Německá policie zatkla muže, který údajně plánoval útok kyanidem a ricinem

Německá protiteroristická policie zatkla v noci na dnešek v Porúří muže, který podle prokuratury plánoval islamistický útok za použití silných jedů. Policie prohledala bydliště zatčeného 32letého Íránce ve městě Castrop-Rauxel, informovala o tom agentura DPA. Podle generálního státního zastupitelství se ale v bytě žádné jedovaté látky nenašly.

Německá policie

Hlavním podezřelým je 32letý muž, policie ovšem zadržela i jeho 25letého bratra. Podle DPA oba muži pobývají v Německu od roku 2015. Zatím není jasné, v jaké fázi přípravy útoku byly ani co mělo být jeho cílem. DPA s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že muž nejednal z pověření Íránu a jednalo se spíše o sunnitského extremistu. Podle časopisu Der Spiegel je Íránec přívržencem teroristické organizace Islámský stát (IS). V případě prokázání viny mu hrozí podle Reuters šest až deset let vězení.

"Obviněný je podezřelý, že připravoval závažný násilný čin proti bezpečnosti státu. Prohlídky slouží k nalezení příslušných jedovatých látek a dalšího důkazního materiálu," uvedli vyšetřovatelé k noční razii. Podle nich si muž pro plánovaný útok obstaral kyanid a ricin. Mluvčí generálního státního zastupitelství, které se v Německu zabývá nejzávažnější trestnou činností, ale kolem poledne prohlásil, že se při prohlídce mužova bytu žádné jedovaté látky nenašly. Podle agentury DPA není zatím jasné, zda se mu nepodařilo jedy získat, nebo je skladoval jinde než ve svém bytě.

Ricin je podle německého Institutu Roberta Kocha (RKI) považován za biologickou zbraň. Kyanid je také vysoce toxický, i malé množství je pro člověka smrtelné.

Velké množství policistů, ale také hasiči a záchranáři, z nichž mnoho mělo na sobě ochranné obleky, zasahovalo v noci na dnešek v bytě podezřelého ve městě Castrop-Rauxel ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Policisté uzavřeli okolí a z domu vynesli modré sudy na dekontaminační místo zřízené hasičským sborem, popsal reportér agentury DPA.

Podle deníku Bild spolková policie začala případ vyšetřovat na základě tipu od "spřátelené tajné služby". Časopis Der Spiegel uvedl, že Německo dostalo tip od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kterému se podařilo nabourat do jedné z chatovacích skupin extremistů na komunikační síti Telegram.

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul uvedl, že úřady měly k dispozici "indicii, kterou bylo třeba brát vážně" a která policii přiměla k nočnímu zásahu. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že Německo je dál možným cílem islamistického teroru, a je proto třeba mít se na pozoru. Od roku 2000 podle ní úřady zmařily 21 islamistických atentátů.

Podle loňské zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se v Německu nazývá civilní kontrarozvědka, bylo v zemi zhruba 28.290 islámských radikálů. To je o zhruba 400 méně než v roce 2020. Odborník na terorismus Peter Neumann dnes ovšem agentuře DPA řekl, že noční zásah policie v Porúří, je důkazem, že radikální islamismus je pro Německo nadále hrozbou. "Tato hrozba je menší než před šesti nebo sedmi lety, ale nadále existuje. Na to nesmíme zapomínat," uvedl.

Agentura DPA v této souvislosti připomněla kauzu z roku 2018, kdy policie zatkla v Kolíně nad Rýnem Tunisana a jeho německou manželku kvůli podezření z výroby biologických zbraní. V jejich bytě našla rovněž ricin. Na stopu jim přišla díky informaci, že si muž na internetu objednal podezřelé chemikálie a velké množství semen rostliny, z níž se dá ricin získat. V roce 2020 byli oba odsouzeni k trestům odnětí svobody, Tunisan dostal deset let, jeho žena osm let vězení.

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Rusko zničilo většinu ukrajinských tepelných elektráren

13.04.2024 21:55 Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc,…

Papež František se obává probíhající války mezi Izraelem a Hamásem

13.04.2024 19:12 Papež František vyjádřil svou obavu z probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním…

Související:

Nejnovější