Německo bude dál podporovat Ukrajinu v obraně před ruskou invazí

Ukrajinská armáda střeží své území.
Ukrajinská armáda střeží své území., foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN
ČTK 11. srpna 2022 12:46 | akt. 11. srpna 2022 14:29
Sdílej:

Německo bude dál podporovat Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který zopakoval, že odpovědnost za válku nese ruský prezident Vladimir Putin. Scholz také řekl, že Německo stojí o vyšetření ruských válečných zločinů.

"Válka na Ukrajině zůstává největší výzvou," poznamenal Scholz. "Německo po ruské invazi učinilo zásadní politický obrat v dodávkách zbraní," uvedl s odkazem na rozhodnutí Berlína poskytnout Ukrajině zbraně na obranu. "Válka na Ukrajině vyžaduje, abychom činili dalekosáhlá rozhodnutí na podporu ukrajinského boje za nezávislost," řekl.

Podle kancléře je třeba společně s Evropskou unií učinit vše, aby bylo možné objasnit a potrestat ruské válečné zločiny. Scholz zdůraznil, že za válku je zodpovědný Putin, a bez odpovědi ponechal dotaz, za jakých podmínek by současného šéfa Kremlu opět pozval do Německa.

Novináře dnes zajímalo i možné angažmá bývalého sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera při mírových rozhovorech. Schröder je v Německu i ve své straně kritizován za úzké vazby na Rusko a na Putina. Scholz, který je rovněž sociální demokrat, si ale nemyslí, že by bývalý šéf německé vlády mohl nyní nějakou roli sehrát.

Stalo se
Společnost
PPF

Kellnerovým zřejmě dosloužila. První vila boháče je na prodej

V nadcházející zimě uplyne pět let od tragické smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nyní se chystá velký obchod s jednou z jeho nemovitostí. Vdova chce podle dostupných informací prodat jeho první vilu. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová myslí na všechno. Pojistila se pro případ nejhoršího scénáře

Agáta Hanychová umí překvapit, což se opět potvrdilo. Letos totiž oslavila kulaté čtyřicáté narozeniny, ale už loni udělala něco, co by jste od osoby jejího věku nečekali. Popravdě byste to možná nečekali ani od její maminky Veroniky Žilkové. 

Domácí
Dominik Duka

Dukův pohřeb má scénář. Strach bude číst z bible, zahraje Svěcený

Pražské arcibiskupství ve středu poodhalilo detaily posledního rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou, které se uskuteční v sobotu 15. listopadu. Během obřadu promluví například režisér Jiří Strach. Do svatovítské katedrály mohou dorazit i obyčejní věřící. 

Světové celebrity
Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princ William v Brazílii zažil nečekané překvapení

Princ z Walesu William zahájil třetí den své návštěvy Brazílie velkolepým setkáním u ikonické sochy Krista Vykupitele v Riu de Janeiru. Na tomto světoznámém místě se sešel s finalisty ceny Earthshot Prize 2025 před večerním slavnostním ceremoniálem. Čekalo ho ale i nečekané překvapení v podobě setkání s dvouměsíční holčičkou, při kterém se William naplno ponořil do role otce.