Německo asi nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Mariusz Stankowski / INCORP images
ČTK 19. srpna 2022 12:26 | akt. 19. srpna 2022 14:32
Sdílej:

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Na pracovištích počítá Habeckův návrh s vytápěním podle několika stupňů na základě fyzické zátěže. U převážně sedavých a fyzicky nenáročných profesí by se topilo na 19 stupňů, u středně těžkých a převážně sedavých, případně tělesně lehkých zaměstnání vstoje či za chůze by teplota v místnostech byla 18 stupňů. Na 16 stupňů by se topilo v prostorách, kde zaměstnanci vykonávají středně těžkou fyzickou práci, při které stojí či chodí. U fyzicky náročných profesí je navrženo vytápění na 12 stupňů.

Omezení se dotknou také majitelů rodinných bazénů, jejichž vyhřívání plynem a elektřinou by mělo být zakázáno. Veřejných plaveckých stadionů se to ale týkat nebude, ačkoli i zde musí návštěvníci počítat s nižší teplotou vody, než na jakou byli v uplynulých letech zvyklí.

Vedle závazných nařízení, která německá vláda připravuje, se Scholzův kabinet snaží veřejnost a podniky přesvědčit k dobrovolnému hledání úspor. Habeckovo ministerstvo spustilo kampaň, která k šetření energiemi nabádá nejen všech 83 milionů obyvatel Německa, ale také instituce, firmy či obce. Těm nabízí tipy, díky kterým by jim na účtech mělo zůstat více peněz.

Témata:
Stalo se
Domácí
Petr Fiala

Poprvé v historii. Fiala oznámil definitivní odstřižení od ruské ropy

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

České celebrity
Felix Slováček a Dagmar Patrasová dorazili na poslední rozloučení s dcerou. (15.4.2025)

Felix Slováček popsal odcházení milované dcery Aničky (†29)

Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi? 

Zahraničí
Robert Fico

Nové záběry atentátu na Fica. Zveřejnili je Finové, autorka je původně poskytla policii

Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.

České celebrity
Dan Bárta

Dan Bárta a hrozba trvalých následků. J.A.R. odkládají koncerty

Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?