročil, až by kleslo pod hodnotu 100, a reprodukční číslo pod hodnotu 1,0," napsal ČTK.
Předčasné je rozvolňování také podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího, také on navrhuje počkat, až bude jasné, že už počty nových případů klesají a hospitalizace nestoupají příliš. Vážné stavy se podle něj mohou vyskytnout dva až tři týdny od nakažení. "Je také skutečností, že se stávající opatření moc nedodržují, minimálně se kontrolují, takže vláda tímto možná jen rezignuje na realitu," dodal. S tím, že se opatření vymáhají jen velmi málo, souhlasí i Grubhoffer.
V současnosti není podle imunologa Zdeňka Hela dostatek dat, aby bylo možno rychle rušit všechna opatření. "K procesu rozvolňování opatření bych radil přistupovat s maximální opatrností. Jako příklad může sloužit situace v USA a v některých zemích Evropy. Přestože počet případů infekce variantou omikron začíná klesat, počet úmrtí neustále vzrůstá. Příčinou je pravděpodobně pomalejší průnik infekce do starších věkových kategorií, které mají omezené kontakty s okolím," sdělil Hel ČTK.
Před rušením opatření varoval na twitteru také zástupce Světové zdravotnické organizace v ČR Srdan Matič. "Neměli bychom podceňovat přírodu. Nevíme, kterým směrem tyto mutace půjdou, ale ještě nevidíme konec pandemie," uvedl. Zmírňování opatření je podle něj příliš velkým optimismem a pravděpodobně je motivované víc ekonomickými cíli než zdravím.
Shoda odborníků, které ČTK oslovila, není na tom, zda od 18. února ukončit plošné testování ve firmách a ve školách. "Osobně bych měl raději lepší přehled o epidemii, který nám přináší testování," uvedl Maďar. Po skončení testování je podle něj třeba ukončovat izolaci po pěti dnech testem nebo ji prodloužit na sedm dní, pokud nakažený nemá příznaky.
Podle Dlouhého je ukončení testování na základě shody expertních týmů NIZP. Testování by se podle něj mělo dál zaměřit na lidi s příznaky, zejména na ty, kterým hrozí vážnější průběh nemoci. Dál potřebné je například ve zdravotnických zařízeních nebo v pobytových sociálních službách, jako jsou domovy pro seniory.
S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu.
Příští víkend nás čeká teplé počasí, tropy se ale podle ČHMÚ.cz neobjeví.
Karlovy Vary aktuálně žijí nejen filmem, ale také hudbou – a v případě zpěváka Marcella a jeho ženy Lindy i šťastnou rodinnou novinkou. Manželé oznámili, že čekají miminko.
Napjaté vztahy mezi princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a zbytkem britské královské rodiny se znovu dostaly do centra pozornosti. Podle nové série tvrzení z královského zákulisí prý Harry ignoroval opakovaná varování své rodiny – včetně bratra prince Williama – kvůli „zoufalé touze usadit se a založit rodinu“.
Kim Kardashian se emotivně rozloučila se svou celoživotní přítelkyní Lindsay May, která letos v únoru podlehla rakovině. Na svém Instagramu zveřejnila sérii snímků z jejich společných chvil a připojila dlouhou a upřímnou vzpomínku, v níž popsala bolest z její ztráty a prázdnotu, kterou po sobě zanechala.
Herec Brad Pitt se po osmileté rozvodové bitvě s Angelinou Jolie snaží obrátit list. Jak uvádí magazín Us Weekly, hvězda filmu F1 otevřeně přiznává, že rozchod s Jolie zásadně ovlivnil jeho život a nadále ho tíží především narušený vztah s dětmi.
Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.
Na TikToku se šíří video s populárním fitness koučem vystupujícím jako @fitnesscoachbrad, který tvrdí, že pokud zřídka kdy onemocníte, je to známka potlačené imunity v důsledku stresu. Jeho teorie ale narazila na ostrou kritiku od odborníků – a lékaři ji označují za zavádějící a nebezpečně zkreslenou.
Herečka Iva Pazderková, která se v posledních týdnech stala výraznou tváří volební kampaně premiéra Petra Fialy, rozvířila další vlnu debat. V rozhovoru s novinářem Čestmírem Strakatým otevřeně řekla, že nechce mít děti – a že se s tímto rozhodnutím cítí dobře. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Zpěvačka Katy Perry se obrátila na soud se žádostí o vydání předběžného opatření proti 43letému bezdomovci Rossu Elliottu Hedrickovi, kterého obviňuje z opakovaného narušování jejího soukromí. Podle soudních dokumentů, které získal web TMZ, se muž bez pozvání dostavil na její pozemek v Santa Barbaře minimálně dvakrát během května – a podle bezpečnostní služby zpěvačky hrozí, že v tom bude pokračovat.
Villa Park v Birminghamu se v sobotu večer proměnil v epicentrum emocí, nostalgie a nezkrotné energie, když Ozzy Osbourne, legenda heavy metalu, vystoupil na pódium ke svému poslednímu živému koncertu. Před zraky desítek tisíc fanoušků, kteří už odpoledne zaplnili stadion v rámci akce Black Sabbath: Back to the Beginning, se Osbourne rozloučil stylově – na černém trůnu s křídly, ze kterého vyjel zpod pódia za ohlušujícího jásotu.
Princ Harry a Meghan Markle podle zdrojů serveru Page Six znovu výrazně osekali svůj tým, především v oblasti komunikace. Dvojice, která se od roku 2020 drží mimo oficiální královské povinnosti, se údajně snaží ušetřit – a to i kvůli nejisté budoucnosti svého kontraktu s Netflixem.