Nemají elektřinu ani plyn. Ukrajinští vesničané se přesto snaží znovu žít

Obyvatelé vesnice Lubjanka, která se nachází severozápadně od Kyjeva, se snaží znovu vybudovat své životy. Pokoušejí se o to v době, kdy ukrajinští vojáci odstraňují miny z nedalekého lesa, kde se předtím utábořili ruští vojáci. Ves, kde žije méně než 3000 obyvatel, obsadily ruské jednotky hned po zahájení invaze na Ukrajinu. V borovicovém lese se jich usídlily tisíce, vojáci kopali zákopy, vytyčovali pozice, ze kterých podle místních obyvatel ostřelovali města poblíž metropole, píše agentura Reuters.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Odejít z domovů během okupace bylo nebezpečné, popisovali vesničané, zatímco se nyní shromáždili v místním zdravotnickém středisku. Ruští vojáci jim tehdy nařídili, aby zůstali vevnitř, ale i ze sklepů obyvatelé vsi slyšeli zvuk raket, které nad nimi létaly.

"Stříleli, ostřelovali... Zachránil nás les. Nebýt jeho, byli bychom zničeni," popsal třiačtyřicetiletý Oleh Onoprijenko, jenž zároveň vyjmenoval zdevastovaná města v okolí Kyjeva, jako jsou Irpiň nebo Hostomel.

V lese mezitím místní členové teritoriální obrany a ukrajinské armády čistili minová pole a odstraňovali další nevybuchlou munici.

Dnes ráno byly vidět linie zákopů pokryté větvemi stromů a plastovými fóliemi. V jednom ze zákopů, který podle člena teritoriální obrany sloužil ruským vojákům jako polní nemocnice, byla vidět o vchod opřená zakrvácená nosítka.

Dodávky elektrické energie a plynu dosud nebyly v Lubjance obnoveny. Obyvatelé každý den proto stojí ve frontě před malou zdravotnickou klinikou, aby si mohli nabít telefony pomocí hlučného generátoru.

Po vypuknutí invaze jedenačtyřicetiletý Viktor Šapošnikov zaslechl, že Rusové hledají vysloužilé vojáky a policisty. Na začátku března policejní veterán Šapošnikov proto uprchl.

"Nikdo to nečekal, bylo to děsivé a báli jsme se vyjít ven," řekl Šapošnikov, jenž zároveň popisoval, jak se obyvatelé snažili získat zprávy o tom, co se děje mimo vesnici. A nedařilo se jim to.

Ruští vojáci obsadili domy jeho sousedů, a když začali koncem března ustupovat, vyrabovali podle něj všechny jejich cennosti.

Uvnitř jednoho zničeného letního domu, kde se usídlili ruští vojáci, byly poházené pohozené potravinové lístky. Na zdi byly nastříkány urážky Ukrajinců. Vedle jednoho z graffiti někdo napsal omluvu Ukrajincům: "Tohle jsme nechtěli... odpusťte nám," stálo tam.

Rusko vtrhlo na Ukrajinu 24. února v rámci invaze, kterou prezident Vladimir Putin nazval "zvláštní operací" s cílem demilitarizovat a "denacifikovat" svého souseda. Ukrajina a její spojenci tvrdí, že je to neopodstatněná záminka k válce.

Šapošnikov vypráví, že ruští vojáci obyvatelům vsi říkali, že je přišli "osvobodit". "Osvobodit nás od čeho? Jsme mírumilovní... jsme Ukrajinci. Cítím se hrdý na to, že jsem Ukrajinec," prohlásil, zatímco jeho sousedé trpělivě čekali na pomoc u kliniky.

Co bude dál? Nikdo neví

Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko před pár dny oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu a nadále pokračují snahy o mírová jednání, ačkoliv prezident Vladimir Putin oznámil, že rozhovory jsou na mrtvém bodě.

Ruské ministerstvo obrany v poslední době tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Britské ministerstvo obrany ale uvedlo, že ruské ozbrojené síly zřejmě skutečně přeorientovaly své úsilí na dobytí celého Donbasu. Očekává, že boje na východě Ukrajiny v příštích dvou až třech týdnech zesílí.

Není ani zřejmé, nakolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.

Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.

Část ruských vědců maří kolegům schvalujícím válku šanci dostat se do…

27.05.2022 21:51 Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové,…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 21:50 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

Související:

Nejnovější