Německá vláda a Mnichov se přou o placení účtů za červnový summit G7

Červnový summit skupiny světových ekonomik G7 v bavorském alpském zámku Elmau demonstroval podle hostitelského Německa jednotu Západu, na vnitroněmecké scéně ale o jednotě hovořit nelze, alespoň pokud jde o placení účtů za organizaci. Pořádání vrcholné schůzky stálo německý rozpočet nejméně 113,5 milionu eur (2,8 miliardy Kč), jenže Bavorsko již předem ohlásilo své náklady ve výši 188 milionů eur (4,6 miliardy Kč), které by chtělo dostat proplacené.

Markus Söder

To, že spor o peníze bude nevyhnutelný, naznačila už tisková konference bavorského premiéra Markuse Södera po odjezdu státníků z Elmau. "Bavorsko ukázalo, že summity umí," řekl Söder. Jedním dechem ale dodal, že teď je ale čas s jejich hoštěním přestat, přinejmenším pro dohlednou budoucnost.

Na zámku Elmau s působivým výhledem na horské štíty bavorských Alp jednali šéfové států a vlád zemí G7 nejen letos, ale také v roce 2015. Další pořadatelství summitu této skupiny na Německo připadne v roce 2029. A Söder již řekl, že místo tradičních bavorských horských ostrostřelců a krojů by zahraniční hosté příště rádi viděli třeba námořnický či hornický folklor. Jasně tak poukázal na to, že spolková vláda by měla dějiště vrcholné schůzky hledat spíše na severu Německa.

Organizace summitu s sebou totiž nese značná omezení pro místní obyvatele, riziko řádění radikálních odpůrců globalizace a také nemalé finanční náklady. Spolkové ministerstvo financí na žádost postkomunistické Levice uvedlo, že spolkovou vládu summit a předsednictví G7 stálo nejméně 113,5 milionu eur. Levice tuto částku označila za obrovské peníze, které posloužily kancléři Olafu Scholzovi k osobní propagaci.

Jen Spolkový tiskový úřad vyčlenil na summit 30 milionů eur (731,4 milionu Kč), ze kterých zhruba dvě třetiny připadly pořadatelské agentuře, další peníze stály pronájem tiskového střediska, tlumočení či dodržování hygienických pravidel kvůli dosud neskončené pandemii nemoci covid-19.

Jádrem sporu se ale stává položka s asi 50 miliony eur (1,2 miliardy Kč) na paušální náklady. A právě z ní by měly Bavorsko a také ostatní německé regiony, které s organizací pomáhaly, příspěvek za summit dostat. Suma pro paušální náklady je ale výrazně nižší než 188 milionů eur, se kterou počítalo jen Bavorsko.

Bavorsko uvádí, že kvůli zajištění bezpečnosti organizovalo 18.000 policistů, postavilo 16 kilometrů plotů, zapečetilo desítky tisíc kanalizačních poklopů a uzavřelo vzdušný provoz v okolí zámku. V městě Garmisch-Partenkirchen nedaleko Elmau navíc vznikly z 260 obytných kontejnerů policejní a justiční středisko s nepřetržitým provozem a také přistávací plocha pro vrtulníky, která byla jen kvůli summitu dočasně vyasfaltována.

Ke sporu o peníze Söder před několika dny řekl, že spolková vláda chce Bavorsku proplatit jen asi čtvrtinu nákladů, což označil za neférové. Kolik peněz Bavorsko skutečně dostane, jasné ještě není, protože podle spolkového ministerstva financí se o věci dál vyjednává. Jisté ale je, že to nebude stoprocentní pokrytí nákladů, jak se z bavorské vlády ozývá.

Plnou náhradu ovšem Bavorsko za summit nedostalo ani v roce 2015, kdy Křesťansko-sociální unie (CSU) nynějšího bavorského premiéra Södera byla spolu se sesterskou Křesťanskodemokratickou unie (CDU) hlavním německým vládním uskupením. Tehdy Bavorsko vyčíslilo svůj účet za summit G7 na 133 milionů eur (3,2 miliardy Kč), ale od spolkové vlády dostalo paušálně 40 milionů eur (976 milionů Kč).

Témata: Markus Söder | Německo | G7

Rusové by podle průzkumu podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Na Ruskem okupovaných územích sílí odpor Ukrajinců, píše AP

09.08.2022 12:25 Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu…

Rusko je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

09.08.2022 11:08 Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské…

Soul zaplavily přívalové deště, osm lidí zemřelo

09.08.2022 10:41 Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na dnešek zaplavily jihokorejskou…

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 09:05 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Charkov opět čelil ruskému ostřelování, zprávy o obětech zatím nejsou

09.08.2022 08:23 Ruské síly na Ukrajině v noci na dnešek opět ostřelovaly Charkov a poškodily elektrický sloup a…

Čína se manévry připravuje na invazi, tvrdí tchajwanská diplomacie

09.08.2022 08:05 Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl dnes šéf…

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

Související:

Nejnovější