Německo nemá podle bavorského premiéra Markuse Södera zajištěné zásobování plynem; zemský ministerský předseda varoval, že největší ekonomice EU hrozí infarkt. Jeho protějšek z Bádensko-Württemberska Winfried Kretschmann během debaty uspořádané listem Süddeutsche Zeitung řekl, že situace je dramatická a případné odstavení některých podniků od dodávek plynu může mít dopad na dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu.
Bavorsko a Bádensko-Württembersko přitom patří k motorům německého hospodářství. Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes dal najevo, že se obává úplného přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1, kterým proudí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.
"Momentálně si myslím, že zásobování plynem není zajištěné," cituje agentura DPA Södera, šéfa Křesťanskosociální unie (CSU). "Je to mnohem horší, než si většina lidí myslí," dodal. Části lidem se kvůli energetické krizi podle něho znovu dramaticky změní život. V této souvislosti varoval před "explozivním" nárůstem cen energií a propadem životní úrovně střední třídy. Zároveň ekonomice hrozí ""infarkt", uvedl tento konzervativní politik. Vysvětlil, že každé firmě, která by byla odstavena od dodávek plynu, hrozí zásadní ekonomické problémy, které stát nebude schopen kompenzovat. Už nyní Německo sklouzává po "obrovské spirále dluhů", uvedl.
Šéf bádensko-württemberské vlády Kretschmann (Zelení) řekl, že nechce věci zbytečně dramatizovat, situaci je ale třeba popsat realisticky. "A je to samozřejmě drama," prohlásil. Nesmí se podle něho stát, aby v případě narušení dodavatelských řetězců v automobilovém průmyslu najednou "padly" miliony pracovních míst.
Podle spolkového ministra hospodářství Habecka (Zelení) hrozí "blokáda celého plynovodu Nord Stream 1" od 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce. Habeck rovněž varoval, že takový vývoj by mohl způsobit velké komplikace v zásobování plynem v zimních měsících. Dodal nicméně, že na léto má Německo dodávky plynu zabezpečené.
Söder a Kretschmann vyzvali spolkovou vládu, aby vytvořila jasná pravidla pro postup v případě nedostatku plynu. Chtějí, aby určila, kterým průmyslovým odvětvím budou dodávky zachovány a kterým ne.
Zatímco Kretschmann jako jeden z možných léků na hrozící energetickou krizi vidí snížení povolené rychlosti na dálnici na nejméně dva roky, byl by Söder pro odklad odstavení německých jaderných elektráren. Německo chce přitom od výroby energie z jádra upustit už s koncem letošního roku.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom tento měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, což zdůvodňuje zpožděním při opravě zařízení firmy Siemens Energy. Habeck ale toto omezení dodávek už dříve označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu. V Německu nyní platí stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.
Začínající sólová kariéra Charlotte Gottové nabírá na obrátkách. Její fanoušci se po první písničce dočkali i videoklipu. Bez obrazových materiálů se ostatně už v dnešní době sociálních sítí nemá nikdo šanci prosadit.
Česko v posledním květnovém týdnu zasáhlo několik smutných zpráv. Jednou takovou bylo úmrtí zpěvačky, šansoniérky a herečky Věry Nerušilové. Bylo jí 91 let. Málo se přitom ví, že měla v rodinu jednu známou političku, která ji dokonce považovala za druhou maminku.
Petra Svoboda se předloni musela vypořádat s událostí, kterou by nikdo nechtěl zažít. Přišla totiž o milovaného manžela. Se ztrátou se dlouho vyrovnávala sama, ale nyní se objevily informace, které naznačují, že v jejím životě figuruje nový muž.
Českým šoubyznysem v květnu otřásl rozpad jednoho hvězdného vztahu. Již třetí manželství se rozpadlo Ondřeji Brzobohatému, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Nyní se lidé konečně dočkali netrpělivě očekávané reakce maminky Ondřeje.
Pohádka je u konce, oznámil Daniel Krejčík svým fanouškům. Po předchozích spekulacích potvrdil, že se rozvádí se svým partnerem Jiřím. Ano si přitom řekli teprve loni v létě. Idyla ale brzy skončila.
Halina Pawlowská se ve vzpomínkách vrátila do doby, kterou už máme dávno za sebou. A z jejích slov vyplývá, že je to jenom dobře. Pawlowská totiž popsala, co musela podstoupit, aby se prosadila.
Nestabilní bude počasí ve zbytku pracovního týdne. Nejteplejším dnem bude čtvrtek, dnes a před víkendem by si lidé neměli doma zapomenout deštník. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česká verze Survivoru se letos poprvé dočká velkolepého finále, které zatím televizní diváci nezažili. Mohou se ho ostatně osobně zúčastnit, protože na vyvrcholení reality show v pražském Foru Karlín se prodávají vstupenky.
V Česku od pondělí probíhá meteorologické léto, ale počasí se oproti závěrečnému jarnímu týdnu lehce pokazilo. Na vlny veder to nevypadá ani v následujících dnech, respektive týdnech. Podle meteorologů se maximální teploty budou pohybovat lehce nad 20 stupni.
Jednou z dosavadních zásadních událostí letošního roku v československém šoubyznyse byl rozchod Karlose Vémoly a jeho manželky Lely. Oba ale musí nadále fungovat jako rodiče a zápasník zcela nevylučuje ani naprosté usmíření.
Českým šoubyznysem letos zásadně otřásla kauza jednoho rozchodu, ke kterému však nedošlo mezi mužem a ženou. Sbohem si řekly Agáta Hanychová a Ornella Koktová. Dcera herečky Veroniky Žilkové se teď ke konci spolupráce a kamarádství vrátila a prozradila, zda vidí šanci na jeho obnovení.
Jméno Ivy Janžurové se v květnu hodně skloňovalo. Legendární herečka totiž měla narozeniny, ale naneštěstí ji také opakovaně zradilo zdraví. Lékaři u Janžurové odhalili problém, který se rozhodně nesmí zanedbat. Jak na tom herečka momentálně je?