Německo bude zavádět opatření podle počtu nakažených v nemocnicích

Německo bude zavádět opatření proti pandemii nemoci covid-19 podle počtu nakažených v nemocnicích. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámila kancléřka Angela Merkelová. Omezení dolehnou především na neočkované, ale i očkovaní a uzdravení budou potřebovat testy, pokud se epidemická situace zhorší. Povinné očkování vybraných profesí zatím platit nebude, jednoty v této otázce spolkové země s kancléřkou nedosáhly.

Německo, ilustrační foto

"Jsme v mimořádné fázi, kdy zemi vede dosluhující vláda a kdy vzniká vláda nová. Virus ale přechodné období nezajímá," řekla na úvod tiskové konference Merkelová. "Infekční situace v Německu je dramatická," uvedla s tím, že je ráda, že se spolkové země a spolková vláda dohodly na společném postupu.

Takzvaný nemocniční index, kterým se Německo bude řídit, vychází z počtu hospitalizovaných s covidem-19 za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel. Celoněmecký průměr je aktuálně 5,3, ale například v Durynsku překročil hodnotu 18.

"Pokud nemocniční index bude tři, bude v dané spolkové zemi platit pravidlo 2G, což umožní vstup jen očkovaným a uzdraveným," řekla Merkelová. Jakmile počet hospitalizovaných s covidem-19 v sedmidenním průměru na 100.000 obyvatel dosáhne šesti, bude vyžadován v barech, klubech či diskotékách test od očkovaných a uzdravených. Při hodnotě devět budou zavedena další doplňující opatření, jako je například nařízené omezení kontaktů.

Výjimka z nových omezení bude platit pro mladší 18 let a také pro osoby, které se očkovat ze zdravotních důvodů nemohou.

Merkelová řekla, že je nejvyšší čas jednat. Opětovně také vyzvala neočkované, aby se nechali imunizovat. "Stále ještě není pozdě na první dávku vakcíny," prohlásila. Premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst, který grémiu spolkových zemí předsedá, varoval, že nadcházející týdny budou mimořádně složité.

"V příštích týdnech zemře mnoho lidí," řekl Wüst. "Jsme v bodě, do kterého jsme se nikdy nechtěli dostat a kdy německé nemocnice budou rozhodovat, o koho ještě mohou pečovat," dodal.

Merkelová novinářům řekla, že osobně lituje toho, že se omezení vstupu neočkovaných nepodařilo prosadit již v srpnu. "Většina s tím nesouhlasila," řekla. Uvedla také, že dnešní schůzku si přála již dříve. Po jednání spolkové vlády a zemských premiérů již několik týdnů volaly některé spolkové země, jiné schůzku naopak považovaly za zbytečnou. Další společné jednání bude 9. prosince, kdy by kancléřem již mohl být sociální demokrat Olaf Scholz.

Omezení vstupu neočkovaných uvítal i berlínský primátor Michael Müller. "Nemůže to fungovat tak, že menšina ohrožuje většinu, výhody pro očkované a uzdravené jsou proto správné," řekl. Müller kritizoval nízký zájem o očkování, které by podle něj mohlo dostat ještě dalších 25 milionů lidí. V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, je doposud plně naočkováno 67,8 procenta populace.

Spolkové země se dnes s Merkelovou dále dohodly, že rozšíří možnosti, kde se nechat očkovat. Německo se rovněž připravuje na očkování dětí starších pěti let, pokud bude vakcína schválena. Vakcína pro děti do jedenácti let by mohla být dostupná ve druhé polovině prosince.

Dnešní jednání také podpořilo to, aby neočkovaní museli mít pro cesty veřejnou dopravou negativní test. Tuto povinnost dnes schválil Spolkový sněm, v pátek o ni bude rozhodovat Spolková rada, která zastupuje spolkové země.

Indie dnes oznámila nejvyšší denní nárůst počtu zemřelých po nákaze…

05.12.2021 09:15 Indie dnes oznámila nejvyšší denní nárůst počtu zemřelých po nákaze koronavirem od července poté,…

V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, přibylo 42.000 nově nakažených

05.12.2021 08:39 V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, jež udává, kolik se v průměru objeví nově infikovaných…

V Japonsku se blíží sezona večírků, lidé se jich bojí

05.12.2021 08:29 V Japonsku se blíží sezona večírků zvaných bónenkai, jimiž se lidé loučí s uplynulým rokem. Ne…

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí

05.12.2021 08:22 Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo…

Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově…

05.12.2021 08:04 Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově Lesbos a odpoledne odslouží…

Pád laviny v Rakousku si vyžádal tři mrtvé

04.12.2021 21:58 Tři mrtvé si dnes vyžádala lavina na hoře Lackenspitze v rakouském Salcbursku. Uvedla to agentura…

Británie bude od úterý i po očkovaných cestujících vyžadovat test na…

04.12.2021 21:07 Británie bude od úterního rána po lidech vstupujících do země požadovat negativní test na…

Papež František přicestoval do Atén, kritizoval evropské země za přístup k…

04.12.2021 19:44 Aktualizováno Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi.…

Bidena a Putina čeká v úterý společné jednání přes videohovor

04.12.2021 19:19 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Útočník v Jeruzalémě byl po napadení nožem zastřelen

04.12.2021 17:58 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

Související:

Nejnovější

reklama