Německá ekonomika v příštím roce klesne o 0,4 procenta, letos ale poroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos i přes všechny dopady ruské invaze na Ukrajinu vykáže růst o 1,4 procenta, v roce příštím ale o 0,4 procenta klesne. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně oznámili zástupci čtyř předních německých ekonomických institutů. Jejich prognóza počítá s návratem k hospodářskému růstu v roce 2024, kdy by ekonomika mohla vykázat vzestup o 1,9 procenta.

Německo, ilustrační foto

Instituty RWI, Ifo, IfW a IWH, které podzimní prognózu vypracovaly, původně očekávaly v letošním roce hospodářský růst o 2,7 procenta a v příštím roce o 3,1 procenta.

"Útok ruských sil na Ukrajinu a s tím související krize na energetických trzích vedou k citelnému propadu německé ekonomiky," řekl Torsten Schmidt, který je šéfem hospodářského výzkumu v RWI.

Výrazné zpomalení ekonomiky v závěrečných měsících letošního roku avizoval začátkem září institut Ifo, když uvedl, že německá ekonomika se ve třetím kvartálu po dvou čtvrtletích růstu dostane do stagnace a v závěrečném čtvrtletí se o 0,2 procenta propadne. Na celý letošní rok pak Ifo předpověděl růst HDP o 1,6 procenta, ještě na jaře přitom očekával růst hospodářství o 3,1 procenta.

Instituty rovněž předpokládají, že míra inflace v Německu se v nadcházejících měsících ještě zvýší a že v příštím roce by mohla dosáhnout průměrné hodnoty 8,8 procenta. Pro letošek odhad činí 8,4 procenta.

Ozdravení ekonomiky instituty podle Schmidta očekávají v roce 2024, kdy se Německo podle prognóz vrátí k růstu. Inflace podle současných předpokladů postupně zpomalí k hodnotě dvou procent a sníží se ceny plynu.

Instituty v prognóze doporučily vládě kancléře Olafa Scholze, aby o několik let odložila chystaný odchod od jaderné energetiky. "Navrhujeme vládě, aby jaderné elektrárny nechala v provozu déle než do jara (2023). Jaderné elektrárny jsou výborným nástrojem pro vyrovnávání síťových výkyvů," řekl Schmidt.

Německo původně chtělo své poslední tři jaderné elektrárny odstavit ke konci letošního roku, ale kvůli složité energetické situaci postoj přehodnotilo. Ministr hospodářství Robert Habeck nejprve na začátku září řekl, že dvě elektrárny budou do jara v provozní rezervě, tento týden ale oznámil, že vzhledem k nepříznivému vývoji zůstanou v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku připojeny k síti.

Instituty RWI, Ifo, IfW a IWH tvrdí, že německý energetický sektor bude čelit vážným problémům i během příští zimy, tedy na přelomu let 2023 a 2024. "Není jasné, do jaké míry bude možné naplnit plynové zásobníky bez ruských dodávek," uvádí analýza. Delší chod jaderných elektráren by tak podle prognózy přispěl nejen k posílení energetické bezpečnosti Německa, ale i ke stabilizaci cen elektrické energie.

Témata: ekonomika | Německo

Obchodní bilance v říjnu podeváté v řadě skončila schodkem

07.12.2022 15:05 Aktualizováno Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset…

HDP letos podle komory vzroste o 2,4 procenta, příští rok bude stagnovat

07.12.2022 12:32 Česká ekonomika letos přes vysoké náklady na energie vzroste o 2,4 procenta. Příští rok bude…

Eurostat: Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí proti odhadům rychleji

07.12.2022 11:30 Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,4…

Stavebnictví se vrátilo k růstu, průmyslová výroba oproti září klesla

07.12.2022 09:59 Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a…

Firma Donalda Trumpa byla u soudu shledána vinnou z daňového podvodu

06.12.2022 22:58 Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v…

Klienti ČEZ už dostávají nové zálohy, část je má i přes zdražení stejné

06.12.2022 14:12 Zákazníci největšího dodavatele elektřiny v Česku společnosti ČEZ už dostávají nové zálohy za…

Maloobchodní tržby nadále klesají, v říjnu o více než 9 procent

06.12.2022 10:12 Aktualizováno Tržby v maloobchodě v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta…

Firmy s tržbami do dvou milionů korun mají čas na odhlášení z odvodů DPH…

05.12.2022 16:22 Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z…

Reálná mzda klesla v Česku o 9,8 procenta, nominálně rostla na 39.858 Kč

05.12.2022 10:12 Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně…

Tržby obchodníků během druhého adventního víkendu vzrostly proti začátku…

04.12.2022 17:22 Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15…

Související:

Nejnovější